Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dobry początek, później w dół

0
Podziel się:

Po dobrym pierwszym kwadransie, kolejne pół godziny przyniosło uspokojenie nastrojów i korektę. Od 11.00 rynek jednak zaczął szybciej spadać / DM POLONIA NET /

Wczorajszy dzień na zachodnioeuropejskich giełdach należał do takich, o których inwestorzy chcą jak najszybciej zapomnieć. Indeksy większości z nich straciły na wartości po kilka procent /3-4%/. Znacznie lepiej było na nowojorskim parkiecie, tamtejsze indeksy obniżyły swoje poziomy o około 0.5%. Dobre dane makroekonomiczne /spadek deficytu handlowego w lipcu/ nie wystarczyły do skompensowania słabszych prognoz finansowych podanych min. przez grupę bankowa J P Morgan i producenta oprogramowania Oracle. Inwestorzy obawiają się, że podobnych komunikatów w najbliższym czasie może być więcej. Nastrojów nie poprawia perspektywa - mimo wszystko - konfliktu zbrojnego na Bliskim Wschodzie.

Do zdecydowanych wzrostów doszło dzisiaj na giełdzie w Tokio /indeks zyskał ponad 2%/. To prawdopodobnie efekt decyzji Centralnego Banku Japonii, który ma zamiar poprawić kondycję sektora odkupując akcje od banków /których spadające kursy pogarszają ich wyniki finansowe/. Dzisiejsza sesja w Europie rozpoczęła się od wzrostów, które jednak chwilami przerodziły się one w spore spadki /indeksy po pół godzinie traciły na wartości nawet do 1.5% ale z upływem czasu było już znacznie lepiej/ .

Wydaje się, że rodzimy parkiet może okazać się jednak silniejszy. Wczorajsze dane o produkcji przemysłowej w sierpniu nie były tak optymistyczne jak oczekiwał rynek, ale na razie nie powinny budzić niepokoju. Więcej emocji wywoła z pewnością dyskusja nad projektem przyszłorocznego budżetu, wiadomo już dzisiaj że rząd proponuje deficyt budżetowy na poziomie 38.7 mld PLN. Więcej kontrowersji wzbudzi z pewnością przyjęcie założeń dotyczących skali wzrostu PKB /3.5%/.

Na uwagę zasługuje Elektrim, nowe władze holdingu nie wykluczają scenariusza zakładającego wyprzedaż wszystkich aktywów holdingu do „zera” tak by dla akcjonariuszy została gotówka /jeżeli zostanie?/. Do gry o przejęcie Rafinerii Gdańsk włączy się prawdopodobnie J. Kulczyk w konsorcjum Rotch Energy i PKNORlen. Dzisiaj może zastać ogłoszona również decyzja w sprawie ostatecznej akceptacji wyników przetargu na Okęcie /min. Budimex/ przez Ministertwo Infrastruktury.

Kontrakty terminowe na WIG20 przed otwarciem rynku akcji nieznacznie traciły na wartości /około 0.5%/. Indeksy rozpoczęły dzień w zasadzie neutralnie ale już pierwsze minuty przyniosły ich wyraźne wzrosty.

Na Elektrimie i Netii spokojnie. Zdecydowany popyt od początku sesji na walorach TPSA spowodował ich chwilowy wzrost kursu prawie o 2%. Dobrze zachowują się akcje spółek informatycznych. Trzecią sesję z rzędu silnie zwyżkuje kurs Onetu, ale przekroczenie poziomu 20 PLN wywołało pierwsze oznaki zmęczenia wzrostami. Walory innych przedstawicieli branży zyskiwały w pierwszym kwadransie notowań w granicach 1%-2%. /w tym Prokom i Sofbank/. Znacznie spokojniej na bankach i w budowlance. Nie zawiodły w pierwszej fazie sesji KGHM I PKNOrlen /wzrosty kursów około 1.5%/.

Po dobrym pierwszym kwadransie, kolejne pół godziny przyniosło uspokojenie nastrojów i korektę. Jednak w tym czasie WIG20 i TECHWIG nadal pozostały zdecydowanie powyżej poziomu wczorajszego zamknięcia. Wyraźnie słabiej zaczął zachowywać się Elektrim /spadek kursu kilka procent/, wzrostów z otwarcia nie utrzymały spółki informatyczne /poza Onetem, który również dzisiaj doczekał się równoważenia „w górę”/. Wzrosty na KGHM, PKNOrlenie i TPSA znacznie zmalały /poniżej 1.0%/.

Od 11.00 rynek jednak zaczął szybciej spadać. Sygnał pochodził od Elektrimu, jego akcje chwilowo traciły na wartości około 10%. Spadki kursu stały się udziałem walorów Prokomu i Sofbanku /2.0%-4.0%/. WIG20 dotarł do poziomu z wczorajszego zamknięcia, TECHWIG poniżej.

NOTOWANIA CIĄGŁE
Stan notowań ciągłych w dniu: 2002.09.19
Godz: 11:48

Spółek notowanych: 148
Spółek z kursami rosnącymi: 22 co stanowi: 14.9% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 54 co stanowi: 36.5% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 72 co stanowi: 48.6% rynku.

Największe wzrosty: GRUPAONET /9.23%/, GETIN /9.09%/, WOLCZANKA /8.89%/, CERSANIT /3%/
Największe spadki: MOSTALGD /-12.86%/, PIASECKI /-8.7%/, LUBAWA /-8.5%/, KABLEHOLD /-7.27%/

Łączne dotychczasowe obroty: 69.23 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: TPSA które osiągnęły poziom: 21.71 mln PLN

Obroty w notowaniach jednolitych praktycznie „zerowe”.

NOTOWANIA JEDNOLITE /1 FIXING/
Stan notowań jednolitych w dniu: 2002.09.19
Godz: 11:49

Spółek notowanych: 77
Spółek z kursami rosnącymi: 7 co stanowi: 9.1% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 62 co stanowi: 80.5% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 8 co stanowi: 10.4% rynku.

Największe wzrosty: OBORNIKI /16.94%/, POLNA /10.77%/, 7BULLS.COM /10%/, PEKABEX /6.22%/
Największe spadki: KZWM /-17.14%/, MASTERS /-12.26%/, BEST /-9.95%/, MUZA /-8.04%/

Łączne dotychczasowe obroty: 0.06 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: FORTISPL które osiągnęły poziom: 0.04 mln PLN

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)