Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ARP chce podpisać do końca br. 2-4 listy intenc. z miastami ws. Programu Fabryka

0
Podziel się:

Warszawa, 05.09.2018 (ISBnews) - Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) planuje do końca roku podpisać 2-4 listy intencyjne z miastami, w których będzie chciała zbudować centra biurowo-usługowe w ramach Programu Fabryka, poinformował wiceprezes ARP Dariusz Śliwowski.

ARP chce podpisać do końca br. 2-4 listy intenc. z miastami ws. Programu Fabryka

"Agencja Rozwoju Przemysłu, od lat kojarzona z ratowaniem przedsiębiorstw będących w trudnej sytuacji, chce wykorzystać swoje doświadczenie w odbudowie potencjału miast. Dlatego aktywnie włączamy się w realizację Pakietu dla miast średnich. Wiele z nich, niegdyś ikony przemysłu, utraciło swoje znaczenie gospodarcze. Mieszkańcy emigrują w poszukiwaniu pracy, a to przyczynia się do ich powolnego upadku. Chcemy dać miastom impuls do rozwoju. Dlatego przygotowaliśmy Program Fabryka, w ramach którego planujemy zbudować centra biurowo-usługowe w wybranych lokalizacjach. Przeanalizowaliśmy sytuację gospodarczo-społeczną 38 miast i spośród nich wybraliśmy grupę do pierwszego etapu Programu. Oprócz Radomia, gdzie trwają już prace nad rewitalizacją Fabryki Broni, planujemy do końca 2018 roku podpisać 2-4 listy intencyjne z miastami, które w naszej ocenie mają największy potencjał na sukces wspólnej inwestycji - powiedział Śliwowski podczas debaty zorganizowanej w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy.

"Dzięki Programowi Fabryka, wpisującemu się w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, wspieramy zrównoważony rozwój całej Polski. Planujemy zbudować w wielu miastach biurowce o łącznej powierzchni 300 tys. m kw. Zatrudnienie znajdzie w nich 30 tys. osób" - dodał wiceprezes.

Pakiet dla średnich miast opiera się na dwóch filarach: z jednej strony jest to wsparcie w podejmowaniu inwestycji publicznych, z drugiej zaś tworzenie warunków dla inwestycji prywatnych. Jego celem jest wyrównanie szans rozwojowych wszystkich obszarów, w szczególności tych z największymi problemami społeczno-gospodarczymi. Aktywizacja potencjałów miast średnich jest możliwa m.in. poprzez zapewnienie warunków rozwoju dla firm sektora nowoczesnych usług biznesowych, podkreśla ARP.

Lista miast zakwalifikowanych do programu opiera się o przeprowadzone wcześniej badania. Analizie poddano sytuację miast zamieszkałych przez co najmniej 40 tys. osób, pod kątem realizacji funkcji społeczno-gospodarczych. Pod uwagę brany był poziom negatywnych zjawisk społecznych i gospodarczych, takich jak poziom bezrobocia, odpływ ludności w celach zarobkowych czy powierzchnia biurowa przypadająca na jednego mieszkańca. Weryfikacji podlegały również możliwości kadrowe.

"Ideą Programu Fabryka jest wsparcie rozwoju sektora usług biznesowych, poprzez zwiększenie podaży powierzchni biurowych w miastach średniej wielkości, w których zapotrzebowanie na biura jest większe niż ich dostępność. Powierzchnie te będą adresowane przede wszystkim do sektora IT oraz firm outsourcingowych. Adresatem oferty będą także publiczne jednostki administracji rządowej i samorządowej, które w ramach polityki dekoncentracji będą przenosić swoje siedziby z miast aglomeracyjnych do tańszych miast regionalnych" - zapowiedział także Śliwowski.

Program Fabryka został zainaugurowany w czerwcu br. w Radomiu. Jak zaznacza Agencja, miasto to stanowi wyjątek w Programie, gdyż tam nie powstanie nowy budynek, a zostanie zrewitalizowana dawna Fabryka Broni i przebudowana na nowoczesny obiekt biurowy. To właśnie od niej otrzymał nazwę cały program. Koncepcja modernizacji Fabryki Broni obejmuje zagospodarowanie nieruchomości o powierzchni prawie 18 tys. m2 przy ulicy Przemysłowej 9 w Radomiu.

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP S.A.) to spółka Skarbu Państwa, działająca w ramach Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Od początku swojej działalności (1991 r.) odpowiada na najważniejsze potrzeby polskiej gospodarki. W okresie transformacji ARP S.A. uratowała tysiące miejsc pracy, unowocześniając duże i średnie przedsiębiorstwa. Portfel spółek ARP S.A. obejmuje m.in. przedsiębiorstwa produkcyjne działające w sektorach: budowlanym, energetycznym, elektromaszynowym, a także w obszarze wzornictwa przemysłowego czy innowacji. ARP zarządza dwiema specjalnymi strefami ekonomicznymi: SSE Euro-Park Mielec oraz TSSE Euro-Park Wisłosan.

budownictwo
nieruchomości
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)