Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marcin Lis
Marcin Lis
|
aktualizacja

Polska technologia może zrewolucjonizować elektronikę. Zainteresowali się nią azjatyccy giganci

0
Podziel się:

Polska spółka znalazła sposób na udoskonalenie tradycyjnego druku. Wypracowana przez XTPL technologia, która może być wykorzystywana w elektronice, zainteresowała już globalnych gigantów - chińskie BOE czy współpracujące z LG południowokoreańskie HPK. - Postawiliśmy sobie cel, by dotrzeć do największych na rynku - mówi money.pl prezes spółki Filip Granek.

Spółka XTPL
Spółka XTPL (Materiały prasowe, XTPL)

Marcin Lis, money.pl: XTPL podpisał porozumienie o współpracy z kolejną azjatycką firmą działająca w branży produkcji i napraw wyświetlaczy. Skąd to zainteresowanie polską technologią ze strony światowych gigantów i na czym ona w ogóle polega?

Filip Granek, prezes XTPL: Wszyscy znamy urządzenia drukujące, mamy je choćby w biurach. One są w stanie drukować elementy o rozmiarze 20, a najczęściej 50 mikrometrów, czyli milionowych części metra. Takie struktury są wystarczające dla druku dokumentów, bo nasze oko jest w stanie je przeczytać, ale jeśli chcielibyśmy to, co dobre w tradycyjnym druku, czyli skalowalność i taniość przenieść do elektroniki, to okaże się, że obecna precyzja jest niewystarczająca. Nasza technologia pozwala na kilkudziesięciokrotne zmniejszenie drukowanych struktur, dzięki czemu metoda ta staje się atrakcyjna w rozwiązywaniu problemów zaawansowanej elektroniki. Stąd nasza technologia jest ciekawa na wielu polach – od wyświetlaczy przez inteligentne szkło (smart glass), aż po półprzewodniki, zabezpieczenia antypodróbkowe czy fotowoltaikę.

Co zatem oznacza dla firmy porozumienie z HPK, czyli dostawcą urządzeń do naprawy defektów w wyświetlaczach dla LG?

HPK wytwarza maszyny do naprawy defektów w branży wyświetlaczy, a to jedno z dwóch pól aplikacji naszej technologii, na których obecnie się skupiamy. Porozumienie oznacza dla nas i naszego partnera wejście na wyższy poziom relacji biznesowych przy równoczesnym zabezpieczaniu interesów spółki, dzięki przyjęciu licencjonowania jako metody komercjalizacji.

W jakiej perspektywie liczą Państwo na doprowadzenie tej współpracy do podpisania umowy komercyjnej?

Zgodnie z MoU dajemy sobie 9 miesięcy na domknięcie negocjacji. Chcę tylko przypomnieć, że HPK jest jednym z głównych dostawców urządzeń dla LG, a LG Display odpowiada za 17 proc. światowej produkcji wyświetlaczy, licząc ich powierzchnię. Jest to tym samym druga największa na świecie firma działająca w tym sektorze po chińskim BOE, z którym niedawno podpisaliśmy umowę na ewaluacje technologii. Z dużym prawdopodobieństwem w którymś momencie do naszych rozmów wejdzie finalny odbiorca HPK, czyli LG właśnie.

Oglądaj też: Jakubas: w Polsce podatki nie są wysokie

Z dwoma liderami branży macie już porozumienia. Co dalej? Na rynku jeszcze ktoś został?

Postawiliśmy sobie cel, by dotrzeć do największych na rynku, których podzieliliśmy na dwie klasy – jedni to producenci, w sektorze wyświetlaczy np. firmy takie jak LG, BOE czy Samsung, a druga klasa to producenci maszyn dla tych producentów, czyli firmy takie jak HPK. To nie jest bardzo rozproszony rynek. Jest skupiony w trzech krajach – Chinach, Japonii i Korei Południowej. Uważamy, że jesteśmy w stanie doprowadzić do uzyskania znaczącego udziału w tym rynku.

A co z drugim polem aplikacyjnym, czyli rynkiem smart glass? Kiedy możemy spodziewać się informacji o porozumieniu z producentem w tej kategorii?

Prowadzimy prace z liderem tego rynku ze Stanów Zjednoczonych Ameryki. Na razie jesteśmy ostrożni w komunikowaniu, bo to nie tylko nasza dynamika działania, ale też naszego partnera, decyduje o przebiegu procesu.

A fotowoltaika?

Naszym zdaniem ten rynek będzie się dynamicznie rozwijał i technologia XTPL mogłaby podnieść wydajność konwersji modułów fotowoltaicznych, ale obecnie chcemy się skupiać na wybranych przez nas dwóch polach aplikacyjnych. Gdy odniesiemy na nich sukces komercjalizacyjny, będziemy mogli ruszyć po kolejne obszary. Sądzę, że na nich będziemy działać o wiele dynamiczniej i sukcesy przyjdą szybciej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)