Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

S&P: Trend ryzyka branżowego dla polskich banków nadal jest negatywny

0
Podziel się:

Warszawa, 09.09.2020 (ISBnews) - S&P Global Ratings nadal postrzega trend ryzyka branżowego dla polskich banków jako negatywny, wynikający m.in. ze spadku wyniku odsetkowego netto w warunkach zwiększonych strat kredytowych oraz obciążeń niezwiązanych z dochodami (podatek bankowy). Długofalowym zagrożenia dla stabilności polskiego sektora bankowego jest rosnąca presja na jego profil ryzyka i stopy zwrotu, podała agencja. 

S&P: Trend ryzyka branżowego dla polskich banków nadal jest negatywny

"Nadal postrzegamy trend ryzyka branżowego dla polskich banków jako negatywny. Polskie banki zmagają się ze spadkiem wyniku odsetkowego netto w warunkach zwiększonych strat kredytowych i innych obciążeń, takich jak podatek bankowy niezwiązany z dochodami" - czytamy w raporcie.

Według S&P, wyzwaniem dla banków będzie dalsza redukcja kosztów operacyjnych i znalezienie alternatywnych źródeł przychodów w warunkach prawie zerowych stóp procentowych, które są dla Polski nowością.

"Ponadto, w związku z orzeczeniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie kredytów we frankach szwajcarskich jesienią 2019 r., istnieje ryzyko, że polskie sądy mogą uznać dużą liczbę umów kredytowych za nieuczciwe, generując tym samym dodatkowe koszty dla sektora bankowego" - czytamy także.

S&P wskazała także, że obserwuje długofalowe zagrożenia dla stabilności polskiego sektora bankowego wynikające z rosnącej presji na jego profil ryzyka i stopy zwrotu.

"Co ważne, kluczowymi czynnikami łagodzącymi takie ryzyko, przynajmniej w perspektywie krótko- i średnioterminowej, są zdrowy kapitał regulacyjny oraz względna łatwość banków w pozyskiwaniu finansowania z depozytów" - zaznaczono.

Sektor bankowy w Polsce S&P klasyfikuje w grupie "4" w ramach swojej oceny ryzyka sektora bankowego w Polsce (BICRA). Niektóre z pozostałych krajów w grupie '4' to Hiszpania, Słowenia i Irlandia.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)