Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Euler Hermes: Zaległości płatnicze za eksport do Wlk. Brytanii wzrosły o 1/3

0
Podziel się:
Euler Hermes: Zaległości płatnicze za eksport do Wlk. Brytanii wzrosły o 1/3

Aktualne spowolnienie koniunktury niezależnie od ostatniego referendum wpłynęło na zwiększenie w 2016 zaległości płatniczych na rzecz polskich eksporterów do Wlk. Brytanii o 1/3, wynika z raportu krajowego dla Wielkiej Brytanii sporządzonego po wynikach referendum w sprawie Brexit przez Euler Hermes.

"Aktualne spowolnienie koniunktury niezależnie od ostatniego referendum wpłynęło na zwiększenie w 2016 zaległości płatniczych na rzecz polskich eksporterów do Wlk. Brytanii o 1/3, mimo to kraj ten pozostaje atrakcyjnym rynkiem zbytu - w wielu aspektach płatności porównywalny np. do rynku niemieckiego" - czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.

Brytyjska gospodarka utrzymała swoją ocenę 'AA1' w ratingu ryzyka handlowego, podano także.

"W ostatnich trzech latach gospodarka brytyjska miała dobre tempo wzrostu, lepsze od średniej w strefie euro, co pociągało za sobą wzrost obrotów handlowych także z Polską. Nie towarzyszyło temu zwiększone ryzyko, czego wyznacznikiem byłby wzrost ilości i wartości zgłaszanych nam przez naszych eksporterów szkód i spraw windykacyjnych na odbiorców z Wlk. Brytanii. Także liczba upadłości zmniejszała się rokrocznie od 2010 roku, nawet w tempie dwucyfrowym - w 2015 roku o -15%" - powiedział członek zarządu Tomasz Starus.

Według Euler Hermes, wyjście Wlk. Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy o wolnym handlu (FTA) może doprowadzić do gwałtownego wzrostu niewypłacalności firm zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w kilku krajach UE będących kluczowymi partnerami biznesowymi firm brytyjskich. Brexit będzie miał największy wpływ na kraje takiej jak: Holandia, Irlandia i Belgia - ze względu na ich silne powiązania eksportowe i wzajemne inwestycje z Wielką Brytanią, podano także.

"W tym roku spodziewaliśmy się pewnego odwrócenia tego trendu, w tym pierwszego od 6 lat symbolicznego wzrostu upadłości w Zjednoczonym Królestwie o 1%. Nie jest to jednak pochodna omawianego Brexitu, ale raczej pewnego osłabienia koniunktury w Zjednoczonym Królestwie, efektem czego jest częstsze kierowanie do nas, zwłaszcza w II kwartale br. zleceń windykacyjnych od polskich eksporterów na Wyspy" - powiedział Starus.

Brak pewności i spadek siły nabywczej w konsekwencji dewaluacji GBP spowoduje wstrzymanie krótkoterminowego wzrostu gospodarczego w kilku następnych kwartałach, prawdopodobnie przyczyniając się do recesji w Wielkiej Brytanii jeszcze w tym roku. Według raportu Euler Hermes, wzrost cen importu przyczyni się do zmniejszenia rentowności firm brytyjskich, w szczególności biorąc pod uwagę bardzo wysoki poziom deficytu w bilansie handlu towarami, z którego aż 2/3 stanowi wymiana handlowa z UE.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)