Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Powrót optymizmu na GPW

0
Podziel się:

Miniony tydzień zakończył się silnym wzrostem indeksów, tym nie mniej na rynku można było zaobserwować znaczną zmienność nastrojów.

Miniony tydzień zakończył się silnym wzrostem indeksów, tym nie mniej na rynku można było zaobserwować znaczną zmienność nastrojów. Na początku tygodnia panował spora niepewność, której źródłem były silne spadki na giełdzie tokijskiej, jednakże od środy sytuacja w Japonii ustabilizowała się w związku z czym ponownie inicjatywę przejęli kupujący, którzy zapewnili wzrost indeksów do nowych maksimów.

Zauważalnie pozytywnie wyróżniał się Midwig, który zwyżkował na wszystkich sesjach, gdzie wykres przybrał formę hiperboli. Takie zachowanie to w głównej mierze należy przypisać szalonemu, w moim odczuciu zachowaniu akcji Skotanu i Alchemii, które zyskały po blisko 50%. Motywem do zakupów stało się ujawnienie planów spółek odnośnie przyszłych działań w segmencie paliwowym, ze szczególnym uwzględnieniem biopaliw.

W moim odczuciu kupujący zbyt optymistycznie widzą przyszłość, a pozostaje mi
mieć nadzieję, iż wszyscy nabywcy po aktualnych cenach zdołają osiągnąć zysk inwestycji.

W gronie dużych spółek zachowały się akcje Biotonu, KGHM oraz Lotosu. Wszystkie te spółki odnotowały wzrost do nowych maksimów. Najsłabiej na rynku spisywały się akcje liderów z poprzednich tygodni czy nawet miesięcy, a najwięcej, bo 40%, straciły walory Ganta. Ponadto w gronie spółek silnie zniżkujących znalazły się akcje spółek internetowych Interii i Hogii, co wiązałbym z publikacją gorszych od oczekiwań perspektyw na najbliższy kwartał przedstawionych przez globalnego lidera branży Yahoo!. W gronie dużych spółek uwagę przykuwa słabsze zachowanie Softbanku, które wynika w moim odczuciu z realizacji zysków po wcześniejszym wzroście.

Miniony tydzień należy ocenić pozytywnie, jednakże ocena perspektyw na nadchodzący tydzień jest już nieco bardziej złożona. Z technicznego punktu widzenia nie ma przesłanek zapowiadających odwrócenie trendu, jednakże duży niepokój budzi euforia do zakupów silnie zwyżkujących spółek oraz co istotniejsze brak chęci do realizacji dużych zysków przez inwestorów w oczekiwaniu na dalsze wzrost. Kluczowymi determinantami zachowań cen winna być sytuacja na giełdach zachodnich, bowiem przykład Japonii w minionym tygodniu wskazuje, iż poziomy otwarcia na rynku mogą być znacznie niższe od zamknięcia z poprzedniej sesji, co ma szczególnie duże znaczenie na rynku kontraktów terminowych. Ponadto, zwracałbym uwagę na rynek walutowy, gdzie ważne znacznie winna mieć sytuacja na relacji USD/PLN.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)