Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MF: Projekt ustawy dot. e-Toll trafi do konsultacji najpóźniej w poniedziałek

0
Podziel się:

Projekt ustawy o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz Krajowym Funduszu Drogowym oraz niektórych innych ustaw zostanie skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych najdalej w poniedziałek, podali przedstawiciele Ministerstwa Finansów. Wedłujg projektu, w 2021 r. na państwowych odcinkach dróg płatnych będzie działał jeden system poboru opłat e-Toll.

MF: Projekt ustawy dot. e-Toll trafi do konsultacji najpóźniej w poniedziałek

"Mam nadzieję, że dzisiaj, a najpóźniej po weekendzie planujemy skierować projekt do uzgodnień międzyresortowych i do konsultacji społecznych. Główne założenia tego projektu omawialiśmy jakiś czas temu, odbyły się też dwa spotkania z przewoźnikami, z branżą transportową. Projekt zostanie opublikowany dziś, najpóźniej w poniedziałek" - powiedział zastępca dyrektora Departamentu Informatyzacji Maciej Górski podczas konferencji prasowej.

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wprowadzą dwie możliwości opłacania przejazdu autostradą przez pojazdy lekkie (o masie do 3,5 tony):

- zakup biletu autostradowego;

- na podstawie danych geolokalizacyjnych przekazywanych do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS (e-Toll), analogicznie jak to ma miejsce dla pojazdów ciężkich np. z wykorzystaniem bezpłatnej aplikacji na urządzenia mobilne dostarczonej przez KAS.

"Został opracowany projekt ustawy o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz niektórych innych ustaw. W skrócie - opracowaliśmy ustawę, która likwiduje szlabany na państwowych autostradach i pozwala na realizację przejazdu po autostradzie w modelu free flow, czyli modelu, w którym nie trzeba się będzie zatrzymywać i uiszczać opłat przed szlabanami w tzw. punktach poboru opłat" - powiedział pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji Przemysław Koch podczas konferencji prasowej.

"Odchodzimy od obecnie stosowanego manualnego poboru opłat z uwagi na przestarzałą infrastrukturę i wysokie koszty utrzymania, a także dlatego, że nasi obywatele oczekują wygody, jaką daje dzisiejsza technologia" - dodał Koch.

Możliwość rozliczania opłaty za przejazd autostradą dla pojazdów lekkich z wykorzystaniem aplikacji mobilnej, zostanie jako opcja wprowadzona w momencie uruchomienia nowego systemu, czyli od I kw. 2021 r. W tym terminie zostanie też udostępniony wolny pas dla pojazdów ciężkich wnoszących opłatę elektroniczną, podało ministerstwo. Planowane jest wykorzystanie dwóch systemów - starego systemu ViaToll i nowego e-Toll - przez okres przejściowy, który ma wynieść ok. trzech miesięcy, czyli najprawdopodobniej II kw. 2021 r.

"Dzięki zmianom, pobór wszystkich opłat drogowych będzie odbywał się w jednym systemie informatycznym bez konieczności utrzymywania bramek na autostradach. Z tych względów Ministerstwo Finansów unieważniło ogłoszony w styczniu 2020 r. przetarg na tzw. videotolling, czyli automatyzację podnoszenia szlabanów na dwóch płatnych odcinkach: autostrady A2 Konin - Stryków oraz autostrady A4 Wrocław - Sośnica, tzw. videotolling. Prawidłowość decyzji o unieważnieniu postępowania potwierdziło orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej wydane po wniesieniu odwołania przez jednego z oferentów" - czytamy w komunikacie.

Przejazd odcinkami Konin - Stryków (autostrada A2) i Wrocław - Sośnica (autostrada A4) bez zatrzymywania się przed szlabanem będzie możliwy od 1 grudnia 2021 r., podało ministerstwo.

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)