Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Samar: Liczba rejestracji nowych aut o DMC do 3,5 t wzrosła o 0,6% r/r w I

0
Podziel się:

Warszawa, 05.02.2019 (ISBnews) - Liczba rejestracji nowych samochodów osobowych oraz dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) do 3,5 tony wzrosła w styczniu 2019 roku o 0,58% r/r i wyniosła 51 335 sztuk, podał IBRM Samar, powołując się na dane CEPiK. Jednocześnie sprzedaż styczniowa była niższa o 1,98% w stosunku do poprzedniego miesiąca (grudnia 2018 roku).

Samar: Liczba rejestracji nowych aut o DMC do 3,5 t wzrosła o 0,6% r/r w I

Samar zwraca uwagę, że w przypadku wyłącznie samochodów osobowych, liczba ich rejestracji była w styczniu 2019 roku niższa niż rok wcześniej. Jednocześnie wysoki poziom rejestracji czasowych (wśród których dominuje reeksport) w pierwszym miesiącu br. sprawia, że spadek r/r w styczniu jest w rzeczywistości znacznie większy.

"Utrzymująca się mimo wszystko na wysokim poziomie sprzedaż nowych samochodów to głównie zasługa dużej aktywności ze strony klienta instytucjonalnego, a także tradycyjnej o tej porze roku wyprzedaży samochodów z poprzedniego rocznika" - czytamy w komunikacie Samaru.

To właśnie firmy stanowią od dłuższego czasu siłę napędową rejestracji nowych samochodów osobowych. W styczniu, miesiącu wyprzedaży, tradycyjnie już mają nieco mniejszy udział w rynku, nadal jednak przeważają nad zakupami klientów indywidualnych. Ich udział przekroczył tym razem pułap 62%. Może to zapowiadać kolejny rok dominacji klientów instytucjonalnych na rynku nowych samochodów, podano w materiale.

Nabywcy indywidualni stanowią wyraźną mniejszość wśród klientów salonów samochodowych. Głównym źródłem, w którym ta grupa zaopatruje się w auta, pozostaje rynek pojazdów używanych, przy dużym udziale importu takich aut.

"Siedem marek z pierwszych dziesięciu zanotowało więcej zarejestrowanych aut, licząc rok do roku. Najwyższy wzrost zanotowała Dacia - o 43,01%" - czytamy także.

Liczba zarejestrowanych w styczniu 2019 roku w Polsce samochodów osobowych wyniosła 45 928 sztuk, o 0,34% mniej niż rok wcześniej oraz o 1,23% więcej niż w grudniu 2018 roku.

Po uwzględnieniu dotychczasowych szacunków dotyczących tzw. reeksportu (w styczniu ok. 6 tys. sztuk) sytuacja na rynku aut osobowych wygląda inaczej. Liczba zarejestrowanych w tym miesiącu aut osobowych, które pozostały w kraju to niecałe 40 tys. szt.

W styczniu 2019 roku udział klientów indywidualnych w całkowitej liczbie rejestracji samochodów osobowych wyniósł 37,35%. Udział firm osiągnął poziom 62,65%. W liczbach bezwzględnych oznacza to, że klienci instytucjonalni kupili 28 773 aut.

Wśród piętnastu pierwszych marek klasyfikowanych na liście rankingowej, sześć marek (Skoda, Toyota, Opel, Ford, Peugeot oraz Citroen) zanotowało spadek liczby aut zarejestrowanych w styczniu 2019 roku w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Wyniki trzech marek wzrosły o więcej niż 20% (Volkswagen, Dacia oraz BMW - najwięcej, o 70,55%).

Tytuł lidera rynku utrzymała Skoda. W styczniu 2019 roku klienci kupili i zarejestrowali 6 325 aut tej marki, o 7,85% mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Udział Skody w rynku wyniósł 13,77%. Na pozycji wicelidera znalazł się Volkswagen, w przypadku którego liczba zarejestrowanych aut wyniosła 5 326 szt., o 24,38% więcej niż w 2018 roku. Udział marki wyniósł 11,60%. Na trzecim miejscu uplasowała się Toyota. W styczniu 2019 roku klienci japońskiego producenta zarejestrowali 4 946 samochodów, o 9,91% mniej niż przed rokiem. Udział marki w polskim rynku wyniósł 10,77%.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)