Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dobre nastroje na warszawskim parkiecie

0
Podziel się:

Po słabszym otwarciu, wzrosty na rynku trwały praktycznie systematycznie przez całą godzinę. W drugiej pojawiły się pierwsze oznaki przemęczenia, ale indeksy utrzymały zdobyte wartości / DM POLONIA NET SA /

Zapowiada się aktywniejsza sesja na warszawskim parkiecie. Można się bowiem spodziewać bardziej zdecydowanej reakcji rynku na rozpoczętą przez spółki publikację wyników finansowych. Już opublikowane potwierdzają bardzo ciężki rok w polskiej gospodarce i sektorze finansowym. Nie brakuje oczywiście wyjątków. Dotyczy to głównie spółek, które nieco wcześniej zdecydowały się na przeprowadzenie głębokiej restrukturyzacji a gorszy gospodarczy okres wykorzystały na uporządkowanie struktury kosztów, finansowania a tym samym zdobycie bądź poszerzenie rynków sprzedaży. To one również powinny być największymi beneficjantami przyszłego ożywienia, które wraz z poprawą sytuacji na świecie z pewnością nie ominie również Polski.

Coraz więcej czynników makroekonomicznych wskazuje na to, że recesja w gospodarce światowej - a przynajmniej w amerykańskiej - powoli dobiega końca. Mimo, że w wielu publikowanych przez największe amerykańskie koncerny widać skutki trudnego okresu w gospodarce, to można jednak oczekiwać że najgorsze już minęło. Seria kolejnych danych makroekonomicznych stwarza taka nadzieję. Nastroje w początkowej fazie wczorajszej sesji na nowojorskim parkiecie poprawiły informacje o kolejnym zmniejszeniu się nowych bezrobotnych, spadku zapasów w grudniu i wzroście sprzedaży w tym okresie przez zakłady produkcyjne. Na giełdzie nadal dochodzą do głosu obawy o rzetelność publikowanych przez spółki raportów po związane z bankructwem Enronu. Ostatecznie wczorajsza sesja na nowojorskim parkiecie zakończyła się niewielkim wzrostem indeksu Dow Jones /ponad 10 tys. pkt./ ale indeks rynku Nasdaq stracił na wartości niemal 1%.

Neutralnie zakończyła się sesja w Tokio, w Hongkongu indeks zyskał /po przerwie/ 1.2%. Początek notowań na rynkach zachodnioeuropejskich przyniósł spadki, chociaż ich skala w zasadzie nie przekroczyła 0.5%. Można oczekiwać, że podobnie będzie na warszawskim parkiecie.

Przez godzinę poprzedzającą notowania na rynku akcji, kontrakty terminowe na WIG20 traciły na wartości w granicach 0.5%. Otwarcie notowań przyniosło spadki indeksów, WIG20 i TECHWIG straciły na wartosci w granicach 0.5%. W miarę upływu czasu było już lepiej, po kwadransie wartości indeksów przekroczyły poziomy z zamknięcia.

PRZEBIEG SESJI
Zdecydowanie słabo rozpoczęły sesje walory spółek telekomunikacyjnych. Elektrim i Netia od początku sesji notowały spadek kursu w granicach 1-1.5%. Znacznie lepiej zachowuje się TPSA. Po niewielkim spadku w kilka minut od otwarcia akcje spółki notowały już niewielki wzrost. W zasadzie neutralnie zachowują się od początku walory spółek informatycznych. Słabiej od sektora na początku akcje Prokomu /spadek ponad 1%, ale szybko odrobił strate/, znacznie lepiej Sofbanku /wyniki robią swoje/.

W sektorze bankowym od kilku dni wyraźnymi liderami pozostają BRE i PEKAO. I w tym przypadku to zasługa finansowych osiągnięć tych banków za poprzedni rok /oba banki wypadły znacznie lepiej od branży/. Po wczorajszej, nie wyjaśnionej silnej przecenie akcji BIG BG /ponad 7%/, dzisiaj jego kurs odrabia straty. Tuz po otwarciu na walorach została przeprowadzona spora „pakietówka” /około 2 mln akcji/. Bez emocji w budowlance /z wyjątkiem silniejszego wzrostu na akcjach Mostostalu Warszawa/.

Mimo bardzo słabego wyniku finansowego, drożeją walory KGHM /chwilami ponad 2%/. Powraca zainteresowanie PKNOrlenem, kurs nieco wyższy niż na wczorajszym zamknięciu. Warto zwrócić uwagę na walory kilku mniejszych spółek. Rolimpex zaskoczył mile akcjonariuszy, wynik grupy za IV kwartał okazał się powyżej oczekiwań /zysk operacyjny przekroczył sporo prognozy, pojawił się również dodatni wynik netto/. Wyników nie opublikował jeszcze Sokołów, ale i tym przypadku oczekiwania są podobne /kurs po korekcie znowu wolno ale systematycznie rośnie/.

Po słabszym otwarciu, wzrosty na rynku trwały praktycznie systematycznie przez całą godzinę. W drugiej pojawiły się pierwsze oznaki przemęczenia, ale indeksy utrzymały zdobyte wartości /ponad poziomy z wczorajszego zamknięcia/.

NOTOWANIA CIĄGŁE
Stan notowań ciągłych w dniu: 2002.02.15 Godz: 11:51 Spółek notowanych: 145
Spółek z kursami rosnącymi: 39 co stanowi: 26.9% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 56 co stanowi: 38.6% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 50 co stanowi: 34.5% rynku.

Największe wzrosty: KPBP BICK /12.62%/, EFEKT /12.26%/, VISTULA /6.57%/, ROLIMPEX /6.44%/

Największe spadki: EXBUD /-5.06%/, PUE /-4.6%/, EBI /-3.23%/, MACROSOFT /-2.88%/

Łączne dotychczasowe obroty: 131.51 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: TPSA które osiągnęły poziom: 53.10 mln PLN

Płynność rynku notowań jednolitych nadal bez zmian. Od kilku sesji wyraźny wzrost obrotów na Obornikach. Również na dzisiejszym pierwszym fixingu okazały się one najbardziej płynnymi akcjami /właściciela zmieniło ponad 4 tys. akcji spółki/.

NOTOWANIA JEDNOLITE /1 FIXING/
Stan notowań jednolitych w dniu: 2002.02.15 Godz: 11:51 Spółek notowanych: 87
Spółek z kursami rosnącymi: 13 co stanowi: 14.9% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 59 co stanowi: 67.8% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 15 co stanowi: 17.2% rynku.

Największe wzrosty: ENERGOAP /10%/, AMERBANK /9.76%/, FON /9.09%/, DROSED /6.76%/

Największe spadki: NOVITA /-14.55%/, ODLEWNIE /-10.53%/, SUWARY /-9.26%/, PEKABEX /-6.76%/

Łączne dotychczasowe obroty: 0.12 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: OBORNIKI które osiągnęły poziom: 0.03 mln PLN

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)