Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Znaczne spadki w Warszawie

0
Podziel się:

Przed południem spadek indeksu WIG20 sięgnął niemal 3.5% /dwa razy tyle TECHWIG-u/ / DM POLONIA NET /

Przy braku sesji na giełdzie nowojorskiej, uwaga inwestorów skupiła na rynkach zachodnioeuropejskich. Nowy tydzień zaczął się tam od zdecydowanych spadków indeksów. Wśród najbardziej tracących na wartości znalazły się akcje spółek sektorów ubezpieczeniowych i finansowych. Nastrojów nie poprawiło ogłoszenie danych makroekonomicznych /min. spadek sprzedaży detalicznej w strefie euro w czerwcu/. Pesymistyczne nastroje panują również na giełdach azjatyckich, dzisiejsza sesje na tamtejszych giełdach zakończyły się wyraźnymi spadkami /indeks w Tokio ponad 3%/. Początek notowań w Europie przyniósł kontynuację wczorajszej tendencji /po pół godzinie od otwarcia DAX tracił na wartości około 2.0%/. Trudno w takiej sytuacji oczekiwać, że na warszawskim parkiecie będzie znacznie lepiej, chociaż ostatnie dane makroekonomiczne pozytywnie oddziałują na rynek.

Tematem numer jeden będzie dzisiaj z pewnością Elektrim. Wczorajsza decyzja władz spółki o wycofaniu się z „dopiętego” już układu z wierzycielami to kompletne zaskoczenie. Czy w takich okolicznościach wierzyciele zechcą jeszcze rozmawiać o zmianie warunków układu?. Jeżeli nie, to należy oczekiwać wniosku o upadłość holdingu i to złożonego przez prawdopodobnie przez samą spółkę. Decyzja wierzycieli znana będzie w ciągu kilku najbliższych dni. Ciekawe jak w tej sytuacji zachowa się BRE, którego zaangażowanie w „sprawę” Elektrimu jest powszechnie znane? Kontrakty terminowe przed otwarciem rynku akcji traciły na wartości nawet 2%. Obok pesymistycznych nastrojów na rynkach zachodnioeuropejskich inwestorzy dyskontowali w tym przypadku przewidywany silny spadek kurs akcji Elektrimu.

Na otwarciu niespodzianki nie było, kursy i indeksy poniosły duże straty, po kilu minutach te ostatnie /WIG20 i TECHWIG/ były niżej od wczorajszego zamknięcia praktycznie o około 3%!

Podaż akcji na Elektrimie spowodowała zawieszenie ich notowań od początku sesji. Po kwadransie nastąpiła otwarcie na poziomie 1.40 PLN /niemal 40% spadek kursu/. Wtedy też TECHWIG zniżkował niemal o 8%. Obawy inwestorów „wylane” zostały również na walory Netii /-10% i równoważenie w dół/. Honoru telkomów broni TPSA, kurs jej akcji traci na wartości „jedynie” 3.5%. Znacznie spokojniej na informatyce, a główne spadki w tym sektorze skupiły się na Prokomie /pojutrze asymilacja akcji pracowniczych/ i Sofbanku /jego cena wzrosła ostatnio o kilkanaście procent/. Traci również na wartości sektor bankowy, w tej grupie z oczywistych względów najwięcej BRE /spadek kursu chwilami ponad 5%/. Bez większych emocji w budowlance. Wyraźniejsze spadki na Mostostalach Export i Zabrze. W tych ostatnich przypadkach inwestorzy po silnych wzrostach realizują po prostu zyski. Atmosferze poddały się walory najsilniejszych ostatnio dużych spółek - KGHM i PKNOrlen /przecena w granicach 2.5%-3.0%/.

Po bardzo nerwowym pierwszym kwadransie kolejne przyniósły uspokojenie nastrojów i próbę częściowego odrobienia strat przez rynek, na którym ciągle ciąży silny spadek ceny akcji Elektrimu. Poprawie nastrojów nie sprzyjają niestety pogłębiające się również spadki na rynkach zachodnioeuropejskich. Inwestorzy z niecierpliwością będą wyczekiwać początku sesji za oceanem /po dłuższej niż zwykle przerwie/.

Przed południem spadek indeksu WIG20 sięgnął niemal 3.5% /dwa razy tyle TECHWIG-u/. Kurs Elektrimu ustabilizował się na poziomie około 1.50 PLN /prawie -35.0%/. Po około 4% tracą na wartości akcje KGHM i TPSA, nieco mniej PEKAO i PKNOrlenu. Spadek kursu akcji BRE zwiększył się do ponad 6%.

NOTOWANIA CIĄGŁE
Stan notowań ciągłych w dniu: 2002.09.03
Godz: 11:46
Spółek notowanych: 148

Spółek z kursami rosnącymi: 10 co stanowi: 6.8% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 46 co stanowi: 31.1% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 92 co stanowi: 62.2% rynku.

Największe wzrosty: IGROUP /8.63%/, SWIECIE /1.33%/, RELPOL /0.71%/, JELFA /0.67%/
Największe spadki: ELEKTRIM /-31.74%/, PAZUR /-19.05%/, KABLE /-13.16%/, CSS /-12.8%/

Łączne dotychczasowe obroty: 71.42 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: TPSA które osiągnęły poziom: 18.02 mln PLN

Znacznie spokojniej w notowaniach jednolitych, ale to nic dziwnego. Mała płynność rynku pozostawia go poza zainteresowaniem inwestorów również w chwilach słabości parkietu podstawowego.

Stan notowań jednolitych w dniu: 2002.09.03
Godz: 11:47
Spółek notowanych: 77
Spółek z kursami rosnącymi: 8 co stanowi: 10.4% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 56 co stanowi: 72.7% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 13 co stanowi: 16.9% rynku.

Największe wzrosty: PONAR /16.88%/, BELCHATOW /14.86%/, ZEG /12.11%/, BCZ /10%/
Największe spadki: ZEW /-14.22%/, INVARBS /-11.39%/, BYTOM /-9.91%/, UNIMIL /-8.57%/

Łączne dotychczasowe obroty: 0.19 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: OLAWA które osiągnęły poziom: 0.12 mln PLN

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)