Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Elektrim wypowiedział umowę Vivendi

0
Podziel się:

Elektrim chcąc zwiększyć swoją kontrolę nad Elektrimem Telekomunikacją, a pośrednio nad Polską Telefonią Cyfrową (PTC) wypowiedział trzecią umowę inwestycyjną zawartą z francuskim koncernem Vivendi we wrześniu 2001 roku

- poinformował podczas piątkowej konferencji prasowej prezes Elektrimu Piotr Nurowski.

"Wypowiedzieliśmy trzecią umowę inwestycyjną, gdyż Vivendi nie wywiązywał się ze zobowiązań w niej zawartych" - powiedział Nurowski podczas spotkania z dziennikarzami.

"Zdajemy sobie sprawę, że Elektrim będzie musiał ponieść koszty finansowe związane z wypowiedzeniem umowy" - dodał.

Prezes Elektrimu poinformował, że nadal ma nadzieje na polubowne rozwiązanie konfliktu z Vivendi.

Zgodnie z trzecią umową inwestycyjną z września 2001 roku Elektrim oddał Vivendi kluczowe 2 proc. udziałów w Elektrimie Telekomunikacja (ET), większościowym udziałowcem PTC, za około 400 mln euro.

Vivendi jak się okazało, nie zamierzał dzielić się władzą w ET. Vivendi nie wprowadził w pełni w życie tzw. trzeciej umowy inwestycyjnej, w której zobowiązał się, że wystąpi po specjalne pozwolenia m.in. UOKiK, a także, że odkupi od Ymer Finance 2 proc. udziałów ET, które bezpośrednio trafiły do tej spółki.

Jednak do tej pory Vivendi nie odkupił od Ymer Finance 2 proc. udziałów w Elektrimie Telekomunikacja. Dlatego francuska spółka uważa, że skoro nie ma kontroli to trzecia umowa inwestycyjna nie obowiązuje w całości, gdyż Ymer Finance jest samodzielnym podmiotem.

"Uzyskaliśmy wiarygodne informacje, że m.in. z treści ugody zawartej U.S. Securities and Exchange Commision a Vivendi, że Ymer jest podmiotem kontrolowanym przez Vivendi" - powiedział Nurowski.

Dlatego Elektrim, wypowiadając umowę inwestycyjną Vivendi zarzucił tej spółce nie tylko złamanie jej warunków, ale także wprowadzenie Elektrimu w błąd co do zamiaru odkupienia 2 proc. Elektrimu Telekomunikacja w rozsądnie krótkim terminie.

"Wypowiedzenie umowy inwestycyjnej pozwala Elektrimowi wystąpić z kontrpozwem wobec Vivendi, w którym będziemy się domagać unieważnienia trzeciej umowy inwestycyjnej" - powiedział.

Jego zdaniem Elektrim będzie w stanie znaleźć ewentualne finansowanie w wysokości 400 mln euro, które byłoby konsekwencją wypowiedzenia umowy z Vivendi.

Nurowski poinformował, że nadal jest ważna oferta złożona Vivendi zakładająca odkup akcji Elektrimu Telekomunikacja przez warszawską spółkę.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)