Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Korekta na rynku terminowym GPW

0
Podziel się:

O korekcyjnym charakterze wtorkowej zniżki może świadczyć spadek wolumenu, który w porównaniu z poprzednim dniem obniżył się o ponad jedną czwartą

Przedłużająca się walka strony popytowej z oporem, jaki dla kursu kontraktów na Wig 20 stanowi poprzedni szczyt ukształtowany na początku listopada nie zwiększa szans na jego pokonanie bez wcześniejszej głębszej korekty. Do podobnych wniosków skłania przebieg wtorkowych notowań, w trakcie których wycena kontraktów obniżyła się o 0,5 proc. Wprawdzie wtorkowy spadek nie wywołał jakiegoś dramatycznego pogorszenia sytuacji technicznej, ale w trakcie sesji wyraźnie wyczuwalne było rosnące zniecierpliwienie uczestników obrotu, którzy wzrosty kursów wykorzystywali do realizacji zysków. O korekcyjnym charakterze wtorkowej zniżki może świadczyć spadek wolumenu, który w porównaniu z poprzednim dniem obniżył się o ponad jedną czwartą. Bez wątpienia za taką sytuację odpowiedzialny jest także brak zdecydowanej tendencji na rynkach zagranicznych.

Jeżeli zatem na kolejnych sesjach korekta miałaby się pogłębić, wydaje się obecnie mało prawdopodobne, aby była ona bardzo dynamiczna. Bardziej prawdopodobne wydaje się natomiast, że będzie ona raczej miała charakter ruchu powrotnego do pokonanej linii długoterminowego trendu spadkowego, przebiegającej obecnie na poziomie ok. 1280 pkt., pod warunkiem wcześniejszego zamknięcia okna hossy, sięgającego poziomu 1295 pkt. Sygnał sprzedaży dał Stochastic, ale rosnący indeks ruchu kierunkowego poddaje w wątpliwość wskazania szybkich oscylatorów. Nadal bardzo dobrze prezentuje się MACD, który dynamicznie zwyżkuje powyżej swojej średniej w strefie wartości dodatnich. Nieco niepokoić może fakt wykupienia RSI dla instrumentu bazowego, ale w przypadku silnych trendów nie musi to oznaczać zakończenia dominującej tendencji.

Niewielkim spadkiem zakończyły się notowania kontraktów na TechWig. Spowodowało to powrót wykresu do wnętrza kanału trendowego, w jakim ceny poruszają się od połowy grudnia. Nadal jednak wykres utrzymał się powyżej średniej ruchomej z 45 sesji, w związku z czym średnią tę można traktować jako najbliższy poziom wsparcia dla kursu zamknięcia. Jeżeli powrót wykresu do wnętrza kanału spowodowałby korekcyjny ruch w kierunku krótkoterminowej linii trendu, to spadki mogą sięgnąć poziomu ok. 620 pkt., co oznaczałoby powrót do średniej ruchomej z 20 sesji. Scenariusz taki wydaje się coraz bardziej prawdopodobny, szczególnie biorąc pod uwagę zachowanie wskaźników technicznych, z których Stochastic dał sygnał zamknięcia długich pozycji, a pozostałe opadają z wysokich poziomów.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)