Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nerwowo w Warszawie

0
Podziel się:

Atmosfera na parkiecie jest bardzo nerwowa, tym bardziej że na razie nie widać również poprawy na zachodnioeuropejskich rynkach / DM POLONIA NET /

Na boku pozostała cała seria dobrych danych makroekonomicznych amerykańskiej gospodarki. Na wczorajszej sesji za oceanem warunki dyktował Intel. Obniżona rekomendacja dla Intela przez bank inwestycyjny Merrill Lynch zadziałała jak „zapalnik”. Na nowojorskim parkiecie rozpoczęła się wyprzedaż akcji producentów chipów oraz spółek związanych z nowymi technologiami. Ponownie zwiększyły się obawy o możliwość i tempo powrotu na ścieżkę wyraźnego wzrostu gospodarczego największej gospodarki świata. Sesja zakończyła się dużymi spadkami indeksów, Dow Jones stracił na wartości 1.8% a indeks rynku Nasdaq aż 2.5%. Na tym chyba nie koniec bowiem już po sesji Intel rzeczywiście obniżył prognozę przychodów na II kwartał. Na wydarzenia za oceanem zareagowały giełdy światowe. Giełdy azjatyckie zakończyły ostatnia sesję tygodnia wyraźnymi spadkami /indeks w Tokio -2.0%, w Hongkonu -1.2%/.

Od podobnych zaczął się dzień na rynkach zachodnioeuropejskich, które wczoraj w zasadzie zignorowały doniesienia z nowojorskiego parkietu /część z giełd zyskała na wartości/. Można mieć tylko nadzieję, że w ciągu dnia nastroje nieco się uspokoją. Również i taką, że rodzimi inwestorzy zachowają się znacznie spokojniej. Wsparciem dla rynku mogą być informacje z największych spółek i popyt na ich walory. Przedstawiciel obligatoriuszy Elektrimu zapewnił o chęci szybkiego podpisania układu z holdingiem. Są chętni na finansowanie inwestycji w Zespole Elektrowni PAK. W centrum zainteresowania powinny pozostać walory KHGM /szansa na inwestora w Dialogu i ciągły wzrost ceny miedzi robią swoje/. Można przypuszczać, ze nie osłabnie popyt na walory PKNOrlen /wybór dalszej ścieżki prywatyzacyjnej sektora naftowego i decyzja w sprawie Rafinerii Gdańskiej ciągle otwarty/. Ceny żywności spadają /w maju/, spadnie inflacja - to kolejny argument za obniżką stóp. Wydaje się, że przytoczone czynniki powinny w dużym stopniu
zamortyzować dzisiejsze spadki na rynku. Kontrakty terminowe na WIG20 przez godzinę poprzedzająca otwarcie na rynku akcji traciły na wartości około 1%. Na otwarciu emocji nie zabrakło. Spadki wartości WIG20 i TECHWIG osiągnęły niemal 1.5%.

Spadki kursów na otwarciu były pewne. Ich skala chyba również nie zaskoczyła. Można mieć nadzieje, że w dalszym ciągu sesji emocje nieco opadną. Elektrim również i cały sektor telekomunikacyjny również na początku nie wytrzymał presji sprzedających. Średnie spadki kursów w tym sektorze /Elektrim, Netia, TPSA/ wyniosły 2%. Podobnie zachowała się informatyka, nieco gorzej od sektora Comarch /spadek kursu ponad 3%/. W mniejszej skali zostały przecenione banki /około 1.5%/, nie wyłączając akcji BPH /lider ostatnich wzrostów/ i PEKAO. Budowlanka najmniej ucierpiała, ale to w dużym stopniu efekt mniejszej płynności na akcjach tych spółek. Nie zawiodły w zasadzie KGHM i PKNOrlen. Akcje tych holdingów tylko symbolicznie tracą na wartości. W przypadku poprawy nastrojów to one zadecydują o ewentualnym odrobieniu strat przez indeksy. Można jeszcze liczyć na Elektrim, którego kurs powoli poprawia swoją wartość. Pierwsze pól godziny rynek kończy spadkiem WIG20 już znacznie mniejszym niż na otwarciu /około 1%/. Atmosfera
na parkiecie nadal jednak bardzo nerwowa, tym bardziej że na razie nie widać również poprawy na zachodnioeuropejskich rynkach. Druga godzina notowań przyniosła powrót indeksów w okolice dzisiejszych minimów /WIG20 około -1.5%, TECHWIG nieco więcej/. To min. za sprawą spadków kursów PKNOrlenu i TPSA /w granicach -2.0%-3.0%/.

NOTOWANIA CIĄGŁE
Stan notowań ciągłych w dniu: 2002.06.07
Godz: 11:47
Spółek notowanych: 147
Spółek z kursami rosnącymi: 14 co stanowi: 9.5% rynku. Spółek z kursami bez zmian: 49 co stanowi: 33.3% rynku. Spółek z kursami malejącymi: 84 co stanowi: 57.1% rynku.
Największe wzrosty: EBI /7.69%/, TELMAX /4%/, PAZUR /2.56%/, GETIN /1.98%/
Największe spadki: TIM /-6.9%/, EFL /-6.4%/, EXBUD /-6.11%/, ELEKTROEX /-5.22%/

Łączne dotychczasowe obroty: 114.53 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: PEKAO które osiągnęły poziom: 26.39 mln PLN

W notowaniach jednolitych obroty symboliczne. Nie brakło na pierwszym fixingu przypadkowych, dużych zmian kursów.

NOTOWANIA JEDNOLITE /1 FIXING/
Stan notowań jednolitych w dniu: 2002.06.07
Godz: 11:49
Spółek notowanych: 84
Spółek z kursami rosnącymi: 12 co stanowi: 14.3% rynku. Spółek z kursami bez zmian: 63 co stanowi: 75.0% rynku. Spółek z kursami malejącymi: 9 co stanowi: 10.7% rynku.

Największe wzrosty: ENERGOAP /19.7%/, KABLE /9.15%/, POLAR /6.87%/, PAGED /5.56%/
Największe spadki: PONAR /-7.69%/, BIELBAW /-7.19%/, CENSTALGD /-2.86%/, KRAKCHEM /-2.17%/

Łączne dotychczasowe obroty: 0.11 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: SANOK które osiągnęły poziom: 0.02 mln PLN

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)