Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW będzie mogła zablokować wprowadzenie akcji

0
Podziel się:

Od 1 sierpnia rada i zarząd Giełdy Papierów Wartościowych będą mogły zablokować na 18 miesięcy wprowadzenie lub dopuszczenie do obrotu giełdowego akcji uprzywilejowanych cenowo

- poinformował dziennikarzy Piotr Szeliga, wiceprezes giełdy.

"Rada i zarząd giełdy uznają za wysoce niekorzystną dla bezpieczeństwa obrotu giełdowego praktykę emitowania w niedużym odstępie albo też w tym samym czasie akcji tożsamych lub niewiele różniących się co do zakresu związanych z nimi uprawnień, o cenach emisyjnych znacznie od siebie różnych lub istotnie odbiegających od kursu giełdowego" - powiedział Szeliga.

"W przypadku, gdy różnica pomiędzy ostatnim kursem giełdowym akcji z dnia poprzedzającego ustalenie ceny emisyjnej a ceną emisyjną przekracza 25 proc. tego kursu, akcje uprzywilejowane cenowo mogą nie zostać dopuszczone lub wprowadzone do obrotu giełdowego w ciągu 18 miesięcy od dnia WZA, na którym podjęto uchwałę o emisji akcji uprzywilejowanych" - dodał.

To samo dotyczy akcji spółek ubiegających się o dopuszczenie akcji do obrotu giełdowego, w wypadku, "gdy różnica pomiędzy cenami emisyjnymi akcji spółki ubiegającej się o dopuszczenie akcji do obrotu giełdowego przekracza 50 proc. niższej z tych cen, a pomiędzy dniami ich ustalenia nie minął jeden rok" - powiedział Szeliga.

Dodał, że zasady te będą stosowane od 1 sierpnia 2003 roku.

Zdaniem giełdy emitowanie akcji, których cena emisyjna znacznie odbiega od kursu giełdowego, wymaga podania do publicznej wiadomości uzasadnienia tego zróżnicowania cen oraz informacji o ryzyku wynikającym z możliwości niedopuszczenia lub niewprowadzenia akcji do obrotu giełdowego.

Rada i zarząd mogą dopuścić lub wprowadzić do obrotu giełdowego akcje cenowo uprzywilejowane bez zachowania 18-miesięcznego terminu karencji biorąc pod uwagę kilka przesłanek.

Są to: cele emisji, różnice cen emisyjnych, udział akcji uprzywilejowanych cenowo w ogólnej liczbie wyemitowanych akcji spółki, sposób i termin ustalenia ceny emisyjnej, struktura własności akcji oraz koniunktura panująca na giełdzie.

Wprowadzenie do obrotu w tym przypadku będzie możliwe, jeżeli interes i bezpieczeństwo uczestników obrotu giełdowego nie będą zagrożone dopuszczeniem lub wprowadzeniem do obrotu giełdowego takich akcji.

Szeliga powiedział, że stanowisko zarządu i rady nie dotyczy akcji, w stosunku do których nie zostało wyłączone prawo poboru oraz objętych w wyniku wykonania praw z obligacji zamiennych lub obligacji z prawem pierwszeństwa, jeżeli obligacje te lub prawa z nich były lub są notowane na giełdzie.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)