Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Nowa inwestycja Orlenu. Będzie większy magazyn gazu

8
Podziel się:

Jedna z dwóch działających w Polsce wiertni kroczących wywierci trzy otwory, dzięki którym magazyn gazu Wierzchowice zwiększy swoją zdolność magazynowania z 1,3 do 2,1 mld m sześc. gazu. Inwestycja ma kosztować ok. 570 mln zł.

Nowa inwestycja Orlenu. Będzie większy magazyn gazu
Daniel Obajtek mówi o większych magazynach gazu (via Getty Images, SOPA Images)

PMG Wierzchowice to największy polski podziemny magazyn gazu, znajduje się na terenie dolnośląskich gmin Milicz i Krośnice.

Wiertnia krocząca firmy Bentec, pozwalająca wiercić nawet na głębokość 7 km stanęła już na specjalnie przygotowanym placu, wyłożonym betonowymi płytami. W Polsce są tylko dwa tego typu urządzenia, drugie podobnej klasy, ale innego producenta pracuje obecnie na Podhalu, wykonując odwiert na potrzeby geotermii.

Zdaniem Daniela Obajtka, dzięki rozbudowie magazynu, łączna pojemność krajowych magazynów gazu wzrośnie o 25 proc. i przekroczy 4 mld m sześc. Inwestycja ma być gotowa na przełomie 2025 i 2026 r., zgodnie z planem pierwsze zatłaczanie gazu powinno się zacząć na początku 2026 r.

Będą głębokie odwierty

Główny specjalista ds. urządzeń wiertniczych w Grupie Orlen Zbigniew Sowa, podkreślił, że zdecydowano się na użycie wiertni kroczącej, ponieważ poszczególne odwierty będą od siebie oddalone jedynie o 18 m. Aby przesunąć konwencjonalną wiertnię, należy ją rozebrać i zmontować z powrotem, co trwa nawet miesiąc. Tymczasem wiertnia krocząca, dzięki hydraulicznym podnośnikom i przesuwnikom może sama przenieść się na nową lokalizację praktycznie w jeden dzień.

Na razie w Wierzchowicach trwa pierwszy etap wiercenia pierwszego otworu, wiercenia wszystkich potrwają około roku.

Jak wyjaśnił PAP dyrektor działu geologii i eksploatacji PGNiG Krzysztof Potera, złoże do którego, mają sięgnąć odwierty, leży na poziomie ok. 1500 m.

Grupa Orlen jest obecnie właścicielem siedmiu podziemnych magazynów gazu wysokometanowego, o łącznej pojemności ok. 3,3 mld m sześc. Pięć z nich to: Wierzchowice, Strachocina, Husów, Swarzów i Brzeźnica to magazyny złożowe, dwa kolejne, w Kosakowie i Mogilnie, to magazyny kawernowe, gromadzą gaz w kawernach, wypłukanych w złożach soli.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
surowce
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
Bankomat pisu
9 miesięcy temu
O handlowej nazwie ORLEN...
Seba
9 miesięcy temu
A za czasów Donalda i jego kochanka pana Merkel to inwestowano ale w jachty. Kulczyk kupował jachty warte nawet 4 mld złotych . A emeryci otrzymywali 3 złote waloryzacji
fred
9 miesięcy temu
zabieraja buednym ludxiom i wydaja w orlenir tak to wyglada rozdawnictwo panstwowe sobue miliony pensji , kupowanie dzialek od kosciola a emeryt nie ma na bulke
Mucha
9 miesięcy temu
Najlepiej było za PO sprzedać co polskie , zrujnować co polskie , niszczeć co polskie a teraz zamiast się cieszyć że Polska i to co Polskie rośnie w siłę to psioczą , najlepiej było zapieprzać ze spuszczoną głową i zapieprzać do 67 lat za 5 zł na h albo na szparagi , mam wrażenie że jedni by chcieli znów być POd zaborem !!!
dgen
9 miesięcy temu
Grupa Orlen umacnia się w gronie największych firm energetycznych na świecie; w nowym rankingu S&P Global Commodity Insights firma awansowała z 60 miejsca na 37 .