Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marek Pająk
|

Niewielka korekta w Warszawie

0
Podziel się:

Początek sesji nie zapowiadał większego korekcyjnego odbicia na rynku. Jednak w kolejnych minutach tendencja taka była już zauważalna / DM POLONIA NET /

Raport inspektorów ONZ kontrolujących Irak na razie nie przyniósł odpowiedzi na pytanie czy i kiedy rozpocznie się ewentualna amerykańska interwencja zbrojna na Bliskim Wschodzie. Nie wiadomo również czy inspektorzy dostaną więcej czasu na dalszą kontrolę. Rynki giełdowe pozostały w niepewności. Oczekują, że więcej będzie wiadomo po wtorkowym wystąpieniu prezydenta Busha, który przedstawi raport o stanie państwa. Jednym z tematów jego wystąpienia będzie prawdopodobnie sprawa Iraku.

Tymczasem na giełdowych parkietach trwa wyprzedaż akcji, w poniedziałek indeksy większości z nich zanotowały kolejne silne spadki. Sesja za oceanem zakończyła się 1.7% zniżką Dow Jonesa, indeks rynku Nasdaq stracił na wartości niewiele mniej. Większą przecena dotknęła rynki zachodnioeuropejskie i z tego chyba względu początek wtorkowej sesji przyniósł tam odreagowanie spadków. Po pół godzinie notowań indeksy zyskiwały na wartości około 1.5% /min. DAX/.

Na korekcyjne w Warszawie mogli w tych okolicznościach liczyć rodzimi inwestorzy. Raczej na mniejsze niż większe. Trudny okres nadal przeżywa sektor bankowy. Po BIB BG niespodziankę dla mniejszych akcjonariuszy przygotował Kredyt Bank. Strategiczny akcjonariusz wpłynął prawdopodobnie na decyzję o utworzeniu bardzo dużych rezerw za ubiegły rok, efektem czego zostanie on zakończony dużą stratą. W tych okolicznościach z funkcji prezesa banku zrezygnował S. Pacuk. Rynek z niepokojem czeka na następne wieści z tego sektora. Z nadzieją na dyskusję i decyzje w sprawie podatku od dochodów z giełdy. Łagodniejsze wypowiedzi premiera rządu i ministra finansów dają nadzieję na opóźnienie jego wprowadzenia w formie, która uwzględni postulaty zainteresowanego środowiska.

Z informacji dotyczących mniejszych spółek warto odnotować ambitne plany Optimusa na rok bieżący /może zysk netto?/ i prawdopodobny powrót kwitów Netii do notowań na rynku Nasdaq. Przed otwarciem rynku akcji kontrakty terminowe na WIG20 zachowywały się w zasadzie neutralnie. Indeksy rozpoczęły sesję od niewielkich spadków.

INDEKSY
Wartości podstawowych indeksów giełdowych w dniu: 2003.01.28
Godz: 11:46

Aktualna wart. indeksu: MIDWIG wynosi 907.3 zmiana względem zamknięcia -0.47 %
Aktualna wart. indeksu: NIF wynosi 57.0 zmiana względem zamknięcia -0.74 %
Aktualna wart. indeksu: TECHWIG wynosi 370.5 zmiana względem zamknięcia 0.4 %
Aktualna wart. indeksu: WIG wynosi 13846.8 zmiana względem zamknięcia -0.14 %
Aktualna wart. indeksu: WIG20 wynosi 1118.0 zmiana względem zamknięcia 0.04 %

Początek sesji nie zapowiadał więc większego korekcyjnego odbicia na rynku. Jednak w kolejnych minutach tendencja taka była już zauważalna. Swoje notowania zaczęły poprawiać spółki telekomunikacyjne – akcje Netii i TPSA zyskały szybko po ponad 1%. Niewielkie wzrosty kursów stały się udziałem akcji spółek informatycznych /słabiej zachowywał się Prokom?/. Zdecydowanie najsilniej w tej grupie zachowywał się Sofbank / chwilami +2.5%/. Informacje z Kredyt Banku nie wpłynęły na postawę całego sektora. Kursy akcji części z banków próbowały nawet odrobić częściowo wcześniejsze spadki. Silnie zachowywały się już w tym czasie BPH /prawie +1%/ i BRE /+2%/. Inwestorzy nie zlekceważyli pogłosek o możliwej fuzji inwestorów strategicznych obu banków /jak się ocenia w przypadku polskich banków więcej zyskałby BRE/.

Stabilizacja na KGHM i PKNOrlen /kursy w zasadzie bez zmian/. Wśród spółek budowlanych, największe ożywienie na akcjach Mostostalu Zabrze. Po dobrym początku kurs ponownie zaczął spadać /to echa wniosku o upadłość spółki/. Pierwsze pół godziny na parkiecie upłynęło pod znakiem wzrostów. WIG20 zyskał w tym czasie 0.3%, TECHWIG dwa razy więcej. Na tych poziomach rynek złapał chwilową równowagę. W kolejnej godzinie indeksy wyraźnie zaczęły zmierzać w kierunku wartości z poniedziałku. W tym czasie spory spadek zanotował kurs akcji Prokomu /chwilami -3%/, osłabły walory KGHM /na minusie/ i TPSA /prawie „na zero”/. Wzrost utrzymał kurs Sofbanku /+2.5%/. Względną stabilizację na rynku zapewniały - mimo wszystko – banki /wzrosty na BIG BG, PBK i BRE utrzymywały się nadal/.

NOTOWANIA CIĄGŁE - SPÓŁKI
Stan notowań ciągłych w dniu: 2003.01.28
Godz: 11:47

Spółek notowanych: 152
Spółek z kursami rosnącymi: 43 co stanowi: 28.3% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 43 co stanowi: 28.3% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 66 co stanowi: 43.4% rynku.

Największe wzrosty: 4MEDIA /10%/, PROCHNIK /8.89%/, CENTROZAP /8.37%/, REMAK /6.92%/
Największe spadki: LUBAWA /-13.85%/, WOLCZANKA /-9.54%/, ELEKTROEX /-9.3%/, PEPEES /-7.64%/

Łączne dotychczasowe obroty: 34.37 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: PROKOM które osiągnęły poziom: 7.51 mln PLN

W notowaniach jednolitych bez zmian - symboliczne obroty i przypadkowe zmiany kursów.

NOTOWANIA JEDNOLITE /1 FIXING/ - SPÓŁKI
Stan notowań jednolitych w dniu: 2003.01.28
Godz: 11:47

Spółek notowanych: 62
Spółek z kursami rosnącymi: 8 co stanowi: 12.9% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 41 co stanowi: 66.1% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 13 co stanowi: 21.0% rynku.

Największe wzrosty: MUZA /10%/, FERRUM /9.82%/, LZPS /9.01%/, TONSIL /4%/
Największe spadki: PEKPOL /-19.72%/, FASING /-10%/, 7BULLS.COM /-10%/, ENERGOPOL /-9.9%/

Łączne dotychczasowe obroty: 0.07 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: MUZA które osiągnęły poziom: 0.04 mln PLN

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)