Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Tomasz Jerzyk
|

Tydzień pełen emocji

0
Podziel się:

Miniony tydzień zakończył się silnym spadkiem indeksów, choć jeszcze na poniedziałkowej sesji WIG oraz Midwig zdołały wyznaczyć swoje absolutne maksima.

Tym nie mniej wypowiedź byłego szefa amerykańskiej FED Alana Greenspana, w której spodziewa się, iż amerykańska gospodarka wejdzie w fazę recesji w końcu 2007 r. spowodowała pozbywanie się akcji już w poniedziałek. Poza tym bodźcem do zmasowanej wyprzedaży akcji na światowych giełdach akcji stał się wtorkowy spadek na giełdzie w Szanghaju, gdzie tamtejszy główny indeks stracił blisko 9%.

Polska giełda również dołączyła do globalnej reakcji łańcuchowej, a największe spadki miały miejsce we wtorek, ale na kolejnych sesjach również przeważali sprzedający. Nieznaczne odreagowanie nastąpiło na piątkowej sesji, jednakże nie zdołało ono wymazać negatywnego wrażenia jakie pozostawiły wcześniejsze sesje.

W przekroju tygodnia główne indeksy straciły ponad 6%, natomiast w ujęciu sektorowym najbardziej ucierpiały akcje spółek budowlanych i telekomunikacyjnych.

Relatywnie najsilniejsze były spółki medialne, których indeks stracił nieco ponad 2%. Mimo, iż w minionym tygodniu na rynku rządziły emocje i w głównej mierze zwracanie uwagi na indeksy giełd zagranicznych, ze szczególnym akcentem na giełdę w Szanghaju, tym nie mniej do inwestorów docierały informacje ze spółek. W dalszym ciągu trwa okres publikacji wyników finansowych za ostatni kwartał 2006 r., a te wyniki które się pojawiły były zauważalnie słabsze od oczekiwań.

Inwestorzy najbardziej chyba zawiedli się na dokonaniach Biotonu, gdzie wcześniej pojawiały się sugestie, że wynik będzie bardzo dobry. W gronie największych spółek najbardziej ucierpiały akcje KGHM i GTC, a na całym rynku najwięcej oddał Redan, który spadł o 20%. Z dużych spółek wzrost odnotował jedynie Ciech. Ocena minionego tygodnia jest negatywna i wiele wskazuje, iż spadek zostanie pogłębiony w kolejnych tygodniach.

Pytaniem pozostaje, czy mamy do czynienia z korektą wyższej rangi czy też korygowany jest jedynie wzrost od dna z czerwca ub. Osobiście nieznacznie większe prawdopodobieństwo przypisuję scenariuszowi negatywnemu, czyli silniej, ale i też dłuższej korekcie ( więcej niż 1 miesiąc, jak to do tej pory bywało).

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)