Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Tomasz Jerzyk
|

Selektywny popyt na GPW

0
Podziel się:

Na końcowym fixingu liczba spółek zniżkujących znacząco spadła, lecz nie zmienia to faktu, iż w dalszym ciągu zainteresowanie kupujących ogranicza się do wybranych sektorów czy też grup spółek. Obroty ponownie przekroczyły barierę 1 mld zł, co wskazuje na sporą aktywność inwestorów zagranicznych.

Dzisiejsza sesja zakończyła się wzrostem głównych indeksów. Popyt koncentrował się na akcjach największych spółek, a największym stopniu do wzrostu przyczyniły się walory związane z przetwórstwem ropy naftowej.

Ponadprzeciętne wzrosty odnotowały papiery PKN Orlen, MOL-a czy też Lotosu. Wzrost cen tych papierów wynika przede wszystkim z utrzymujących się na rekordowych poziomach cen ropy naftowej na giełdach światowych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również akcje dużych banków, co było efektem kolejnej, piątej z kolei obniżki stóp procentowych przy utrzymaniu łagodnego nastawienia przez RPP na środowym posiedzeniu. Decyzja ta spowodowała silne umocnienie złotego w relacji do euro i dolara, co z kolei przyczyniło się do wzrostu zainteresowania inwestycjami w polskie obligacje i akcje. Skorzystały z tego przede wszystkim akcje Pekao i BZWBK, jak również GTC i TP S.A.

Obroty ponownie przekroczyły barierę 1 mld zł, co wskazuje na sporą aktywność inwestorów zagranicznych. Tym nie mniej przez większą część sesji blisko dwukrotnie więcej spółek traciło na wartości w porównaniu z akcjami rosnącymi, co pokazuje, że akcjonariusze nie wszystkich spółek mogą czuć satysfakcje z nowych rekordów indeksów. Na końcowym fixingu liczba spółek zniżkujących znacząco spadła, lecz nie zmienia to faktu, iż w dalszym ciągu zainteresowanie kupujących ogranicza się do wybranych sektorów czy też grup spółek.

Z dużych walorów najsłabiej wypadły akcje Agory, która straciła ponad 3%. Na szerokim rynku na wzmiankę zasługuję Mostostal Płock, który odnotował dziś największy wzrost (24%), po informacjach związanych z uporządkowaniem kwestii weksli nabywanych przez spółek od jej wiodącego akcjonariusza Mostostalu Warszawa. mam wrażenie, iż inwestorom najbardziej do gustu przypadła propozycja wypłaty kolejnej wysokiej dywidendy, co z kolei było ostoją wcześniejszego ruchu wzrostowego. Najsilniej zniżkowały akcje Alchemii, co wiązałbym z realizacją zysków, po wzroście z ostatnich tygodni.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)