Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

DM Elimar: czy warto kupować Puławy w ofercie publicznej ?

0
Podziel się:

Zakłady Azotowe Puławy są jedną z największych w kraju spółek chemii ciężkiej. Na portfel produktowy spółki składają się dwa, podstawowe asortymenty - produkty nawozowe oraz produkty nienawozowe. Obecnie pierwsza grupa generuje prawie 60% przychodów ze sprzedaży, chociaż rentowność tych przychodów jest niska i większość zysku generowana jest ze sprzedaży produktów nienawozowych. Dlatego też spółka podjęła decyzję zwiększaniu produkcji i sprzedaży tych produktów. Produkty te to głównie melamina oraz kaprolaktam. Spółka jest jedynym w kraju producentem melaminy i jednym z dwóch kaprolaktamu. Ze względu na dobre perspektywy rynku melaminy, Zarząd spółki podjął decyzję o stworzeniu trzeciej linii produkcyjnej. Linia ta zwiększy obecne moce produkcyjne spółki o połowę w perspektywie najbliższych 4 lat. Nakłady związane ze zwiększeniem mocy produkcyjnych w zakresie melaminy szacowane są do roku na poziomie 370 mln zł.

Głównym czynnikiem ryzyka, związanym z działalnością prowadzoną przez spółkę, jest duże uzależnienie od cen gazu, który stanowi 35% kosztów rodzajowych spółki. Puławy nie mają praktycznie żadnego wpływu na ceny gazu, które w Polsce zależą od monopolistycznej pozycji jego dostawcy, cen ropy oraz kształtowania się kursu złotówki. W praktyce oznacza to bardzo dużą wrażliwość wyceny wartości akcji spółki od cen gazu. Wzrost ceny gazu o 5% więcej od wzrostu założonego przez nas w każdym z lat objętych prognozą spowoduje spadek teoretycznej wartości akcji o 40%.

Zwracamy także uwagę na to, że pomimo działań zmierzających do dywersyfikacji przychodów, obecnie prawie 60% tych przychodów generowane jest ze sprzedaży nawozów azotowych. W okresach złej koniunktury, rentowność sprzedaży tych produktów bywa ujemna. W tej chwili nie ma jednoznacznych czynników wskazujących na możliwość znaczącej poprawy koniunktury na te produkty w skali globalnej w najbliższych latach.

Sporządziliśmy wycenę wartości akcji spółki z użyciem dwóch metod – porównawczej oraz zdyskontowanych przepływów finansowych. Średnia wartość uzyskana z tych wycen wynosi 35,2 zł. Wartość ta jest niższa od ceny sprzedaży akcji serii A w ofercie publicznej.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)