Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Prezydent podpisał nowelizację, dostosowującą m.in. przepisy podatkowe do PKWiU

0
Podziel się:

Prezydent podpisał nowelizację ustaw podatkowych, dostosowujących przepisy do nowej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), a także regulujących kwestie obliczeń podatku rencistów, poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Prezydent podpisał nowelizację, dostosowującą m.in. przepisy podatkowe do PKWiU
(PAP)

Nowelizacja wprowadza zmiany do kilku ustaw, m.in. do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatku dochodowym od osób prawnych, ordynacji podatkowej oraz ustawy o podatku od towarów i usług. Ich celem jest dostosowanie przepisów podatkowych do nowej Polskiej Klasyfikacji Towarów i Usług, która powstała w 2015 roku, a obowiązuje od stycznia 2016 roku.

Ma ograniczyć liczbę rocznych obliczeń podatku PIT-40 A, sporządzanych przez organy rentowe dla podatników, u których z obliczenia organu podatkowego wynika nadpłata podatku (organy rentowe nie będą musiały sporządzać PIT-40A w wypadku nadpłaty podatku). Obejmuje też kwestię wnioskowania przez podatnika o niepomniejszanie o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek: rozszerza skuteczność złożonego wniosku na lata następne, aż do jego wycofania.

Nakłada na organ podatkowy obowiązek uwzględnienia deklaracji o wycofania wniosku w miesiącu jej złożenia lub najpóźniej w miesiącu następnym. Ponadto dostosuje przepisy podatkowe i usprawnia działania rozliczeniowe (np. modyfikuje zasady zwiększania przychodów lub wyłączania z kosztów uzyskania przychodów w podatkach dochodowych oraz odpowiedzialności solidarnej w VAT, w przypadku dokonania przez podatników zapłaty należności na rachunki, niezamieszczone w wykazie podatników VAT, wprowadza zmiany w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej - tzw. IP Box oraz określa obowiązek obliczania zaliczek w przypadku zatorów płatniczych.

Ponadto nowelizacja znosi obowiązek opłacania składek na Fundusz Pracy i Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych z tytułu stypendium doktoranckiego, a także wprowadza możliwość wyboru opodatkowania 3% zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodów z odsetek i dyskonta od emisji obligacji dokonanej przez zagraniczną spółkę celową, z której zobowiązania zostały przejęte przez podatnika.

Nowelizacja ma wejść w życie 1 lipca 2020 r., z wyjątkiem przepisów: dostosowujących przepisy podatkowe do PKWiU z 2015 r., przepisów dotyczących opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, przepisu wprowadzającego szczególną klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych oraz przepisu określającego zasady obliczania zaliczek w przypadku zatorów płatniczych, które mają wejść w życie 1 stycznia 2021 r.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)