Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Creotech ma kontrakt na budowę centrum bazodanowego za 60 mln zł

0
Podziel się:

Creotech Instruments podpisała z Europejską Agencją Kosmiczną umowę na budowę zaawansowanego centrum bazodanowego w ramach programu Copernicus, poinformowała spółka. Wartość kontraktu to blisko 60 mln zł i jest to największy kontrakt podpisany przez polską spółkę sektora kosmicznego, dodano.

Creotech ma kontrakt na budowę centrum bazodanowego za 60 mln zł

"Zgodnie z założeniami, budowana przez Creotech Instruments infrastruktura będzie jedną z czterech konkurencyjnych centrów powstających w ramach projektu Copernicus Data and Information Access Service (CDIAS). Każde z nich ma nie tylko przechowywać wszystkie bieżące i historyczne dane zbierane w ramach programu Copernicus, ale ma również oferować użytkownikom dostęp do mocy obliczeniowych w strukturze chmury" - czytamy w komunikacie.

Zgodnie z polityką Unii Europejskiej, dostęp do danych pochodzących z konstelacji satelitów obserwacji Ziemi Sentinel i innych danych pozyskiwanych w ramach programu Copernicus ma być otwarty i bezpłatny. Celem jest stymulowanie rozwoju usług bazujących na wykorzystaniu danych satelitarnych, dodano.

"Wzrost dostępności i powszechność darmowych danych satelitarnych, w połączeniu z postępującą miniaturyzacją kosmicznej elektroniki i pogłębianiem się trendu New Space zwiastuje jednak trzecią satelitarną rewolucję. Ta zaś związana będzie z dostarczanymi nam przez satelity danymi, których pozyskujemy coraz więcej. Dawniej korzystały z nich państwa. Dziś uczą się tego przedsiębiorcy, którzy nie brakuje pomysłów na ich komercyjne wykorzystanie" - powiedział prezes Grzegorz Brona, cytowany w komunikacie.

Zgodnie z obecnymi przewidywaniami, kiedy wszystkie z docelowych satelitów Sentinel rozpoczną pracę na orbicie przyrost pozyskiwanych przez nie danych sięgnie 10 PB (petabajt) rocznie, dodano.

"Istotnym wąskim gardłem tego programu jest nieelastyczna infrastruktura ograniczająca dostęp do bieżących i historycznych danych oraz ograniczona ilość usług oferowanych przez podmioty bazujące na danych pochodzących z programu. Te problemy zostały wskazane w Rekomendacjach Komisji Europejskiej w maju 2016 roku i uchwale Parlamentu Europejskiego przyjętej w czerwcu tegoż roku. Działania mające zwiększyć możliwości wykorzystania danych satelitarnych są także wskazane jako jeden z priorytetów Europejskiej Strategii Kosmicznej przyjętej w październiku 2016 roku" - dodał Brona.

Kontrakt ma trwać 4 lata. Po pierwszych sześciu miesiącach system ma osiągnąć pełną operacyjność. Docelowo zaś będzie mógł obsłużyć dziesiątki tysięcy użytkowników na całym świecie. W skład konsorcjum realizującego projekt EO DIAS, na którego czele stoi Creotech Instruments wchodzą: CloudFerro, Geomatys, Outsourcing Partner, Sinergise i Wrocławski Instytut Zastosowań Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji (WIZIPISI), dodano.

"Kontrakt, który właśnie podpisaliśmy jest największym kontraktem podpisanym przez polską spółkę sektora kosmicznego. Udało nam się pokazać, że ciężką pracą jesteśmy w stanie osiągnąć naprawdę dużo w tym sektorze. Przynajmniej jeśli chodzi o przetwarzanie danych z satelitów. Teraz pora na kolejny krok. Pora skoncentrować się na tzw. kosmicznym rynku upstream, czyli na produkcji samych satelitów. To znacznie trudniejsze technologicznie i biznesowo. Ale w naszym zasięgu" - podsumował prezes.

Creotech Instruments (CTI) to polska firma, która od 2008 roku realizuje projekty związane z badaniem i eksploracją kosmosu oraz dostarcza podzespoły i specjalistyczną aparaturę do najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie instytucji badawczych. Wśród nich warto wymienić Europejską Organizacją Badań Jądrowych CERN w Genewie, Instytut Badań Ciężkich Jonów GSI i Centrum Badawcze DESY w Niemczech, Centrum Badań Kosmicznych PAN i Politechnikę Warszawską.

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)