Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW rozwija się

0
Podziel się:

Kapitalizacja GPW W ciągu pierwszego półrocza 2004 wzrosła o 10 proc., do poziomu 161 mld zł; w tym czasie zadebiutowało na niej 14 spółek

- poinformował rzecznik prasowy giełdy Marcin Mizgalski na czwartkowej konferencji.

Z danych GPW wynika, że ze 198 spółek notowanych obecnie na giełdzie 86 proc. przyniosło w I półroczu inwestorom zyski. Największe zyski przyniosły spółki średnie i małe wchodzące w skład indeksu WIRR, który wzrósł o 53 proc., oraz MIDWIG (wzrost o 33 proc.)

W tym czasie indeks największych spółek giełdowych WIG 20 wzrósł o 9,7 proc.

Spośród spółek wchodzących w skład WIG 20 największe zwroty przyniosły w I półroczu 2004: Stalexport - 43,6 proc., PGF - 40 proc., Computerland - 30,8 proc., Bank BPH - 20,6 proc. i PKN Orlen - 19,2 proc.

Dziewięć spółek odnotowało ponad 200-proc. zwroty z inwestycji w ich akcje. Manometry dały 1005 proc. zysku, Indykpol - 327 proc., Ekodrob - 321 proc., Arksteel - 285 proc., Alpras - 265 proc., Getin - 258 proc., Vistula - 254 proc., TUP - 246 proc. oraz Kable - 214 proc.

53 spółki zdecydowały się na wypłacenie dywidend z zysku za 2003 rok. Wielkość dywidend wzrosła w porównaniu z rokiem 2003 o 29 proc. i wyniosła łącznie 2,76 mld zł.

Wyraźnie wzrosło zainteresowanie inwestorów GPW, co pokazuje wzrost liczby rachunków inwestycyjnych w pierwszym półroczu 2004 o ponad 20 tys.

Docelowo GPW chce związać się z jedną z dużych giełd europejskich

Giełda Papierów Wartościowych planuje docelowo związać się z jedną z dużych giełd europejskich, jednak możliwe, że wcześniej podejmie współpracę z rynkami z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. .

"Trzeba pamiętać, że łączna kapitalizacja giełd w Bratysławie, Pradze, Budapeszcie, Wiedniu i Warszawie to jedynie 2 proc. łącznej kapitalizacji giełd europejskich. Dlatego sama giełda środkowoeuropejska bez związku z dużym partnerem europejskim to za mało" - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej Piotr Szteliga, wiceprezes GPW.

Dodał, że nie wyklucza, iż zanim dojdzie do aliansu z jedną z większych giełd europejskich, polski rynek kapitałowy może podjąć współpracę z rynkami kapitałowymi z regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Prezes węgierskiej giełdy papierów wartościowych (BSE) powiedział w poniedziałek, że giełda z Budapesztu i jej odpowiedniczka z Wiednia mogą złożyć wspólną ofertę w procesie prywatyzacji polskiej GPW, co pozwoliłoby warszawskiej giełdzie na nabycie udziałów w BSE i Wiener Bourse.

Szteliga powiedział, że wejście warszawskiego parkietu w alians strategiczny będzie możliwe dopiero po jej prywatyzacji, a rozmowy o potencjalnych aliansach muszą być prowadzone równocześnie z procesem prywatyzacji.

"Za wcześnie jeszcze mówić o szczegółach. W tej chwili trwa dopiero procedura prywatyzacji giełdy. Bliższe związki z innymi giełdami w Europie muszą być związane z prywatyzacją GPW" - powiedział Szteliga.

Poinformował, że warszawska giełda posiada obecnie "wstępne rozeznanie" co do zainteresowania GPW w Warszawie ze strony czterech dużych giełd europejskich: giełdy londyńskiej, Euronext oraz giełd we Frankfurcie i Helsinkach.

Minister skarbu Jacek Socha powiedział w połowie czerwca, że resort skarbu na początku lipca ogłosi przetarg na doradcę prywatyzacyjnego dla Giełdy Papierów Wartościowych.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)