Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spadki w Warszawie

0
Podziel się:

Szybka przecena trwała około 20 minut, wartość WIG20 znalazła się ponad 2% poniżej poziomu z wczorajszego zamknięcia. Wtedy do głosu doszli kupujący „poprawiając” notowania przez następną godzinę / DM POLONIA NET /

Inwestorzy na świecie najwyraźniej nie wierzą już w możliwość zażegnania konfliktu zbrojnego w Iraku, a wiadomość o dopuszczeniu na jego teren inspektorów ONZ tylko na chwilę tylko poprawiła nastroje na giełdach. Zdecydowanie większe znaczenie przykładają oni do sygnałów makroekonomicznych, które determinują obecne koniunkturę na parkietach. Silnym impulsem do spadków okazały się wczorajsze dane o spadku produkcji przemysłowej amerykańskiej gospodarki w sierpniu.

Sesja na nowojorskim parkiecie zakończyła się ponad 2% zniżką indeksu Dow Jones, Nasdaq stracił połowę z tego. Nieco mniejszym spadkiem zakończyła się dzisiejsza sesja w Tokio /-0.8%/ ale znacznie większym w Hongkongu /-2.6%/. Od silnej przeceny rozpoczęły się sesje na rynkach zachodnioeuropejskich, które nie zdążyły wczoraj w pełni zdyskontować spadków za oceanem. Po pół godzinie indeksy większości z nich traciły na wartości nawet po 3%.

Można mieć nadzieję, że w Warszawie będzie jednak nieco lepiej. Dzisiaj GUS opublikuje dane o krajowej produkcji przemysłowej. Choć nominalnie rynek spodziewa się niewielkiego spadku to z uwagi na liczbę dni roboczych w ubiegłym miesiącu może to oznaczać faktyczny wzrost. Rynek potrzebuje kolejnego sygnału potwierdzającego ożywienie w naszej gospodarce.

Wśród spółek na pierwszym planie bez zmian. Okazało się, że Elliott wycofał ofertę na zakup pakietu Elektrim Telekomunikacji po to, by złożyć nową. Tym razem dotyczy ona całego ET. Z pobieżnych obliczeń wynika, ze w odniesieniu do części udziałów będących w posiadaniu Elektrimu, finansowo nie uległa ona zasadniczej zmianie. Tyle tylko, że taką ofertą wcale nie musi być zainteresowany Vivendi /posiada 51% udziałów w ET/. Zmiana w zarządzie Elektrimu ma się przyczynić do ostatecznego rozwiązania problemu holdingu /w tym wycofaniu złożonego wniosku o upadłość/.

Nie słabną echa wczorajszej informacji o zamiarze mocniejszego wejścia Prokomu do Sofbanku, powszechnie uważa się że decyzja przyniesie korzyści obu spółkom. Dobra wiadomość dla posiadaczy walorów TPSA. Pakiety akcji operatora, które trafiły /trafią/ do banków BGK i BGŻ /łącznie niemal 3.9% kapitału/ pojawią się na rynku prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku i to w połączeniu z oferta publiczną MSP.

Przed otwarciem notowań ciągłych akcji kontrakty terminowe na WIG20 traciły na wartości do 1.5%. Początek sesji okazał się bardzo nerwowy, ale w sumie nie przyniósł wiekszych spadków indeksów /TECHWIG nawet zyskał na otwarciu/.

Głównie dzięki silnej postawie spółek telekomunikacyjnych nie doszło na początku do większej przeceny rynku. Elektrim zaczął od silnego wzrostu kursu, który chwilami przekroczył 11%. Ceny Netii i TPSA obniżyły się w niewielkim stopniu /do 2%/. Całkiem spokojnie w informatyce, pozycję lidera rynku w sektorze przejęły walory Onetu, które zdecydowanie odrabiają ostatnie spadki kursu /po ponad 6% zwyżce osiągnął on wartość 16.00 PLN/. Stabilnie Prokom, spada kurs Sofbanku /chwilami nawet 3%/. Średnio około 1% tracą na wartości akcje banków /znacznie więcej BIG BG - nawet chwilami 3%/.

W sektorze budowlanym stagnacja, korektę kursu rozpoczyna Mostostal Export /od historycznego dołka wartość jego akcji wzrosła dwa razy/. Od spadków rozpoczęły też dzień akcje KHGM /-2.0%/ i PKNOrlenu /znacznie mniej/.

W kolejnym kwadransie rynek nie okazał się tak silny jak po otwarciu, rozpoczęło się opadanie. Mniejszy wzrost notował już Elektrim, pogorszyły się notowania banków, KGHM i TPSA. Po 3% spadły chwilami ceny akcji Agory i Comarchu, Optimusa i Sofbanku znacznie więcej /ponad 6%/. Kurs PKNORlen znalazł się poniżej 17 PLN /-2%/.

Szybka przecena trwała około 20 minut, wartość WIG20 znalazła się ponad 2% poniżej poziomu z wczorajszego zamknięcia. Wtedy do głosu doszli kupujący „poprawiając” notowania przez następną godzinę. Część silnych spadków odrobiła informatyka /Comarch, Optimus, Sofbank/, również KGHM i TPSA. Coraz większy wzrost był idziałem Onetu /do równoważenia w „górę” ponad +14.0%/.

NOTOWANIA CIĄGŁE
Stan notowań ciągłych w dniu: 2002.09.18
Godz: 11:46

Spółek notowanych: 148
Spółek z kursami rosnącymi: 17 co stanowi: 11.5% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 44 co stanowi: 29.7% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 87 co stanowi: 58.8% rynku.

Największe wzrosty: MOSTALGD /26.23%/, GRUPAONET /14.33%/, ENERGOPŁD /10.48%/, AMS /9.21%/
Największe spadki: KABLE /-11.61%/, KABLEHOLD /-9.77%/, KPBP BICK /-9.52%/, VISTULA /-9.24%/

Łączne dotychczasowe obroty: 82.46 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: TPSA które osiągnęły poziom: 13.43 mln PLN

W notowaniach jednolitych obroty symboliczne, największe na Oławie.

NOTOWANIA JEDNOLITE /1 FIXING/
Stan notowań jednolitych w dniu: 2002.09.18
Godz: 11:47

Spółek notowanych: 77
Spółek z kursami rosnącymi: 6 co stanowi: 7.8% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 60 co stanowi: 77.9% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 11 co stanowi: 14.3% rynku.

Największe wzrosty: KRAKBROKERS /25%/, ELEKTROWAR /8.89%/, ENERGOPOL /6.25%/, ENERGOAP /5.71%/
Największe spadki: TONSIL /-12.9%/, BEST /-10.66%/, BCZ /-10%/, FORTE /-8.1%/

Łączne dotychczasowe obroty: 0.04 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: OLAWA które osiągnęły poziom: 0.01 mln PLN

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)