Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

PGNiG odebrało setną dostawę LNG w terminalu w Śwnoujściu

2
Podziel się:

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) odebrało setną dostawę skroplonego gazu ziemnego (LNG) w terminalu w Świnoujściu.

PGNiG odebrało setną dostawę LNG w terminalu w Śwnoujściu
(PAP)

"Ta setna dostawa, ta historyczna dostawa nie tylko zapewnia dywersyfikację źródeł gazu, ale i niezależność energetyczną" - powiedział prezes PGNiG Jerzy Kwieciński podczas uroczystości odbioru dostawy.

"Ta dzisiejsza uroczystość to jest początek rutyny. Mamy setny statek, który wszedł do gazoportu w Świnoujściu. Myślę, że będzie dwusetny i trzysetny... Powinniśmy się, oczywiście, cieszyć za każdym razem, kiedy wpływa statek, ale w szczególności czerpać satysfakcję z tego, że strategia bezpieczeństwa energetycznego kraju obraca się w rzeczywistość" - pokreślił pełnomocnik rząd ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Jubileuszowa dostawa pochodziła z Kataru. Metanowiec o nazwie Al Safliya dostarczył dziś ok. 90 tys. ton LNG od firmy Qatargas. Po regazyfikacji odpowiada to ok. 120 mln m3 gazu ziemnego.

Łącznie PGNiG sprowadziło do tej pory ok. 11 mld m3 LNG po regazyfikacji, podała spółka w komunikacie.

"Pierwsze dwa ładunki, które trafiły do terminalu w Świnoujściu na przełomie 2015 i 2016 roku, posłużyły do rozruchu technicznego instalacji. Odbiór pierwszej dostawy komercyjnej miał miejsce w czerwcu 2016 roku. Od tamtego czasu z roku na rok liczba dostaw, a także ich wolumen systematycznie wzrastają. Wśród dotychczasowych stu dostaw 67 pochodziło z Kataru, 21 z USA, a 11 z Norwegii. W marcu 2020 roku jeden ładunek LNG przypłynął z Trynidadu i Tobago. W ciągu ponad czterech lat łączny wolumen sprowadzonego w ten sposób gazu ziemnego wyniósł ok. 11 mld m sześciennych" - czytamy w komunikacie.

Skroplony gaz ziemny ma też coraz wyraźniejszy udział w imporcie PGNiG. Jeszcze w 2016 roku stanowił ok. 8%, by w 2019 roku przekroczyć 23% przy jednoczesnym stopniowym zmniejszaniu udziału gazu z kierunku wschodniego, podkreśliła spółka.

"W portfelu importowym PGNiG znajdują się obecnie kontrakty na zakup LNG od katarskiej firmy Qatargas oraz cztery kontrakty długoterminowe na zakup LNG produkowanego w terminalach zlokalizowanych w USA - zawarte z Cheniere Energy, Venture Global LNG i Port Arthur LNG. Kontrakt długoterminowy z Cheniere realizowany jest od lipca 2019 roku, a realizacja kolejnych umów z partnerami z USA rozpocznie się w latach 2022-2024. PGNiG zawiera także transakcje tzw. spotowe dotyczące zakupu pojedynczych ładunków. Według obecnego portfela importowego LNG od roku 2024 PGNiG będzie rocznie dysponowało łącznie około 12 mld m3 gazu ziemnego po regazyfikacji" - czytamy dalej.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 42,02 mld zł w 2019 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
Wal
4 lata temu
No i??????? Gdzie premier, fanfary, oficjele,dzieci z kwiatami,? Sadxac po cenach na ten wynalazek amtonow to pikuś
Total Respect
4 lata temu
Jak opowiedzieć o wszystkim oprócz ceny.