Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stabilizacja na warszawskim parkiecie

0
Podziel się:

Po dobrym otwarciu pierwszy kwadrans przyniósł wyraźne osłabienie rynku. Ale w następnym indeksy szybko odrobiły ten spadek. Kolejne półtorej godziny to w zasadzie stabilizacja / DM POLONIA NET /

Wszystko wskazuje na to, że ostatnia w tym tygodniu /miesiącu i kwartale/ sesja przebiegnie raczej spokojnie. Aktywność inwestorów przed dłuższymi przerwami na parkiecie zwykle zdecydowanie maleje i tego można się spodziewać również dzisiaj.

Na giełdach światowych niewiele ciekawego, wygląda na to że również w tym przypadku rynki weszły już w świąteczna stagnację. Przy braku istotnych impulsów makroekonomicznych i informacji ze spółek, wczorajsza sesja na nowojorskim parkiecie przebiegła raczej spokojnie. Zdecydowanie lepiej zachował się główny parkiet NYSE, indeks Dow Jones zyskał na wartości 0.7%. Sesja na Nasdaq-u zakończyła się neutralnie. Dopiero od przyszłego tygodnia należy się spodziewać większych ruchów na tamtejszym rynku /nie tylko/, spółki rozpoczną publikację wstępnych wyników finansowych za I kwartał. Wtedy powinno się okazać o ile poprawa sytuacji gospodarczej /widoczna w dużej części publikowanych wskaźników makroekonomicznych/ przełoży się na osiągnięcia podmiotów notowanych na giełdzie.

Świąteczna atmosfera najwyraźniej zapanował już dzisiaj na giełdach azjatyckich. W Tokio i Hongkongu zmiany indeksów również symboliczne /niewielkie „plusy”/. Podobnie zresztą jak na rynkach zachodnioeuropejskich. Na większości tych ostatnich indeksy wykazują tendencję do niewielkich wzrostów.

Wydaje się, że również świąteczny przebieg może mieć dzisiejsza sesja na warszawskim parkiecie. Wczorajsza decyzja RPP o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie okazała się neutralną dla rynku. Nie wykluczone, że do obniżki stóp dojdzie jednak na kolejnych posiedzeniach RPP. W I połowie marca ceny żywności nadal pozostały pod kontrolą, może się okazać że kończący się miesiąc przyniesienie nawet spadek inflacji r/r. Najbliższe dane GUS-u to bilans deficyt obrotów bieżących za luty /o 16.00/. Ze spółek niewiele istotnych informacji. Jedną z takich jest zwiększenie zaangażowania w Elektrimie przez BRE, który umacnia swoją pozycję przed NWZA /planowane na 10 kwietnia/. Trwa wyścig z czasem w sprawie sprzedaży przez Elektrim 49% akcji ET dla konsorcjum BRE-Eastbridge. Nie wykluczone, że umowa zostanie zawarta jeszcze przed NWZA /prawdopodobnie 400 mln EURO/.

Przez godzinę poprzedzającą notowania na rynku akcji kontrakty terminowe na WIG20 wykazywały wyraźną tendencje do wzrostów. Chwilami ich wartość była wyższa o ponad 0.5% od poziomu wczorajszego zamknięcia. Początek sesji nie przyniosł większych niespodzianek. Indeksy /WIG20, TECHWIG/ rozpoczęły dzień nieco powyżej wczorajszych poziomów.

Na walorach najważniejszych spółek telekomunikacyjnych rozpoczęło się raczej spokojnie. Cena Elektrimu oscyluje wokół 5.70 PLN /wczorajszy ostatni kurs/. Netia z lekka tendencją spadkową /chwilami około 2%/. Najsilniej w tym gronie zachowuje się TPSA, chociaż chwilowe wzrosty kursu na razie raczej symboliczne /do 0.5%/. Nieco lepiej w branży informatycznej, w tym gronie wyraźniejsze /również chwilowe/ wzrosty kursów notują akcje Onetu, Optimusa, Prokomu i Sofbanku /w granicach 1-2%/.

Wśród banków lepiej od sektora prezentują się BPH-PBK i PEKAO /+1.0%/. W budowlance zdecydowanie najsilniej zachowują się akcje Mitexu /wzrost kursu, duży popyt/ - niebawem spółka powinna pozyskać inwestora strategicznego. Nadal tanieje Mostostal Zabrze, który jako gwarant może mieć do spłacenia niebawem duży kredyt zaciągnięty przez spółkę zależną /około 30 mln PLN/. Silnie zachowują się akcje KGHM mimo braku postępów w sporze zbiorowym ze związkami zawodowymi /kurs napędzany jest wysokimi cenami miedzi na światowych rynkach/. Nieco słabsze akcje PKNOrlenu, ale ich kurs niewiele odbiega od poziomu 19.00 PLN.

Po dobrym otwarciu pierwszy kwadrans przyniósł wyraźne osłabienie rynku. Ale w następnym indeksy szybko odrobiły ten spadek. Kolejne półtorej godziny to w zasadzie stabilizacja, przerywana mało dynamicznymi zmianami na rynku. W tym czasie WIG20 utrzymywał wzrost wartości w granicach 0.4%, TECHWIG niewiele powyżej poziomu wczorajszego zamknięcia. Utrzymały się silniejsze wzrosty na akcjach BPH-PBK, GRO /Grupa Onet/, KGHM, OPT /Optimus Technologie/ i PEKAO.

NOTOWANIA CIĄGŁE
Stan notowań ciągłych w dniu: 2002.03.28 Godz: 11:47
Spółek notowanych: 146
Spółek z kursami rosnącymi: 35 co stanowi: 24.0% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 70 co stanowi: 47.9% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 41 co stanowi: 28.1% rynku.

Największe wzrosty: EBI /10.53%/, GRUPAONET /5.04%/, MACROSOFT /3.81%/, PAZUR /2.7%/

Największe spadki: PROJPRZEM /-8.65%/, IMPEXMETAL /-8.48%/, MOSTALZAB /-7.25%/, MOSTALWAR /-2.78%/

Łączne dotychczasowe obroty: 45.47 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: TPSA które osiągnęły poziom: 11.07 mln PLN

Na rynku notowań bez większych emocji . Od kilku sesji wyraźnie większe obroty na walorach Będzina i Obornik. Na pierwszym fixingu stanowiły dzisiaj niemal 3/4 obrotu całego rynku.

NOTOWANIA JEDNOLITE /1 FIXING/
Stan notowań jednolitych w dniu: 2002.03.28
Godz: 11:47
Spółek notowanych: 86
Spółek z kursami rosnącymi: 12 co stanowi: 14.0% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 65 co stanowi: 75.6% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 9 co stanowi: 10.5% rynku.

Największe wzrosty: FERRUM /5.24%/, FORTISPL /3.64%/, BCZ /3.21%/, WAFAPOMP /2.56%/

Największe spadki: DROSED /-17.95%/, PEMUG /-9.88%/, AGROS /-4.44%/, GANT /-3.61%/

Łączne dotychczasowe obroty: 0.51 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: OBORNIKI które osiągnęły poziom: 0.24 mln PLN

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)