Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Emmerson Evaluation: Liczba pokoi hotelowych wzrośnie o ponad 6,6 tys. do 2019r.

0
Podziel się:

Baza hotelowa w Polsce jest bardzo zróżnicowana regionalnie, a do 2019 r. liczba dostępnych pokoi zwiększy się o ponad 6,6 tys., wynika z raportu "Rynek hotelowy w Polsce", opracowanego przez Emmerson Evaluation.

Emmerson Evaluation: Liczba pokoi hotelowych wzrośnie o ponad 6,6 tys. do 2019r.

Rynek hotelowy w Polsce ma za sobą bardzo udany 2016 r., w którym w ponad 80% województw zaobserwowano znaczny wzrost bazy hotelowej. Najwięcej miejsc noclegowych przybyło w województwie mazowieckim (4,1 tys.) i małopolskim (3,3 tys.), gdzie Warszawa i Kraków wygenerowały, odpowiednio ponad 1/3 i 2/3 nowej podaży. Według ekspertów Emmerson Evaluation, rok 2017 powinien okazać się dla branży równie dobry.

"Polski rynek hotelowy już od kilku lat doskonale się rozwija. Obserwujemy niesłabnącą aktywność inwestorów oraz rosnący popyt ze strony turystów i klientów biznesowych. Rynek hotelowy dojrzewa i powoli dogania pod względem liczby transakcji inne segmenty biznesowego rynku nieruchomości" - powiedział prezes Emmerson Evaluation Dariusz Książak, cytowany w komunikacie poświęconym raportowi.

Na chwilę obecną obserwujemy niesłabnącą aktywność inwestorów wprowadzających na rynek kolejne obiekty. Można więc odnieść wrażenie, że patrzą oni optymistycznie w przyszłość, wskazano w raporcie.

"Nowe inwestycje pojawiają się w bardzo szybkim tempie, z coraz szerszą ofertą zarówno hoteli luksusowych (chociażby hotel Raffles Europejski w Warszawie), jak i z segmentu lifestyle (np. hotele marki Moxy by Marriott). Ponadto brandy istniejące już na polskim rynku od jakiegoś czasu, wciąż zwiększają liczbę obiektów w swoim portfolio poprzez przejmowanie hoteli od indywidualnych inwestorów (jeszcze w tym roku do grupy obiektów marki BW Premier Collection dołączy Zakopiańska Rezydencja Gubałówka). Dodatkowym czynnikiem napędzającym rynek hotelowy są bardzo niskie stopy zwrotu w sektorach, które tradycyjnie były pierwszym wyborem zagranicznych inwestorów instytucjonalnych na polskim rynku nieruchomości, czyli w sektorze biurowym i handlowym. Dobra sytuacja branży hotelarskiej daje relatywnie duże bezpieczeństwo inwestowania, przy jednocześnie wyższych stopach zwrotu" - czytamy w raporcie.

Emmerson Evaluation zwraca przy tym uwagę, że sytuacja na rynkach dużych aglomeracji jest zróżnicowana.

"Warszawa jak zwykle rozwija się najintensywniej ze wszystkich miast. Tylko do końca 2018 r. powstanie tam prawie 2 tys. nowych pokoi. Jednak wydaje się, że rosnąca podaż w stolicy odpowiada dużemu popytowi zarówno ze strony klientów biznesowych, jak i turystów. Najwięcej obiektów funkcjonuje w Krakowie (ponad 150), jednak są to co do zasady hotele o znacznie mniejszej liczbie miejsc noclegowych niż hotele warszawskie. Liczba nowych inwestycji planowanych w Krakowie nie wyróżnia się na tle innych rynków, co w naszej opinii oznacza, że równowaga rynkowa pomiędzy podażą a popytem nie powinna być w najbliższych latach zachwiana. Przeciwna sytuacja ma miejsce w Trójmieście, gdzie biorąc pod uwagę skalę rynku, przyszła podaż w połączeniu z już istniejącą może okazać się zbyt duża i doprowadzić do notowań niższego obłożenia i słabszych wyników finansowych dla części starszych, czy gorzej funkcjonujących obiektów" - napisano w raporcie.

Z kolei na rynku wrocławskim i poznańskim sytuacja jest raczej stabilna. Planowane są nowe obiekty, ale nie powinny one raczej osłabić pozycji już istniejących. Rynkiem, który w opinii autorów raportu wciąż ma niewykorzystany potencjał i na którym nadal jest miejsce na lokalizowanie nowych inwestycji hotelowych pozostaje aglomeracja śląska.

Według danych zgromadzonych w raporcie, w 2016 r., krajowa baza obejmowała 253,3 tys. miejsc noclegowych i z roku na rok rośnie. Przybywa również turystów korzystających z polskich hoteli, ich liczba sięga już 19,6 mln. Przy czym, jak zaznaczają eksperci Emmerson Evaluation, to głównie krajowi turyści stymulują rynek. Zamożność polskich gospodarstw domowych bowiem rośnie, a wraz z nią także skłonność do ponoszenia wydatków na podróże. Współczynnik CAGR (średni wskaźnik rocznego wzrostu) w przypadku krajowych turystów w latach 2012-2016 wyniósł 11,27%, a dla zagranicznych 6,39%. Na jednego cudzoziemca w polskich hotelach przypada więc dwóch Polaków.

Pod względem wykorzystania pokoi hotelowych w Polsce, największe obłożenie notują obiekty najwyższej klasy. Pięciogwiazdkowe hotele stanowią częsty wybór zagranicznych turystów, dla których polska oferta luksusowego pobytu jest relatywnie niedroga, w porównaniu do cen np. na Zachodzie Europy. W przypadku województw największy wzrost wykorzystania pokoi w 2016 r. odnotował region dolnośląski (+12,7%), lubuski (+8,4%) i warmińsko-mazurski (+7,9%). Jedynie w województwie lubelskim i podlaskim, obłożenie nieznacznie spadło w porównaniu z 2015 r. (odpowiednio 1,2% i 1,5%), głównie ze względu na nową podaż hoteli, która pojawiła się tam w 2016 r., a której rynek jeszcze nie zdążył wchłonąć, podano także w materiale.

Emmerson Evaluation Sp. z o.o. istnieje od 2008 roku i świadczy usługi wycen nieruchomości mieszkaniowych, komercyjnych (biura, handel, magazyny, hotele) oraz inwestycji deweloperskich.

budownictwo
nieruchomości
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)