Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marek Pająk
|

Początek sesji za mocny

0
Podziel się:

Po „gorącym początku” pierwsze pół godziny przyniosło uspokojenie nastrojów. Wzrosty kursów i indeksów zostały nieco ograniczone a wartość WIG20 zaczęła zmierzać do poziomu wczorajszego zamknięcia. Kolejna godzina to zdecydowana stabilizacja na rynku / DM POLONIA NET /

Wczorajsza sesja na warszawskim i światowych parkietach należała do bardzo udanych. Trudno jednoznacznie wskazać przyczynę tak diametralnej zmiany nastrojów na rynkach. Z drugiej jednak strony ostatnie sygnały ze spółek /wyniki za III kwartał/ jak i makroekonomii /część wskaźników sugeruje poprawę rodzimej i światowych gospodarek/ pozwoliły inwestorom na bardziej przychylne podejście do akcji. Bezpośrednim impulsem wczorajszych wzrostów na zagranicznych giełdach były min. lepsze dane o bezrobociu w Stanach /w ujęciu tygodniowym/ i dobre wyniki Hewlett-Pacarda. Indeksy giełd zachodnioeuropejskich zyskały na wartości po kilka procent, podobnie było na nowojorskim parkiecie /Dow Jones +2.6%, Nasdaq aż +3.4%/. Znacznie mniejsze zwyżki zanotowały dzisiaj giełdy azjatyckie /Tokio, Hongkong/. Od kilku sesji wzrosty notował również warszawski parkiet, wczoraj główne jego indeksy zyskały na wartości ponad 3.5% /WIG20 i TECHWIG/. Nie wykluczone, że ostatnia sesja tygodnia przyniesie jeszcze ich kontynuację. Jednak
korekta jest nie mniej prawdopodobna. Tym bardziej, że - jak na razie - rodzimi inwestorzy ignorują kompletnie zamieszanie jakie niesie ze sobą sejmowa dyskusja na temat przyszłorocznego budżetu /przygotowany przez rząd projekt zaczyna się „sypać”, pozycja obecnego Ministra Finansów coraz bardziej niepewna/. Warto jeszcze zwrócić uwagę na ostatnie notowania naszej waluty, obecny silny kurs może skłonić inwestorów zagranicznych do realizacji zysków a w perspektywie do osiągnięcia dodatkowych korzyści przy poprawie notowań walut obcych. Istotniejszych informacji ze spółek na razie brak. Pojawiła się bardziej realna wycena akcji debiutującego ostatnio Emaxu /prawie 1/4 kapitału zmieniło właściciela po 36 PLN za walor/. Kontrakty terminowe na WIG20 przed otwarciem rynku akcji notowały wzrost wartości poniżej 1% /przy neutralnych notowaniach na giełdach zachodnioeuropejskich/. Sesja rozpoczęła się od mocnego uderzenia, po kilku minutach WIG20 zyskiwał 1% /TECHWIG prawie dwa razy więcej/.

NOTOWANIA CIĄGŁE
Początek sesji to kontynuacja wzrostów wczorajszych liderów rynku. Walory spółek telekomunikacyjnych i informatycznych zyskały w szybkim tempie po 1%-3%. Zdecydowanie więcej wzrosły kursy Elektrimu i Netii, nieco mniej TPSA. Wśród spółek informatycznych nadal najsilniej drożeje Prokom. W początkowej fazie sesji zyskał na wartości również sektor bankowy. Mniejsze zainteresowanie budowlanką. Nadal silne KGHM i PKNOrlen, chociaż ich potencjał wzrostowy nieco mniejszy. Po największych spółkach, zaczyna się pojawiać zainteresowanie walorami tych średnich z dobrymi perspektywami fundamentalnymi. Takim przykładem może być Rolimpex /wzrost kursu i od kilku sesji poprawa płynności/. Po „gorącym początku” pierwsze pół godziny przyniosło uspokojenie nastrojów. Wzrosty kursów i indeksów zostały nieco ograniczone a wartość WIG20 zaczęła zmierzać do poziomu wczorajszego zamknięcia. Ciekawostką w tym czasie był chwilowy spadek kursu Prokomu o kilkanaście procent co odbiło się na - również chwilowym - spadkiem WIG20 o 1%!.
Po kilku minutach wszystko wróciło do normy a indeks największych spółek powrócił ponad poziom 1200 pkt. Kolejna godzina to zdecydowana stabilizacja na rynku, WIG20 oscylował wokół poziomu z wczorajszego zamknięcia, zmiany kursów akcji największych spółek były w tym czasie niewielkie. Niewielkie wzrosty kursów utrzymały min. akcje BRE, KGHM, Netii /wyraźniejszy/, Prokomu. Na „minusie” znalazły się PKNORlen i TPSA. Stabilizacja zapanowała tym czasie również na giełdach w Europie /zmiany indeksów w okolicy „zera”/.

Stan notowań ciągłych w dniu: 2002.11.22 Godz: 11:47
Spółek notowanych: 152
Spółek z kursami rosnącymi: 55 co stanowi: 36.2% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 43 co stanowi: 28.3% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 54 co stanowi: 35.5% rynku.

Największe wzrosty: PAZUR /11.11%/, EFL /8.11%/, MITEX /7.41%/, ROLIMPEX /4.16%/

Największe spadki: MPECWRO /-5.17%/, LUBAWA /-4.19%/, PROJPRZEM /-3.47%/, SWARZEDZ /-3.23%/

Łączne dotychczasowe obroty: 87.63 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: TPSA które osiągnęły poziom: 16.06 mln PLN

NOTOWANIA JEDNOLITE /1 FIXING/
W notowaniach jednolitych tradycyjnie już małe obroty i dużo przypadkowych zmian kursów.

Stan notowań jednolitych w dniu: 2002.11.22 Godz: 11:49
Spółek notowanych: 69
Spółek z kursami rosnącymi: 12 co stanowi: 17.4% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 51 co stanowi: 73.9% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 6 co stanowi: 8.7% rynku.

Największe wzrosty: AMPLI /13.21%/, BYTOM /8.7%/, ESPEBEPE /8.33%/, NAFTA /5.32%/

Największe spadki: PEKPOL /-29.38%/, POLNA /-11.64%/, PERMEDIA /-11.54%/, FERRUM /-6.86%/

Łączne dotychczasowe obroty: 0.15 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: GPRD które osiągnęły poziom: 0.07 mln PLN.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)