Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dlaczego RPP nie zmieniła stóp procentowych?

0
Podziel się:

Znamy zapiski po ostatnim posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

Marek Belka, prezes NBP
Marek Belka, prezes NBP (Narodowy Bank Polski/Flickr)

Według wskazań członków RPP pełniejsza ocena perspektyw makro potrzebna do ewentualnej zmiany okresu sygnalizowanego braku zmian stóp będzie możliwa prawdopodobnie w lipcu - wynika z opublikowanego w czwartek opisu dyskusji RPP na majowym posiedzeniu decyzyjnym.

_ - Rada uznała, że na bieżącym posiedzeniu stopy procentowe NBP powinny pozostać utrzymane na niezmienionym poziomie. Ponadto Rada podtrzymała ocenę, że stopy procentowe NBP powinny pozostać niezmienione w dłuższym okresie, tj. co najmniej do końca trzeciego kwartału br. Członkowie Rady wskazywali, że momentem, w którym możliwa będzie pełniejsza ocena perspektyw makroekonomicznych potrzebna do ewentualnej zmiany okresu sygnalizowanego braku zmian stóp procentowych, będzie prawdopodobnie lipcowe posiedzenie Rady, na którym zaprezentowana zostanie nowa projekcja NBP _ - napisano w minutes.

Rada pozostawiła w maju podstawowe stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie: stopa referencyjna 2,50 proc., stopa lombardowa 4,00 proc., stopa depozytowa 1,00 proc., stopa redyskonta weksli 2,75 proc.

Omawiając procesy inflacyjne na majowym posiedzeniu członkowie Rady zwracali uwagę na utrzymywanie się inflacji wyraźnie poniżej celu i wciąż niską - pomimo pewnego wzrostu jednej z jej miar - inflację bazową.

_ - Podkreślano również, że ceny produkcji sprzedanej przemysłu nadal się obniżają, a oczekiwania inflacyjne pozostają niskie. Część członków Rady zwróciła uwagę, że dostępne prognozy wskazują na nieco wolniejszy niż w projekcji marcowej wzrost inflacji w nadchodzących miesiącach. Niektórzy członkowie Rady wyrazili opinię, że inflacja może w związku z tym powrócić do celu później niż wskazywała projekcja marcowa _ - napisano w dokumencie NBP.

_ - Inni członkowie Rady byli jednak zdania, że przyspieszenie wzrostu gospodarczego może przełożyć się na wzrost inflacji w większym stopniu niż wskazują dostępne obecnie prognozy. Niektórzy członkowie Rady zwracali ponadto uwagę, że sytuacja na Ukrainie, a także niekorzystne warunki meteorologiczne w wielu krajach będących znaczącymi eksporterami surowców żywnościowych, przyczyniają się do silnego wzrostu ich cen na światowych rynkach. Oddziałuje to w kierunku wyższej dynamiki cen żywności, której spadek w poprzednich miesiącach - obok niskiej dynamiki cen energii - był jednym z głównych czynników obniżających inflację _ - dodano.

giełda
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)