Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

NBP: Pandemia może wywołać efekt double-hit w sektorze ubezpieczeń

0
Podziel się:

Na skutek pandemii COVID-19 w sektorze ubezpieczeń może zmaterializować się ryzyko double-hit. Oznacza to, że w niektórych podmiotach sektora może zmniejszyć się wartość posiadanych aktywów, przy równoczesnym wzroście rezerw techniczno-ubezpieczeniowych, ocenia Narodowy Bank Polski (NBP) w "Raporcie o stabilności systemu finansowego. Wydanie specjalne: skutki pandemii COVID-19".

NBP: Pandemia może wywołać efekt double-hit w sektorze ubezpieczeń
(Wikipedia)

Bank centralny wskazuje, że wrażliwość sektora ubezpieczeń, w obliczu pandemii, wiąże się głównie z prowadzoną przez zakłady działalnością lokacyjną, a w mniejszym stopniu z działalnością ubezpieczeniową.

"Na skutek pandemii COVID-19 w sektorze ubezpieczeń może zmaterializować się ryzyko double-hit. Oznacza to, że w niektórych podmiotach sektora może zmniejszyć się wartość posiadanych aktywów, przy równoczesnym wzroście rezerw techniczno-ubezpieczeniowych wywołanym obniżeniem stopy wolnej od ryzyka. W obliczu spodziewanego spadku napływu składek wywołanego pandemią COVID-19 słabym punktem polskiego sektora ubezpieczeń, w tym zwłaszcza działu ubezpieczeń na życie, jest duży udział oczekiwanych zysków z przyszłych składek w środkach własnych" - czytamy w raporcie.

"Czynnikiem, który zwiększa wrażliwość zakładów ubezpieczeń na obecny szok jest fakt, że środki własne zakładu ubezpieczeń, który nabył istotne udziały w instytucjach finansowych, nie są pomniejszane o ich kapitały. W przypadku materializacji ryzyka w podmiocie zależnym (np. banku) nastąpi automatyczny spadek wartości środków własnych w zakładzie ubezpieczeń (efekt zarażania między instytucjami lub sektorami)" - wskazał też NBP.

Bank centralny zwraca też uwagę, że spadek cen na rynkach finansowych oddziałuje na wycenę ich aktywów m.in. ubezpieczycieli.

"Spada również popyt na usługi ubezpieczeniowe, co znajduje odzwierciedlenie w spadku dynamiki składki przypisanej. Wszystkie te zjawiska prowadzą do zmniejszenia dochodowości zakładów ubezpieczeń, a w skrajnym przypadku mogą skutkować zagrożeniem wypłacalności niektórych podmiotów, to z kolei wymusiłoby ograniczenie przez nie świadczenia usług ubezpieczeniowych" - czytamy w raporcie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)