Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Euforia na otwarciu!

0
Podziel się:

Otwarcie notowań ciągłych przebiegło w prawdziwej euforii. Po kilku minutach WIG20 i TECHWIG zyskiwały na wartości w granicach 2% / DM POLONIA NET SA /

Zapowiada się bardzo ciekawa sesja na warszawskim parkiecie. Wiele czynników wskazuje na to, że powinna przynieść sporo optymizmu. W obliczu wczorajszych dużych spadków na giełdach światowych, nasz rynek zachował się bardzo silnie. Impulsem spadkowym okazała się zapowiedź ograniczenia inwestycji przez Intel oraz opublikowanie przez FED raportu o stanie gospodarki /”beżowa księga”/, który nie potwierdza poprawy koniunktury w ostatnich miesiącach. W efekcie główny indeks giełdowy Dow Jones stracił na wartości ponad 2% a indeks rynku Nasdaq niemal 3%. Ale wiele wskazuje na to, że dzisiaj na tamtejszej giełdzie może dojść do odreagowania tych spadków. Już po sesji kilka czołowych spółek /min. AMD, Yahoo!, Compaq i Appple/ opublikowało raporty finansowe za IV kwartał, z których wynika że nie jest tak źle jak powszechnie oczekiwano. Giełdy azjatyckie zachowały się dzisiaj w zasadzie neutralnie /niewielki spadek w Tokio, wzrost w Hongkongu/.

Na dzisiejsze „odbicie” za oceanem liczą najwyraźniej inwestorzy rynków zachodnioeuropejskich. Od początku sesji giełdy te wykazują tendencję do sporych wzrostów. Po pół godzinie notowań indeksy większości z nich zyskują na wartości około 1%.

W tej sytuacji wzrosty na warszawskim parkiecie /na początku notowań/ są niemal przesądzone. Również za sprawą decyzji sądu, który wczoraj zajmował się rozpatrywaniem wniosków o upadłość i układ Elektrimu. Pierwszy z nich został odrzucony, drugi wyrokiem sądu do ewentualnej realizacji. Ta będzie jednak bardzo trudne, biorąc pod uwagę sztywne stanowisko wierzycieli. Oczekują oni spłaty zobowiązań w całości. Niemniej jednak inwestorzy z pewnością wykorzystają podjętą przez sąd decyzję choćby do spekulacyjnych zmian kursu akcji holdingu. Nie mniejszy problem do rozwiązania ma - jak wiadomo - również Netia, która po raz kolejny zawiesiła spłatę odsetek od obligacji /nie należy wykluczyć wniosku o upadłość?/.

Przez godzinę poprzedzającą notowania na rynku akcji, inwestorzy zdecydowanie opowiadali się dzisiaj za wzrostami. Kontrakty terminowe na WIG20 notowane były około 2% powyżej poziomu z wczorajszego zamknięcia. Otwarcie notowań ciągłych przebiegło w prawdziwej euforii. Po kilku minutach WIG20 i TECHWIG zyskiwały na wartości w granicach 2%.

PRZEBIEG SESJI
Oczywiście walorami numer 1 na otwarciu okazały się akcje Elektrimu. Po ponad 12% wzroście kursu pierwsze transakcje zostały zawarte po 11.50 PLN. Euforia jednak szybko minęła i po kilku minutach było już 10.70 PLN. Wydaje się jednak, że spekulacja na tych walorach nie minie i można się spodziewać dzisiaj dynamicznych zmian ich kursu. Elektrim pociągnął za sobą niemal cały rynek. Niewielkie wzrosty na Netii /z przyczyn oczywistych/, silne na walorach TPSA /ponad 4% - do 17.75/. Bardzo dobrze rozpoczęła dzień cała branża informatyczna. Najlepiej w tej grupie prezentują się walory Complandu i w dalszym ciągu Sofbanku /wzrosty kursów ponad 3%/, najsłabszy pozostaje Optimus. Przeciąga się sprawa jego podziału a nie wszyscy inwestorzy są zainteresowani zakupami obu działalności spółki chętni kupować obie części. Nie wspominając o wypowiedzi jej prezesa sprzed kilku dni, który stwierdził że sukcesem będzie jeżeli łączna wycena akcji po podziale wyniesie 44 PLN. Wygląda na to, że rynek jest łaskawszy dla walorów
Optimusa niż jego prezes /dzisiejszy kurs ponad 44 PLN/. Zdecydowanie lepiej zachowują się dzisiaj banki. Z oczywistych względów rośnie kurs BRE /wzrosła wycena jego portfela poprzez udziały w Elektrimie/. Duże ożywienie dzisiaj w budowlance. Za ostatnimi wzrostami kursu Płocka, dzisiaj wzrosty notuje cała grupa Mostostali. Największy wzrost ceny na Warszawie - ponad 14% /Elektrim chce zwołać NWZA spółki i zmian w RN/. Silnie zachowują się dzisiaj walory KGHM /mimo spadku cen miedzi na światowych rynkach/ i PKNOrlenu /cały czas inwestorzy oczekują wieści o wyborze inwestora strategicznego/. Euforia na otwarciu zakończyła się szybką korektą wzrostów. Trwała ona jednak tylko kwadrans i nie była zbyt bolesna. W następnym rynek systematycznie wzrastał a indeksy osiągnęły wartości wyższe niż na początku sesji. Po pół godzinie oddechu, po 11.00 rozpoczęła się kolejna fal wzrostowa. WIG20 osiągnęła w tym czasie ponad 2% wzrost w porównaniu z wczorajszym zamknięciem.
Notowania Elektrimu ustabilizowały się w okolicach 11.00 PLN, o poziomach indeksów zdecydowały wzrosty na walorach wielu innych spółek. Zdecydowanie poprawiły w tym czasie swoje notowania Agora, Budimex, Comarch i KGHM.

NOTOWANIA CIĄGŁE
Stan notowań ciągłych w dniu: 2002.01.17 Godz: 11:46
Spółek notowanych: 142
Spółek z kursami rosnącymi: 53 co stanowi: 37.3% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 41 co stanowi: 28.9% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 48 co stanowi: 33.8% rynku.

Największe wzrosty: GROCLIN /11.24%/, MOSTALWAR /10.94%/, ELEKTRIM /7.8%/, MOSTALPC /7.36%/

Największe spadki: EFEKT /-8.81%/, LTL /-8.47%/, EFL /-4.9%/, EBI /-3.23%/

Łączne dotychczasowe obroty: 129.80 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: ELEKTRIM które osiągnęły poziom: 28.66 mln PLN

Dynamika wydarzeń na rynku notowań ciągłych w żaden sposób nie przenosi się na jednolite. Pierwszy fixing w tych drugich przebieg według utartego już schematu - małe obroty, przypadkowe zmiany kursów. Największa płynność tym razem na Sanoku /spółka ma szanse niebawem na inwestora branżowego/.

NOTOWANIA JEDNOLITE /1 FIXING/
Stan notowań jednolitych w dniu: 2002.01.17 Godz: 11:46
Spółek notowanych: 89
Spółek z kursami rosnącymi: 14 co stanowi: 15.7% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 61 co stanowi: 68.5% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 14 co stanowi: 15.7% rynku.

Największe wzrosty: POZMEAT /17.86%/, 7BULLS.COM /15.23%/, BYTOM /12.07%/, PONAR /8.01%/

Największe spadki: BIELBAW /-9.43%/, BEEFSAN /-6.54%/, SUWARY /-6.43%/, INSTALKRK /-5.98%/

Łączne dotychczasowe obroty: 0.25 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: SANOK które osiągnęły poziom: 0.07 mln PLN.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)