Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CP Energia chce wybudować instalację skraplania gazu ziemnego

0
Podziel się:

CP Energia, która w czerwcu zamierza zadebiutować na GPW, planuje wybudowanie w Polsce instalacji do skraplania gazu ziemnego o wydajności 105 ton na dobę.

CP Energia, która w czerwcu zamierza zadebiutować na GPW, planuje wybudowanie w Polsce instalacji do skraplania gazu ziemnego o wydajności 105 ton na dobę.

Spółka poinformowała, że razem z tą instalacją powstanie też terminal magazynowo odbiorczy LNG, co pozwoli na roczną sprzedaż rzędu 46 mln metrów sześciennych gazu ziemnego.

"Cykl inwestycyjny trwa 24 miesiące. My jesteśmy już w jego połowie. Skończyliśmy etap przygotowawczy, związany z kwestiami dokumentacyjnymi oraz formalno-prawnymi. Uruchomienie produkcji planowane jest w pierwszej połowie 2008 roku" - powiedział cytowany w komunikacie Marcin Buczkowski, prezes CP Energia.

_ Spółka poinformowała, że planuje uruchomić jeszcze dwie mniejsze instalacje skraplania LNG w Polsce, które pozwolą łącznie na sprzedaż dodatkowo około 26 mln metrów sześciennych gazu ziemnego od pierwszej połowy 2008 roku. _Firma nie podaje jednak kosztu budowy zakładów do skraplania gazu ziemnego.

Obecnie zdolności produkcyjnych LNG w Polsce to około 30 tys. ton rocznie.

CP Energia wchodzi w skład portfela firmy Capital Partners, która ma 50 proc. CP Energii. Pozostałe 50 proc. posiada spółka PL Energia SA.

Pod koniec stycznia CP Energia kupiła rosyjską spółkę ZAO Kriogaz - operatora instalacji skraplania gazu ziemnego w Rosji.

Tym samym CP Energia została drugą firmą po PGNiG, posiadającą umowę na dostawy gazu z Federacji Rosyjskiej.

CP Energia zajmuje się obrotem i dystrybucją gazu ziemnego oraz zarządzaniem sieciami gazowymi. Spółka posiada koncesję na obrót i dystrybucję paliw gazowych oraz na obrót gazem ziemnym z zagranicą.

Grupa CP Energia posiada ponad 100 km własnych sieci gazowych wysokiego i średniego ciśnienia, a dalsze 170 km jest na etapie projektowania. Spółka jest właścicielem i operatorem instalacji magazynowania, regazyfikacji LNG, armatury przesyłowej gazu ziemnego oraz specjalistycznych cystern kriogenicznych do przewozu LNG.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)