Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PGE zakończyła inwestycję w budowę bloków 5 i 6 w Elektrowni Opole

3
Podziel się:

Polska Grupa Energetyczna (PGE) dokonała uroczystego zakończenia inwestycji w budowę bloków 5 i 6 o łącznej mocy 1 800 MW w Elektrowni Opole.

PGE zakończyła inwestycję w budowę bloków 5 i 6 w Elektrowni Opole

"Dzisiaj na skutek tej dużej inwestycji Opole staje się centrum energetycznym Polski. Tutaj będzie produkowane 8% energii, jeśli chodzi o zapotrzebowanie krajowe. Są to bloki w technologii węglowej, ale najnowocześniejsze, co oznacza podniesienie efektywności o 12-13%, dzięki czemu uzyskuje się więcej energii przy mniejszej emisji" - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas uroczystości.

"Jesteśmy świadkami historycznego momentu nie tylko w skali Grupy PGE, nie tylko sektora energetycznego, ale całej gospodarki. Mamy zaszczyt zakończyć oficjalnie inwestycję w budowę bloków 5 i 6 - największą inwestycję infrastrukturalną zrealizowaną po 1989 r. Dziś to już nie jest plac budowy - to nowoczesne bloki energetyczne, spełniające najwyższe standardy wydajności i przyjazności dla środowiska, które zapewnią energię elektryczną dla 4 mln gospodarstw domowych" - powiedział prezes PGE Henryk Baranowski.

Podkreślił, że nowe bloki w Opolu są o jedną trzecią bardziej wydajne od dotychczasowych jednostek tej elektrowni, co przyczyni się do spadku emisji CO2 o 2,5 ton rocznie w skali kraju.

Nowe bloki zostały zaprojektowane na 35 lat pracy.

Umowa na budowę budowę bloków energetycznych opalanych węglem nr 5 i 6 o mocy 900 MW każdy w PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Opole została podpisana 15 lutego 2012 r. i realizowana była przez konsorcjum w składzie Rafako, Mostostal Warszawa i Polimex-Mostostal oraz GE Power, który był generalnym projektantem, dostawcą kluczowych urządzeń oraz pełnomocnikiem konsorcjum. Łączna wartość kontraktu wyniosła 11 mld zł netto.

Grupa PGE wytwarza 43% produkcji energii elektrycznej (w tym segment Energetyki Konwencjonalnej ok. 42%) w Polsce oraz 25% ciepła z kogeneracji. Dodatkowo, 9% krajowej energii odnawialnej pochodzi z jej instalacji. Linie dystrybucyjne GK PGE obejmują ok. 40% powierzchni Polski i dostarczają energię elektryczną do 5,4 mln odbiorców końcowych, czyli 25% klientów w kraju. Na rynku detalicznym ma 5,3 mln klientów, stanowiących ok. 30% odbiorców końcowych w Polsce. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r. Jej skonsolidowane przychody wyniosły 25,95 mld zł w 2018 r.

energetyka
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
Waldi
5 lata temu
Nie ekologicznie a odrobinę mniej trująco geniuszu. Węgiel nie na nic wspólnego z ekologją w energetyce
Waldi
5 lata temu
Nie ekologicznie a odrobinę mniej trująco geniuszu. Węgiel nie na nic wspólnego z ekologją w energetyce
Etre
5 lata temu
Brawo, można i z węgla ekologicznie. Gratuluję.