Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Savills: Popyt na magazyny może przekroczyć w 2020 r. rekord sprzed 3 lat

0
Podziel się:

Popyt na rynku powierzchni magazynowych i przemysłowych może przekroczyć dotąd najwyższy wynik z 2017 r., gdy wyniósł ok. 4,3 mln m2, wynika z prognozy firmy Savills. Do tej wartości popytu w tym roku brakuje już tylko ok. 615 tys. m2, co jest poziomem zdecydowanie poniżej średniej kwartalnej odnotowywanej w ostatnich latach.

Savills: Popyt na magazyny może przekroczyć w 2020 r. rekord sprzed 3 lat

"Bardzo dobra kondycja rynku nieruchomości magazynowych nie powinna już nikogo dziwić, biorąc pod uwagę przyspieszenie, jakiego w wyniku pandemii doznała, i tak już wcześniej dynamicznie rozwijająca się, branża e-commerce. Jak dotąd w 2020 roku największy udział w popycie na nowoczesną powierzchnię magazynową miał sektor spożywczy, którego w mniejszym stopniu dotknęły obostrzenia związane z lockdownem oraz sektor logistyczny obsługujący sprzedaż internetową" - powiedział dyrektor działu powierzchni magazynowych i przemysłowych Kamil Szymański, cytowany w komunikacie.

Popyt na powierzchnię magazynową po pierwszych trzech kwartałach 2020 r. był wyższy niż kiedykolwiek wcześniej w analogicznym okresie roku. W tym czasie wynajęto 3,7 mln m2, czyli o 33% więcej niż rok temu. W samym tylko III kwartale popyt osiągnął poziom 1,3 mln m2 (wzrost o 50% r/r), co również jest rekordem, biorąc pod uwagę historyczną aktywność na rynku najmu w okresie od początku lipca do końca września, podano także.

Savills zwraca uwagę, że wbrew obawom z początku pandemii i tendencjom obserwowanym na rynku biurowym, rekordowy popyt nie był wcale spowodowany masowymi renegocjacjami. Nawet bez uwzględniania przedłużeń umów, ilość powierzchni, jaka była przedmiotem transakcji najmu również osiągnęła swój historycznie najwyższy poziom.

Na koniec września 2020 r. zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej i przemysłowej przekroczyły próg 20 mln m2 i wyniosły 20,3 mln m2.

"W przeciwieństwie do bijącego rekordy popytu, ilość budowanej nowej powierzchni uległa zmniejszeniu. W ciągu trzech pierwszych kwartałów 2020 r. w Polsce przybyło ponad 1,7 mln m2 nowoczesnej powierzchni magazynowej, co oznacza spadek o 16% r/r (w samym trzecim kwartale spadek wynosił 24% r/r). Odnotowano również mniejszą ilość powierzchni w budowie (16% r/r i 19% kw/kw). Na koniec września deweloperzy realizowali projekty, które wzbogacą rynek o 1,5 mln m2" - czytamy także.

"Deweloperzy ograniczali liczbę projektów spekulacyjnych, rozpoczynanych bez zabezpieczenia powierzchni umową przednajmu. Takie podejście jest uzasadnione, biorąc pod uwagę trudności, z jakimi radzić muszą sobie branże cierpiące z powodu lockdownu. Jednocześnie banki gruntów, jakimi dysponują deweloperzy oraz krótkie terminy realizacji nowych projektów będą pozwalały szybko odpowiedzieć na potrzeby najemców, jeśli wysoki popyt utrzyma się w przyszłym roku" - skomentował Szymański z Savills.

budownictwo
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)