Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marek Pająk
|

Względny spokój na warszawskim parkiecie

0
Podziel się:

Rodzimi inwestorzy nadal spokojnie reagują na doniesienia ze światowych rynków. Początek sesji nie przyniósł „rewolucji” w notowaniach, kursy akcji największych spółek w niewielkim stopniu odbiegały od tych z wtorkowego zamknięcia./ DM POLONIA NET /

Inwestorzy wstrzymali oddech przed środowym wystąpieniem sekretarza stanu USA Colina Powella w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Od argumentów jakie padną w tym wystąpieniu zależy w dużej mierze czy, kiedy i z jakim poparciem rozpocznie się operacja wojskowa w Iraku. Rynki giełdowe zachowują się bardzo nerwowo a każde dodatkowe złe wieści wzmacniają i tak kiepskie nastroje. We wtorek dla przykładu takim czynnikiem było ogłoszenie przez grupę ubezpieczeniową AIG redukcji zysku netto za IV kwartał ubiegłego roku o 1.8 mld USA /ogromne rezerwy/. W efekcie indeksy większości rynków zachodnich i jak i nowojorskiego parkietu zakończyły wtorkową sesję sporymi stratami. Kolejna zresztą rozpoczęła się również od spadków /poza Tokio, tamtejszy indeks zyskał w środę 0.8%/ i do chwili pojawienia się pierwszych informacji z posiedzenia RB ONZ trudno będzie liczyć na poprawę atmosfery. Po pół godzinie indeksy giełd zachodnioeuropejskich traciły na wartości nawet do 1.5% /DAX/.
W tych okolicznościach na wzrosty w Warszawie raczej nie należało liczyć, chociaż nasz rynek zachowywał się ostatnio relatywnie lepiej. Po opublikowaniu we wtorek wyników Kredyt Banku /ponad 331 mln PLN straty w 2002 roku/ postrzeganie sektora bankowego raczej się nie poprawi a inwestorzy z niepokojem będą oczekiwać na wyniki kolejnych banków /BPH, PEKAO?/. W takich sytuacji nie należy wykluczyć wzrostu ich zainteresowania akcjami średnich spółek o ustabilizowanym podłożu fundamentalnym. Tym bardziej, ze coraz te ostatnie publikują obiecujące prognozy finansowe /choćby ostatnio Emax czy PGF/. Przed otwarciem rynku akcji kontrakty terminowe na WIG20 zachowywały się wyjątkowo stabilnie, zaskakująco poprawiła się w tym czasie atmosfera na giełdach zachodnioeuropejskich /DAX odrobił straty/. Główne indeksy naszego rynku rozpoczęły dzień prawie od 0.5% spadków wartości, ale już po kilku minutach zmniejszyły je do symbolicznych rozmiarów.
INDEKSY

NOTOWANIA CIĄGŁE
Rodzimi inwestorzy nadal spokojnie reagują na doniesienia ze światowych rynków. Początek sesji nie przyniósł „rewolucji” w notowaniach, kursy akcji największych spółek w niewielkim stopniu odbiegały od tych z wtorkowego zamknięcia. Spokojnie – bacznie obserwowany – zachował się sektor bankowy, kurs akcji Kredyt Banku podczas poprzednich sesji zaliczył spory spadek. Przy małych obrotach wzrosły początkowo kursy BRE i PEKAO /tu wolumen nieco większy/. Początek sesji nie przyniósł też większych zmian cen akcji spółek informatycznych /duet Prokom – Sofbank nadal silny, spółki podpisały list o współpracy przy offsecie związanym z samolotem F16/. Niewielkie spadki notują akcje telkomów – Netii i TPSA. Budowlanka tradycyjnie poza większym zainteresowaniem. Ponad 0.5% spadki kursów są udziałem akcji KGHM i PKNOrlen. Z ostatnio najbardziej spekulacyjnych „papierów” silne wzrosty na początku nadal notował Igroup, do takich powrócił po korekcie Próchnik. W odwrocie znalazł się
kurs Getinu. Po „dobrym” pierwszym kwadransie, w drugim było nieco gorzej /znowu gorzej w Europie/. Ale kolejne pół godziny to prawdziwa „szarża” kupujących. Wyraźniejszy popyt poprawił notowania kilku największych spółek, w efekcie czego po 11.00 WIG20 notował już 0.4% wzrost /TECHWIG zyskiwał dwa razy więcej/. Z największych spółek wśród liderów rynku znalazły się w tym czasie min. akcje Comarchu /+2.0%/, PEKAO /ponad +1.0%/, PKNOrlenu /+0.3%/, Prokomu /prawie +1.0%/, Sofbanku /niemal +1.5%/ i TPSA /wzrost kursu około 1.0%/. Straty odrobiły walory KGHM /kurs na małym „plusie”/. W obliczu spadków na w Europie, zachowanie naszego rynku może budzić uznanie. Po osiagnięciu lokalnej „górki” rynek rozpoczął opadanie.

Stan notowań ciągłych w dniu: 2003.02.05 Godz: 11:48 Spółek notowanych: 152
Spółek z kursami rosnącymi: 38 co stanowi: 25.0% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 52 co stanowi: 34.2% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 62 co stanowi: 40.8% rynku.
Największe wzrosty: APEXIM /20%/, PPWK /15%/, ELKOP /9.12%/, PROCHNIK /8.7%/

Największe spadki: 4MEDIA /-10%/, LUBAWA /-7.26%/, MOSTALWAR /-6.32%/, VISTULA /-5.56%/

Łączne dotychczasowe obroty: 23.83 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: PEKAO które osiągnęły poziom: 5.70 mln PLN

NOTOWANIA JEDNOLITE /1 FIXING/
W notowaniach jednolitych obroty praktycznie zanikły.
Stan notowań jednolitych w dniu: 2003.02.05 Godz: 11:49
Spółek notowanych: 62
Spółek z kursami rosnącymi: 6 co stanowi: 9.7% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 43 co stanowi: 69.4% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 13 co stanowi: 21.0% rynku.
Największe wzrosty: INVARBS /20%/, ESPEBEPE /9.09%/, FON /8.57%/, FORTISPL /4.26%/

Największe spadki: BEEFSAN /-18.18%/, DROSED /-13.64%/, YAWAL /-13.46%/, FERRUM /-10%/

Łączne dotychczasowe obroty: 0.05 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: BYTOM które osiągnęły poziom: 0.01 mln PLN.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)