Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BIEC: BOP wzrósł, liczba wakatów ogłaszanych w internecie większa o 40%

0
Podziel się:
BIEC: BOP wzrósł, liczba wakatów ogłaszanych w internecie większa o 40%

Barometr Ofert Pracy (BOP), wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ofert pracy, wzrósł o 6,5 pkt m/m i wyniósł 212,7 pkt w grudniu, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Barometr ponownie osiągnął rekordową wartość. W grudniu liczba wakatów w internetowych ogłoszeniach była o 40% wyższa niż rok wcześniej.

"Miniony rok przyniósł znaczny wzrost liczby ogłaszanych w Internecie wakatów. Na koniec grudnia było ich o 40% więcej niż przed rokiem. Przyczyniły się do tego czynniki o charakterze koniunkturalnym, jednak nie tylko. Polski rynek wolnych miejsc pracy wciąż się rozwija. Wraz z rosnącą liczbą ogłoszeń o zatrudnieniu, obniża się stopa bezrobocia, pomijając chwilowe negatywne oddziaływanie czynników sezonowych" - czytamy w raporcie.

W końcu grudnia ub. r. na polskich portalach internetowych opublikowanych pozostawało 120,1 tys. ofert pracy.

W 2015 r. największy wzrost liczby ofert pracy wystąpił w woj. dolnośląskim, łódzkim i małopolskim, a także podlaskim, warmińsko-mazurskim i kujawsko-pomorskim. Najmniejszy ich przyrost zanotowaliśmy w woj. podkarpackim, lubelskim, opolskim, świętokrzyskim i zachodniopomorskim, a także mazowieckim, podało też Biuro.

"Sprzyjająca dla rynku wolnych miejsc pracy sytuacja gospodarcza trwa od połowy 2013 r. Na początku tego ożywienia najszybszy wzrost liczby wakatów wystąpił w województwach najlepiej rozwiniętych. Stosunkowo długo utrzymujące się pozytywne uwarunkowania zmian, obecnie przyczyniają się do wzrostu liczby ogłoszeń o zatrudnieniu w regionach o trudniejszej sytuacji na rynku pracy" - czytamy dalej.

Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)