Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fitch obniżył rating PKN

0
Podziel się:

Agencja Fitch Ratings zmieniła perspektywę ratingu PKN Orlen S.A, ze stabilnej na negatywną. Decyzja ta odzwierciedla plany znacznego zwiększenia poziomu zadłużenia przez PKN, związane z akwizycjami i agresywnym programem inwestycyjnym, które nie zostaną w pełni pokryte wyższym zyskiem EBITDA wygenerowanym w roku 2003 i 2004.

Fitch Ratings, międzynarodowa agencja ratingowa zmieniła perspektywę ratingu PKN Orlen S.A, ze stabilnej na negatywną. Międzynarodowe ratingi Spółki zostały utrzymane na dotychczasowym poziomie, to znaczy rating długoterminowy dla zadłużenia niezabezpieczonego na poziomie „BBB” (potrójne B), a rating krótkoterminowy na poziomie F3.

Decyzja ta odzwierciedla plany znacznego zwiększenia poziomu zadłużenia przez PKN, związane z akwizycjami i agresywnym programem inwestycyjnym, które nie zostaną w pełni pokryte wyższym zyskiem EBITDA wygenerowanym w roku 2003 i 2004. W efekcie oczekuje się, że współczynnik zadłużenia brutto / EBITDA, który w roku 2002 był na niskim poziomie około 1,4 (liczony na podstawie wstępnych wyników) znacznie się zwiększy w najbliższych trzech latach (jednak pozostanie w przedziale 2,0-3,0). Ponadto, Fitch zwraca uwagę na fakt, iż zadłużenie krótkoterminowe stanowi znaczną i rosnącą część zadłużenia ogółem (84% według stanu na koniec 2002), co stanowi poważny problem i znacznie zwiększa ryzyko refinansowania w 2003 roku. Zarząd Spółki przedstawił plany mające na celu wydłużenie zapadalności długu poprzez zamianę krótkoterminowego zadłużenia na nowy, 5-letni kredyt konsorcjalny w wysokości 500 mln euro (który obecnie jest negocjowany z bankami) i emisję obligacji na
rynku krajowym.

W lutym 2003 roku Spółka zwiększyła zadłużenie netto o ponad 0,5 mld zł, w związku z finalizacją zakupu 494 stacji benzynowych w północnych Niemczech od BP. Mimo, że akwizycja ta mieści się w strategii rozwoju firmy, Fitch zwraca uwagę na fakt, iż niemiecki rynek detaliczny jest postrzegany jako bardzo konkurencyjny i charakteryzuje się niskimi marżami. Ponadto, zakupiona sieć będzie miała negatywny wpływ na zysk EBITDA w roku 2003, w związku z wysokimi kosztami zmiany marki.

Jak wspomniano wcześniej, oczekuje się wzrostu poziomu zadłużenia również w związku z planami inwestycyjnymi, które przewidują niemal podwojenie wydatków inwestycyjnych w latach 2003-2005 w porównaniu z 1 mld zł w 2002 roku. Największą pozycję tych planów stanowią inwestycje w segmencie detalicznym, w tym również na projekty związane z ochroną środowiska na starszych stacjach. Fitch uważa, że poziom wydatków inwestycyjnych może ulec obniżeniu, jeśli przepływy finansowe generowane przez Spółkę będą niższe niż planowane, jak to miało miejsce w roku ubiegłym. Za pozytywny uznajemy fakt, iż jedynie około jedna trzecia wydatków planowanych do roku 2004 jest związana z projektami, które już się rozpoczęły lub są kontynuowane.

W marcu 2003 roku PKN wydzielił produkcję poliolefin w spółkę joint venture z Basell Europe Holdings B.V. o równym udziale 50:50 (Basell NV jest światowym liderem produkcji poliolefin (plastików) i ma rating Fitch’a „BBB/F3”). PKN przekazał nowej spółce istniejące instalacje do produkcji polietylenu i polipropylenu, jak również kapitał obrotowy, co przekłada się na transfer 3% EBITDA planowanego na 2003 rok. Basell przekazał nowej spółce 108,5 mln euro w gotówce na zakup licencji oraz zaoferował dostęp do swojej sieci dystrybucji. Do roku 2005 spółka joint venture zbuduje nowe instalacje, co pozwoli jej na podwojenie produkcji poliolefin. Rozbudowa ta będzie finansowana kredytem w wysokości 350 mln euro na zasadach „project finance” (bez prawa regresu). Fitch jest zdania, że dywersyfikacja ryzyka związanego z produkcją poliofelin w ramach spółki joint venture jest pozytywna z punktu widzenia wiarygodności kredytowej PKN.

Ponadto, w grudniu 2002 roku PKN wraz z brytyjskim Rotch Energy złożył ofertę na zakup 75% akcji Rafinerii Gdańskiej, drugiej co do wielkości rafinerii w Polsce. Oferenci wciąż oczekują na odpowiedź rządu, natomiast zdaniem agencji Fitch istnieje duże prawdopodobieństwo, że ta transakcja nie dojdzie do skutku. Wśród potencjalnych innych scenariuszy prywatyzacji RG jest fuzja PKN z RG zainicjowana przez rząd lub nowy przetarg prywatyzacyjny. Jakiekolwiek implikacje związane z poziomem ratingu PKN, pomimo pewnych efektów synergii, będą zależały od warunków potencjalnej transakcji.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)