Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rynek broni się

0
Podziel się:

Przez większymi spadkami rynek broni się dobrą postawą walorów Elektrimu, Prokomu i PEKAO / DM POLONIA NET /

Zapomnieć szybko o minionym tygodniu na parkiecie. O tym marzy chyba większość nie tylko rodzimych inwestorów. Z powodu dodatkowych dni wolnych mieliśmy zresztą chyba mniej powodów do zmartwień /poza tymi inwestorami, którzy w portfelach pozostali z akcjami TPSA i Orbisu/. Znacznie gorszym koniec ubiegłego tygodnia okazał się dla zagranicznych rynków. Dwie ostatnie sesje były koszmarem również dla zachodnioeuropejskich spółek sektora telekomunikacyjnego. Z powodu słabszej oceny perspektyw największych przedstawicieli tego sektora przez znaczące instytucje finansowe /Goldman Sachs, Dresdner Kleiwort Benson, Morgan Stanley Dean Witter/ sporo straciły na wartości największe europejskie telkomy - Deutsche Telekom i France Telecom. Do przeceny poszły również akcje Vadafone po opublikowaniu zredukowanej prognozy wyników finansowych.

Zdecydowany wzrost bezrobocia w kwietniu i obawy o powrót amerykańskiej gospodarki na ścieżkę zdecydowanego ożywienia były przyczyną silnych spadków za oceanem na piątkowej sesji. Po zniżce o niemal 1% Dow Jones zdołał jednak obronić poziom 10 tys. pkt. /indeks rynku Nasdaq stracił dwa razy tyle/.

Znacznie spokojniej zachowały się dzisiaj giełdy azjatyckie /Tokio przerwa, w Hongkonu spadek o około 1%/. Na poprawę nastrojów na giełdach może mieć dzisiaj złagodzenie napięcia w konflikcie bliskowschodnim.

Od wzrostów rozpoczął się dzień na rynkach zachodnioeuropejskich, które podjęły próbę częściowego odrobienia strat z ubiegłego tygodnia /po pół godzinie DAX zyskiwał na wartości ponad 0.5%/. Raczej trudno oczekiwać, że podobnie rozpocznie się sesja na warszawskim parkiecie. Niepokoić może powrót dyskusji na temat próby ograniczenia niezależności NBP. Pozytywnie rynek powinien zareagować na planowane dzisiaj przekazanie środków z ZUS-u do OFE /prawie 175 mln PLN/. Europejska przecena telkomów zbiegła się ze spadkiem kursu akcji TPSA z zupełnie innego powodu /dokapitalizowanie banków/. Można więc dzisiaj oczekiwać zatrzymania tendencji spadkowej na tych walorach. Sprawa Elektrimu nieco przycichła /do chwili pojawienia się nowych informacji z frontu rozmów z wierzycielami/. Kontrakty terminowe na WIG20 przed otwarciem rynku akcji wykazywały tendencje do spadków /nie większych niż 0.5%/. Otwarcie notowań przebiegło bardzo spokojnie, indeksy /WIG20, TECHWIG/ rozpoczęły
dzień od poziomów z czwartku.

Walory Elektrimu wciąż znajdują swoich zwolenników. W kilka minut po rozpoczęciu notowań - po ponad 3% wzroście - kurs osiągnął poziom 3.60 PLN. W miarę upływu czasu powrócił jednak do ostatniego zamknięcia. Zgodnie z oczekiwań wyczerpuje się potencjał spadkowy kursu akcji TPSA /tylko niewielka zniżka ceny na początku/. Utrzymują się stabilne notowania akcji Netii. Niewielkie zmiany ceny notują walory spółek informatycznych /zresztą przy małych obrotach/. Wyraźnie lepiej zachowuje się Prokom /wzrost do 145.50 PLN - 0.7%/. Niewielkie spadki są udziałem większości akcji banków. Swoją siłę nadal wykazują akcje PEKAO /chwilami wzrost kursu 1%/. Bez ożywienia w budowlance - obroty niewielkie, kursy na razie przypadkowe. Słabiej zachowują się walory KGHM /spadek ceny ponad 1%/, stabilnie PKNOrlenu. Warto odnotować dalszy wzrost ceny akcji Żywca. Dystans do tych ostatnich skracają akcje Okocimia, ich kurs notuje jeden z najwyższych dzisiaj wzrostów na rynku /chwilami było to ponad 10%/. Po stabilnym otwarciu, przez
pierwsze pół godziny rynek niewiele ale systematycznie tracił na wartości. WIG20 „oparł” się o 1300 pkt., od tego momentu rozpoczęło się odrabianie strat. Jak się jednak okazało przez chwilę. Po 11.00 indeks „złamał” wspomniany poziom /chociaż tylko w symbolicznym stopniu/. Przez większymi spadkami rynek broni się dobrą postawą walorów Elektrimu, Prokomu i PEKAO /pozostałe banki raczej coraz słabiej/. Większy ruch w górę rynek wykonał po opublikowaniu wyników Polkomtelu za I kwartał /dwa razy wyzszy zysk z porównaniu z ubiegłym rokiem/. Wzrosło zainteresowanie i poprawiły się nieco notowania akcji KGHM i PKNOrlen.

NOTOWANIA CIĄGŁE
Stan notowań ciągłych w dniu: 2002.05.06
Godz: 11:49
Spółek notowanych: 146
Spółek z kursami rosnącymi: 24 co stanowi: 16.4% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 55 co stanowi: 37.7% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 67 co stanowi: 45.9% rynku.

Największe wzrosty: LTL /12.39%/, OKOCIM /12.1%/, MACROSOFT /5.62%/, ELZAB /4.9%/

Największe spadki: ATLANTIS /-14.08%/, REMAK /-6.94%/, EXBUD /-6.38%/, KROSNO /-6.22%/

Łączne dotychczasowe obroty: 26.10 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: TPSA które osiągnęły poziom: 8.97 mln PLN

Notowania jednolite bez zmian. Obroty symboliczne - poniżej 100 tys. PLN na pierwszym fixingu.

NOTOWANIA JEDNOLITE /1 FIXING/
Stan notowań jednolitych w dniu: 2002.05.06
Godz: 11:48
Spółek notowanych: 84
Spółek z kursami rosnącymi: 6 co stanowi: 7.1% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 65 co stanowi: 77.4% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 13 co stanowi: 15.5% rynku.

Największe wzrosty: DELIA /5%/, KRAKCHEM /2.54%/, CENSTALGD /1.18%/, PAGED /0.84%/

Największe spadki: EKOBROB /-17.91%/, NAFTA /-11.65%/, LZPS /-10%/, INDYKPOL /-9.76%/

Łączne dotychczasowe obroty: 0.06 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: UNIMIL które osiągnęły poziom: 0.03 mln PLN

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)