Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PFR i NFOŚiGW mają porozumienie o współpracy ws. wdrażania modelu ESCO

0
Podziel się:

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podpisały porozumienie o współpracy w sprawie wdrażania w Polsce modelu przedsiębiorstwa usług energetycznych (energy saving company, ESCO). Pilotaż finansowania w tej formie powinien być gotowy w ciągu trzech miesięcy.

PFR i NFOŚiGW mają porozumienie o współpracy ws. wdrażania modelu ESCO

"Widzimy w dalszym ciągu ogromny potencjał, jaki drzemie w sektorze budownictwa wielorodzinnego, jeżeli chodzi o oszczędności energii. Widzimy również, że te metody finansowania mogą być również innowacyjne - połączenie środków publicznych i prywatnych to gwarancja z jednej strony osiągnięcia celu, jakim jest zainicjowanie przez sektor publiczny procesu zmian, a z drugiej strony danie szansy sektorowi prywatnemu za głębsze zaangażowanie się w tworzenie oszczędności energetycznych. Stąd dzisiaj cieszę się, że mogę zainaugurować współpracę NFOŚiGW i PFR w zakresie termomodernizacji budynków i wsparcia właścicieli budynków i sektora prywatnego w tym kontekście" - powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podczas telekonferencji towarzyszącej podpisaniu porozumienia.

Wiceprezes PFR Bartłomiej Pawlak zaznaczył, że funduszowi zależy na tym, by "zazieleniać" swoje działania.

"Uważamy, że transformacja energetyczna musi się odbywać przy szerokim zaangażowaniu wielu polskich firm. Głęboko wierzymy w to, że sukces transformacji energetycznej w Polsce to nie tylko będą megawaty zielonej energii czy inne tego typu skutki, które zaplanowaliśmy, ale także ogromny przyrost potencjału po stronie polskich firm, które dzisiaj transformację mogą traktować jako wielką szansę rozwoju. W tym jako NFOŚiGW i PFR chcemy bardzo pomagać" - powiedział.

"Dochodzimy do modelu, w którym pewne procesy - jeżeli prawidłowo przeprowadzimy pilotaż - będą bardzo szybko się skalować, gdyż Fundusz stanie się swego rodzaju ubezpieczycielem pewnego procesu i stymuluje rynek, by firmy zaangażowały się technicznie na rynku termomodernizacji, a przede wszystkim uwierzyły, że ten rynek istnieje" - dodał prezes NFOŚiGW Maciej Chorowski.

Wiceprezes Funduszu Artur Lorkowski wskazał, że pilotaż może zostać uruchomiony w ciągu trzech miesięcy.

"Jestem przekonany, że taki instrument w oparciu o dzisiejsze memorandum będziemy mogli w ciągu najbliższych trzech miesięcy zaoferować naszym beneficjentom" - powiedział.

W modelu ESCO ma dochodzić do współpracy trzech podmiotów - inwestora zlecającego prace, wykonawcy - firmy ESCO, zaciągającej kredyt na wykonanie prac - i podmiotu - w tym wypadku PFR - który zobowiązuje się wykupić wierzytelność. Inwestor spłaca kredyt z oszczędności wygenerowanych dzięki zrealizowanym pracom. NFOŚiGW zapewni wstępne finansowanie pomostowe.

Ten model finansowania ma być skierowany zarówno do prywatnych właścicieli budynków, jak i do samorządów - także na inne niż termomodernizacja inwestycje zwiększające efektywność energetyczną. W pilotażu sfinansowane zostanie kilka-kilkanaście projektów o zróżnicowanym charakterze, wyjaśnił także wiceprezes NFOŚiGW.

energetyka
budownictwo
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)