Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wzrosty na warszawskim parkiecie

0
Podziel się:

Wartość indeksu WIG20 zbliżyła się do 1100 pkt. Po korekcie rynek ponowił próbę powrotu do wzrostów. Grono walorów, na które powrócił popyt nie uległo zmianie / DM POLONIA NET /

Rodzimi inwestorzy po raz kolejny mogli jedynie patrzeć z zazdrością na wzrosty jakie były udziałem giełd światowych przez ostatnie dwa dni. Wczorajsza przerwa w notowaniach na warszawskim parkiecie nie pozwoliła im zdyskontować silnych środowych zwyżek wartości indeksów na giełdzie nowojorskiej /i nie tylko/. Co więcej wczorajszy dzień nie przyniósł tam korekty a osiągnięte poziomy zostały poprawione. Przez dwie sesje Dow Jones zyskał na wartości około 4%, indeks rynku Nasdaq 6%. Za główny powód obecnej fali optymizmu uznano publikację oświadczeń władz spółek giełdowych o rzetelności sprawozdań finansowych. Znacznie mniejsze zwyżki były w tym czasie udziałem rynków zachodnioeuropejskich i azjatyckich, co nie zmienia faktu że nasz parkiet ma sporo do „nadrobienia”. Dzisiejsza sesja w Tokio i Hongkongu zakończyła się już w zasadzie neutralnie. Początek dnia na rynkach zachodnioeuropejskich przyniósł kontynuację wzrostów /ale w mniejszym zakresie - po pól godzinie notowań średnio o 0.5%/.

Można mieć nadzieję, że w Warszawie będzie jednak nieco lepiej, chociaż poza atmosferą na świecie niewiele przemawia za takim scenariuszem. Kończy się okres publikacji raportów za II kwartał, które przyniosły sporo rozczarowań. Stagnacja widoczna jest praktycznie w każdej branży. Kilka bardziej pozytywnych przypadków dotyczy raczej mniejszych spółek, które wcześniej przystąpiły do restrukturyzacji i lepiej znoszą trudny okres w gospodarce /Dębica, Stomil, Kęty, Świecie Sanok, Rolimpex - to tylko kilka przykładów/.

Znacznie gorzej znoszą go największe giełdowe spółki /telekomunikacja, informatyka z wyjątkami/, również banki /o budownictwie nie wspominając/. Przed otwarciem sesji na rynku akcji kontrakty terminowe na WIG20 zyskiwały na wartości nawet ponad 1%. Sesja rozpoczęłą się spokojnie, indeksy WIG20 i TECHWIG w perwszych minutach notowań zyskały na wartości około 1%.

Całkiem dobrze na początku zachował się branża telekomunikacyjna. Walory Elektrimu szybko zyskały na wartości ponad 2%, Netia i TPSA około 1.5%. Ze zmiennym szczęściem rozpoczęły dzień spółki informatyczne. Dobrze Comarch, Compland i Prokom /wzrosty 1.0%-2.0%/, bardzo słabo Sofbank. Walory tego ostatniego po ponad 4% spadku kursu kosztowały poniżej 14.00 PLN. To efekt bardzo słabych wyników finansowych spółki i niezbyt obiecujących perspektyw na drugie półrocze.

Wyraźnie lepiej od pozostałych zachowują się akcje banków. Niemal wszystkie opublikowały już raport kwartalne /lepsze bądź gorsze/ a ich jakość /w większości kiepska/ została już przez rynek zdyskontowana. Wzrosty kursów walorów BPH, BRE i PEKAO przekraczały po otwarciu 2.0%. Bez większego ożywienia w budowlance /branża chyba najbardziej odczuwa trudny okres w gospodarce/. Wzrosty ceny notują akcje KGHM /około 1.0%/ i PKNOrlen /poniżej 0.5%/. Trwa spekulacja na Oceanie, chwilami kurs jego akcji wzrastał o ponad 20%.

Po bardzo zmiennym pierwszym kwadransie, drugi upłynął przy wyraźniejszych wzrostach. Swoje notowania poprawiały akcje banków /w wielu przypadkach wzrost osiągnął 3.0%, na PEKAO nawet 4.0%/, KGHM, PKNOrlenu, Prokomu i TPSA /+3.5%/.

Wartość indeksu WIG20 zbliżyła się do 1100 pkt. /po niemal 2% wzroście/. Po pól godzinie notowań na rynku rozpoczęła się korekta. W kolejnej godzinie WIG20 stracił połowę ze swoich maksymalnych wzrostów. TECHWIG znalazł się na „minusie”. Osłabły walory wszystkich dotychczasowych liderów wzrostów poza PEKAO, kurs ponad 80 PLN/. Do najbardziej przecenionych należały w tym czasie akcje Sofbanku /chwilami o niemal 8%/.

Po korekcie rynek ponowił próbę powrotu do wzrostów. Grono walorów, na które powrócił popyt nie uległo zmianie.

Stan notowań ciągłych w dniu: 2002.08.16
Godz: 11:48
Spółek notowanych: 148
Spółek z kursami rosnącymi: 44 co stanowi: 29.7% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 57 co stanowi: 38.5% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 47 co stanowi: 31.8% rynku.

Największe wzrosty: STALEXP /9.72%/, MOSTALSDL /5.45%/, MCI /4.55%/, LTL /4.05%/
Największe spadki: ATLANTIS /-15.38%/, ELDORADO /-5.8%/, PPWK /-5.7%/, MPECWRO /-5.5%/

Łączne dotychczasowe obroty: 42.96 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: TPSA które osiągnęły poziom: 17.05 mln PLN

Kompletny bezruch w notowaniach jednolitych, obroty na pierwszym fixingu tylko 50 tys. PLN.

Stan notowań jednolitych w dniu: 2002.08.16
Godz: 11:49
Spółek notowanych: 77
Spółek z kursami rosnącymi: 9 co stanowi: 11.7% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 60 co stanowi: 77.9% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 8 co stanowi: 10.4% rynku.

Największe wzrosty: BELCHATOW /20.53%/, PEKABEX /10%/, MUZA /8.33%/, FASING /7.5%/
Największe spadki: LETA /-22.22%/, BYTOM /-17.43%/, 7BULLS.COM /-10%/, UNIMIL /-7.69%/

Łączne dotychczasowe obroty: 0.05 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: UNIMIL które osiągnęły poziom: 0.01 mln PLN

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)