Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Energetyka Południe na GPW najwcześniej w 2008 r.

0
Podziel się:

Debiut giełdowy Energetyki Południe (EP) będzie możliwy w 2008 roku - poinformowało Ministerstwo Skarbu Państwa w komunikacie.

O takiej możliwości poinformował minister Skarbu Państwa Wojciech Jasiński podczas spotkania z zarządem Energetyki Południe w siedzibie spółki w Katowicach.

"Wierzę, że EP będzie należeć do grupy pierwszych firm energetycznych, które zadebiutują na parkiecie giełdowym - powiedział minister, cytowany w komunikacie prasowym MSP.

Zastrzegł jednak, że w rękach państwa powinno pozostać przynajmniej 51 proc. akcji skonsolidowanej firmy.

Minister Skarbu Państwa zapowiedział też, że w przyszłym tygodniu na zespole trójstronnym pojawi się temat podniesienia kapitału EP poprzez wniesienie do spółki akcji czterech konsolidujących się podmiotów.

Energetyka Południe powstała 6 grudnia 2006 roku w ramach konsolidacji sektora energetycznego, zgodnie z rządowym Programem dla elektroenergetyki. Firmę założył minister skarbu, reprezentujący Skarb Państwa, jak i Enion, EnergiaPro oraz Elektrownia Stalowa Wola.

Kapitał firmy zostanie podniesiony o 85 proc. akcji Południowego Koncernu Energetycznego, Enionu, EnergiiPro oraz Elektrowni Stalowa Wola. Reszta akcji trafi do załóg konsolidujących się przedsiębiorstw.

"Obecnie trwają bardzo intensywne prace organizacyjne oraz przygotowujące podniesienie kapitału EP. Warto się spieszyć, bo w perspektywie mamy 1 lipca i otwarcie rynku energii. Chcemy też szybko rozpocząć przygotowania do debiutu giełdowego" - powiedziała, cytowana w komunikacie, Joanna Strzelec-Łobodzińska, prezes EP.

"Struktura czterech konsolidujących się podmiotów będzie musiała dostosować się do wspólnej polityki handlowej i inwestycyjnej. Zapewne najwcześniej dojdzie do włączenia Stalowej Woli do PKE. Należy się też liczyć z szybką konsolidacją działalności handlowej. EP przejmie handel z dużymi odbiorcami" - dodała.

W efekcie konsolidacji powstanie drugi co do wielkości podmiot na krajowym rynku energii. EP w początkowym okresie działalności będzie holdingiem operacyjnym. W jego strukturach znajdą się kopalnie z wydobyciem rocznym przekraczającym 5 mln ton węgla oraz wytwórcy z mocą zainstalowaną na poziomie 5400 MW i produkcją przekraczającą 21 TWh. Dwie spółki dystrybucyjne EP posiadają 4 miliony odbiorców końcowych i sprzedają 28 TWh energii. Podmioty dystrybucyjne obejmują swym zasięgiem 53 tys. km kwadr. powierzchni, a długość ich linii przekracza 146 tys. km. W czterech spółkach holdingu pracuje prawie 20 tys. osób. Roczna sprzedaż całej grupy osiągnie 12 mld zł. W 2010 roku jej zysk powinien zbliżyć się do 2 mld zł.

energetyka
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)