Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PGE EO zbuduje 4 farmy fotowoltaiczne po 1 MW w 2020 r. dzięki wygranej w aukcji

2
Podziel się:

PGE Energia Odnawialna - spółka zależna Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) - zbuduje cztery jednomegawatowe farmy fotowoltaiczne w 2020 r. w województwach lubelskim, podkarpackim i lubuskim, dzięki zwycięstwu w aukcji na sprzedaż energii ze źródeł odnawialnych, podała spółka.

PGE EO zbuduje 4 farmy fotowoltaiczne po 1 MW w 2020 r. dzięki wygranej w aukcji

"Realizacja inwestycji jest możliwa dzięki zwycięstwu projektów: PV Bliskowice, PV Lesko, PV Lutol1 i PV Lutol2 w aukcji na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach odnawialnych źródeł energii do 1 MW. W ramach projektu, obok farmy fotowoltaicznej powstanie infrastruktura towarzysząca związana z wyprowadzeniem mocy" - czytamy w komunikacie.

Wszystkie instalacje zostaną zbudowane z wykorzystaniem nowoczesnych modułów fotowoltaicznych, których parametry techniczne pozwalają na uzyskanie wysokiej produktywności w warunkach pogodowych typowych dla stref klimatycznych występujących w Polsce, zaznaczono.

"To dopiero początek naszych inwestycji fotowoltaicznych. Zgodnie z Programem PV grupy kapitałowej PGE w ciągu dekady zamierzamy zbudować instalacje o mocy nawet 2,5 GW i umocnić się na pozycji lidera rynku OZE w Polsce. Będą to zarówno małe, jednomegawatowe projekty, jak i duże przedsięwzięcia realizowane na gruntach własnych Grupy PGE, dzierżawionych od prywatnych właścicieli, a także na gruntach partnerów takich, jak: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, Polskie Koleje Państwowe, KGHM Polska Miedź czy Grupa Azoty Siarkopol, z którymi nasza spółka nawiązała bliską współpracę" - powiedział p.o. prezesa PGE Energia Odnawialna Arkadiusz Sekściński, cytowany w komunikacie.

Organizowana przez Urząd Regulacji Energetyki aukcja skierowana była do wytwórców energii elektrycznej w instalacjach fotowoltaicznych oraz elektrowniach wiatrowych na lądzie o łącznej mocy zainstalowanej nie większej niż 1 MW. Zwycięzcami zostały podmioty, które zaoferowały najniższą cenę sprzedaży energii elektrycznej, otrzymując w zamian gwarancję, że nie zmieni się ona w całym piętnastoletnim okresie wsparcia. W przypadku projektów fotowoltaicznych PGE Energia Odnawialna realizowanych w gminach: Annopol, Lesko i Lubsko chodzi o lata 2021-2035.

PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 14 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz jedną farmę fotowoltaiczną na Górze Żar. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2 188,9 MW.

Grupa PGE wytwarza 43% produkcji energii elektrycznej (w tym segment Energetyki Konwencjonalnej ok. 42%) w Polsce oraz 25% ciepła z kogeneracji. Dodatkowo, 9% krajowej energii odnawialnej pochodzi z jej instalacji. Linie dystrybucyjne GK PGE obejmują ok. 40% powierzchni Polski i dostarczają energię elektryczną do 5,4 mln odbiorców końcowych, czyli 25% klientów w kraju. Na rynku detalicznym ma 5,3 mln klientów, stanowiących ok. 30% odbiorców końcowych w Polsce. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r. Jej skonsolidowane przychody wyniosły 25,95 mld zł w 2018 r.

energetyka
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
Rak
4 lata temu
A dlaczego rzad PiSu zablokowal inwestycje w nowe wiatraki, ustawa odleglosciowa, rozwijac jednoczesnie elektrownie weglowe np Ostroleka 😕
Stan
4 lata temu
A kiedyś to była ESP SA. FAJNA FIRMA