Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Umiarkowane wzrosty w Warszawie

0
Podziel się:

Systematyczna zwyżka indeksów trwała praktycznie przez ponad godzinę, po której wzrost WIG20 wyniósł już 0.5% / DM POLONIA NET SA /

Wczorajsze spadki na światowych rynkach mogą sprawić, że o dalszą kontynuację poprawy nastrojów na warszawskim parkiecie /zapoczątkowaną wczoraj/ może być dzisiaj trudno. Zdecydowane zniżki na nowojorskim parkiecie, które odbiły się echem na większości giełd, nie pozostaną chyba bez wpływu na reakcji rodzimych inwestorów. Spadki za oceanem były prawdopodobnie głównie wynikiem spóźnionej reakcji rynku na wtorkową decyzję FED-u o przyjęciu postawy neutralnej w polityce pieniężnej. A to otwiera drogę do pierwszej /po serii obniżek/ podwyżki stóp procentowych amerykańskiego banku centralnego w najbliższym czasie. Rynek Nasdaq z kolei zareagował na obniżenie prognoz zysku dla Intela przez Salomon Smith Barnay. Indkes tego rynku stracił na wartości ponad 2.5%. O połowę z tego obniżył się główny indeks giełdowy NYSE - Dow Jones.

W Tokio przerwa. Giełda w Hongkongu zareagowała na doniesienia zza oceanu prawie 2% spadkiem indeksu. Tendencja do spadków utrzymała się podczas otwarcia dzisiejszej sesji na rynkach zachodnioeuropejskich. Indeksy większości z nich po pół godzinie notowań traciły na wartości w granicach 0.5%.

Trudno zatem oczekiwać, że na warszawskim parkiecie będzie zdecydowanie lepiej. Chociaż nie brakuje przesłanek do tego aby nasz rynek poszedł własną ścieżką. Wczorajsze dane GUS o poprawie marcowej koniunktury w przemyśle, budownictwie i handlu brzmią optymistycznie /zwłaszcza po ostatnich publikacjach o wzroście produkcji przemysłowej w lutym/. Ze spółek niewiele istotnych informacji. Nie ubywa kłopotów Elektrimowi. Tym razem sąd na wniosek wierzycieli zajął jego pakiet akcji w Mostostalu Warszawa /o wartości około 25 mln PLN/. Ważna informacja na drugiej linii. Przeżywający kłopoty Polar będzie miał nowego właściciela. Pakiet akcji /niemal 95% kapitału spółki/ przejmie od Brandta amerykański Whirpool /po 7.20 za walor/.

Przez godzinę poprzedzającą notowania na rynku akcji kontrakty terminowe na WIG20 lekko zniżkowały /w granicach 0.3%/. Otwarcie notowań ciagłych wypadło rzeczywiscie słabo. Indeksy WIG20 i TECHWIG stracił na wartości po około 0.5%. Po kwadransie pierwszy zdołał już odrobić wiekszość spadku, drugi powiększył go do niemal 1%.

Zmiany kursów akcji większości spółek po otwarciu notowań były generalnie niewielkie. Elektrim w zasadzie utrzymał cenę z wczorajszego zamknięcia /6.00 PLN/. Netia zanotowała spadek ale jak dla tych papierów raczej symboliczny /do 1.5%/. TPSA po początkowej zniżce kursu szybko odrobiła starty i wyszła na „plusy”. Zdecydowanie spokojniej w branży informatycznej. Słabiej od sektora na początku Prokom, ale to jego ostatni lider /i chyba nie brakuje chętnych na realizację pokaźnych zysków/.

Podobnie zachowują się banki, zmiany kursów również w tym przypadku niewielkie. Lekko zwyżkuje cena BRE, stabilizacja /na początku/ na PEKAO /potem wzrost około 1%/. Spokój w budowlance. Bez zmian na Mostostalu Warszawa, chociaż również praktycznie bez obrotu. Inwestorzy będą czekali na dalsze losy zablokowanego przez sąd pakietu akcji który jest /był?/ własnością Elektrimu. Nadal silnie zachowują się akcje KGHM, podobnie jak PKNOrlenu /wzrosty kursu 0.5-1.0%/.

Po chwilowym odpoczynku, początek trzeciego kwadransu przyniósł kolejną falę wzrostową. W jej efekcie WIG20 pokonał poziom z wczorajszego zamknięcia a TECHWIG wyszedł „na zero”. Jednymi z walorów, które w tym czasie poprawiły zdecydowanie notowania były akcje BIG BG /wzrost kursu ponad 3%/, PKNOrlenu /do 18.65 PLN/, Prokomu /wzrost ceny o około 1.5% - do 108.00 PLN/ i TPSA /kurs „pukał” do 14.00/. Systematyczna zwyżka indeksów trwała praktycznie przez ponad godzinę, po której wzrost WIG20 wyniósł już 0.5%.

NOTOWANIA CIĄGŁE
Stan notowań ciągłych w dniu: 2002.03.21 Godz: 11:47 Spółek notowanych: 146
Spółek z kursami rosnącymi: 32 co stanowi: 21.9% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 50 co stanowi: 34.2% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 64 co stanowi: 43.8% rynku.

Największe wzrosty: LPP /5.44%/, LUBAWA /5.16%/, KROSNO /3.77%/, ELEKTROEX /3.64%/

Największe spadki: PROCHEM /-13.68%/, APEXIM /-6.01%/, LETA /-5.88%/, KOPEX /-5.58%/

Łączne dotychczasowe obroty: 52.02 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: TPSA które osiągnęły poziom: 17.74 mln PLN

Płynność rynku notowań jednolitych od czasu do czasu podtrzymują walory wybranych spółek, na których zawierane są większe transakcje. Wczoraj były to akcje Sanoka. Dzisiaj największe obroty podczas pierwszego fixingu zanotowano na walorach Wistilu /wolumen ponad 5 tys. sztuk/.

NOTOWANIA JEDNOLITE /1 FIXING/
Stan notowań jednolitych w dniu: 2002.03.21 Godz: 11:47 Spółek notowanych: 86
Spółek z kursami rosnącymi: 8 co stanowi: 9.3% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 62 co stanowi: 72.1% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 16 co stanowi: 18.6% rynku.

Największe wzrosty: AGROS /11.11%/, POLAR /10.91%/, PEMUG /9.94%/, AMERBANK /6.4%/

Największe spadki: FERRUM /-18.46%/, PROCHNIK /-16.28%/, BYTOM /-9.37%/, HUTMEN /-9.01%/

Łączne dotychczasowe obroty: 0.43 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: WISTIL które osiągnęły poziom: 0.30 mln PLN

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)