Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BOŚ Bank: Fed i seria danych z USA i strefy euro w centrum uwagi w tym tygodniu

0
Podziel się:

Warszawa, 30.04.2018 (ISBnews) - Wśród najistotniejszych informacji w bieżącym tygodniu będzie posiedzenie Fed oraz seria publikacji danych makroekonomicznych z USA i strefy euro, uważają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ).

BOŚ Bank: Fed i seria danych z USA i strefy euro w centrum uwagi w tym tygodniu

"Wysoka zmienność notowań aktywów w ostatnich tygodniach w kontekście wysokich stóp rynkowych w USA wskazuje, że nadal rynek pozostaje przed nierozstrzygniętym dylematem - czy w trakcie roku przeważy wątek osłabienia aktywności gospodarki globalnej (obserwowanego z początkiem bieżącego roku), czy też ewentualna niespodzianka inflacyjna w USA i ostrzejsza polityka Fed. W tym kontekście istotna pozostaje kwestia cyklicznego zachowania poszczególnych gospodarek (oczekiwana siła gospodarki USA w trakcie roku dzięki stymulacji fiskalnej vs. obserwowana słabsza aktywność gospodarki strefy euro)" - czytamy w raporcie.

Przez pryzmat tych dylematów rynek będzie postrzegał serię wydarzeń w bieżącym tygodniu, tj. środowe posiedzenie FOMC oraz serię publikacji dot. gospodarki USA i strefy euro, co nadal może skutkować podwyższoną zmiennością notowań aktywów na globalnym rynku, podkreślili analitycy BOŚ.

"Tradycyjnie w centrum uwagi rynkowej będzie posiedzenie FOMC. Oczekujemy, że na posiedzeniu bieżącym w tygodniu FOMC utrzyma parametry polityki monetarne bez zmian, w tym przedziałowy cel dla stopy funduszy federalnych 1,50% - 1,75%, a także utrzyma harmonogram ograniczania skali reinwestycji zapadających instrumentów dłużnych. Po tym jak w marcu FOMC podniósł stopy procentowe o 25 pkt. baz. brak zmian w polityce monetarnej w maju jest powszechnie oczekiwany. Zapewne rynek będzie wyczulony na niuanse w retoryce dot. bilansu ryzyk dla wzrostu gospodarczego i inflacji wynikających z ekspansywnej polityki fiskalnej vs. ryzyka protekcjonizmu w polityce handlowej. Jednocześnie z uwagą odczytywane będzie interpretacja i waga przypisana słabszej aktywności gospodarki w I kw. (w kontekście oczekiwanego ożywienia w trakcie roku)" - czytamy dalej.

Bieżący tydzień przyniesie serię istotnych danych z USA - w tym w kolejności chronologicznej: marcową inflację w ujęciu wskaźnika PCE (miarą preferowaną przez Fed), dynamikę dochodów i wydatków gospodarstw domowych, kwietniowe wskaźniki koniunktury gospodarczej ISM w przemyśle i usługach oraz kwietniowe dane z rynku pracy (zatrudnienie, stopa bezrobocia, godzinowa dynamika wynagrodzeń). Z kolei w przypadku strefy euro istotne będą wstępne odczyty inflacji za kwiecień oraz wstępny szacunek PKB za I kw.

"Choć to posiedzenie FOMC i seria publikacji danych będą w centrum uwagi nie należy zapominać o wątkach dot. międzynarodowej polityki handlowej. W tym tygodniu upływa termin czasowego zawieszenia stosowania amerykańskich ceł na import stali i aluminium z Unii Europejskiej. Jeśli cła zaczęłyby obowiązywać w przypadku UE, możliwe jest powrót wątku protekcjonizmu w handlu międzynarodowym" - wskazali także ekonomiści.

W przypadku polskiego rynku najciekawszym wydarzeniem tygodnia będzie publikacja wstępnego szacunku kwietniowej inflacji.

"Oczekujemy, że wskaźnik inflacji CPI wzrósł w kwietniu do 1,6% r/r wobec 1,3% r/r. Oczekujemy, że wzrost rocznego wskaźnika CPI niemal w całości wynikał z wyższej dynamiki cen paliw, co poskutkuje blisko 0,2 pkt. proc. wzrostu wskaźnika CPI. Nasza punktowa prognoza kształtuje się na poziomie 1,55% (po zaokrągleniu 1,6%). Oznacza to, że bilans ryzyka dla naszej prognozy ciąży w kierunku 1,5%. Jednocześnie jeśli zgodnie z naszą prognozą, publikacja przyniesie lekką niespodziankę (wobec oczekiwań rynkowych na poziomie 1,5%) trudno oczekiwać by miała ona istotny wpływ na notowania polskich aktywów, gdyż nie powinna zmienić oczekiwań co do generalnie niskiej krajowej inflacji utrzymującej się przez cały 2018 r." - czytamy dalej w raporcie.

Generalnie pierwszoplanowe dla polskiego rynku będą reakcje rynku globalnego. Przy oczekiwanej zmienności rynku globalnego, podwyższona wahliwość notowań aktywów może być szczególnie odczuwalna na polskim rynku, wyraźnie płytszym z powodu absencji części inwestorów w związku z długim majowym weekendem, podsumowali analitycy BOŚ Banku.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)