Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowela ws. dodatku dla pracowników med. walczących z COVID-19 weszła w życie

3
Podziel się:

Nowelizacja ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19, wprowadzająca 100% dodatku dla pracowników medycznych, zajmujących się zwalczaniem koronawirusa na polecenie została podpisana przez prezydenta, opublikowana w Dzienniku Ustaw i dzisiaj weszła w życie.  

Nowela ws. dodatku dla pracowników med. walczących z COVID-19 weszła w życie

Zmiany zawarte w dwóch nowelizacjach, które dzisiaj weszły w życie dotyczą m.in. przyznania dodatkowego świadczenia pracownikom medycznym w wysokości 100% wynagrodzenia dla zajmujących się chorymi na COVID -19 na polecenie oraz przyznanie im 100% tzw. chorobowego. Nakładają też obowiązek noszenia maseczek oraz możliwość odmowy obsługi w sklepach klientów, którzy nie będą ich mieli.

Nowelizacja ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19 zakłada podwyższenie do 200% wynagrodzenia zasadniczego wraz z pochodnymi dla osób, wykonujących pracę, związaną ze zwalczaniem COVID-19 na polecenie oraz zachowanie 100% uposażenia w okresie zwolnienia od zajęć służbowych z powodu stwierdzenia zakażenia lub zachorowania, w kwarantannie, izolacji, izolacji domowej także funkcjonariuszom policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa oraz żołnierzom WP.

Pracownicy medyczni zatrudnieni w podmiotach leczniczych, którzy pracują z chorymi na COVID-19 i funkcjonariusze, wykonujący polecenia związane z walką z epidemią, zachowają prawo do 100% uposażenia w razie kwarantanny lub izolacji.

Wprowadzono także przepisy, umożliwiające okresowe zatrudnianie - w trybie uproszczonym, pod ścisłą kontrolą konsultantów okręgowych izb lekarskich, pod nadzorem specjalistów - lekarzy, którzy uzyskali kwalifikacje zawodowe poza UE (na okres pięcioletni). Warunkiem ma być m.in. znajomość języka polskiego, wystarczająca do wypełniania obowiązków.

Do pracy przy zwalczaniu epidemii będą mogli zostać skierowani pracownicy podmiotów medycznych, osoby wykonujące zawody medyczne oraz np. studenci zawodów medycznych, doktoranci, ratownicy medyczni, lekarze w trakcie stażu podyplomowego, albo lekarze, którzy ukończyli staż, ale jeszcze nie zdali lekarskiego egzaminu końcowego. Wzmocnione mają zostać też kompetencje wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego. Nowela zawiera zapis dot. tzw. klauzuli miłosiernego Samarytanina (niekarania za niezawinione błędy medyczne w sytuacji ratowania ludzkiego życia).

Wprowadzono także zapis, zakładający wyłączenie jednostek samorządu terytorialnego ze stosowania prawa zamówień publicznych w zamówieniach dot. usług, związanych z walką z pandemią; warunkiem ma być jedynie publikacja ciągu 14 dni w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) informacji o i udzieleniu zamówienia. Zakres wyłączenia m.in. spod ustawy prawo budowlane obejmie natomiast nie tylko podmioty lecznicze, ale również i przedsiębiorców, realizujących - w drodze polecenia wojewody - zadania związane ze zwalczaniem COVID-19.

Warunkiem udzielenia pomocy publicznej ma być - zgodnie z nowelą - deklaracja o właściwym wykorzystaniu środków otrzymanych w ramach tzw. tarcz i przestrzeganie obostrzeń sanitarnych.

W planie Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) na rok 2020 ma zostać zwiększona kwota ryczałtów dla szpitali o 15%. W przypadku zaś, gdyby szpitale nie wykorzystają wszystkich środków do 31 grudnia 2020 r., nie będą musiały ich zwracać.

Została też wprowadzona możliwość wykonywania pracy w okresie przebywania na kwarantannie (za zgodą pracownika i pracodawcy).

Nowela zakłada możliwość odmowy obsługi klienta, który nie wypełni obowiązku zasłaniania ust i nosa. Zawiera też delegację dla Rady Ministrów do określenia w drodze rozporządzenia katalogu ograniczeń, obowiązków, nakazów i przewiduje karę za nieprzestrzeganie ograniczeń w wysokości do 1 tys. zł.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
Juhas
3 lata temu
Czy ten dodatek w wysokości 100% podstawy wynagrodzenia za walkę z COVID 19, jest zwolniony od komornika. Jest to świadczenie dodatkowe z Budżetu Państwa, wypłacane tylko w sytuacjach kryzysowych. Ustawa z marca/kwietnia, zwolniła dodatek Covidowy od wszelkich zajęć komorniczych, i nic nie powinno się zmienić, bo ustawa dalej działa, a działy księgowe jednak potrącają ten dodatek łącząc go z wynagrodzeniem podstawowym i pieniądze przekazują komornikowi. Niech ktoś się wypowie co jest grane
Krystyna 2020
3 lata temu
A panie sprzątające? Salowe?powinny dostać dodatek!!!
Nadal nie roz...
3 lata temu
Czy jak pracuję w szpitalu covidowym dostanę jakieś dodatkowe pieniądze