Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grupa ITI jest zainteresowana giełdą

0
Podziel się:

Grupa ITI choć zdecydowała, że środki na odkupienie od SBS Broadcasting udziałów w TVN uzyska w listopadzie ze sprzedaży długoterminowych obligacji TVN, nadal jest zainteresowana warszawską giełdą i nie wyklucza, że może ponowić ofertę.

"To, że zdecydowaliśmy się na obligacje nie oznacza, że zarzuciliśmy plany giełdowe. Cały czas obserwujemy warszawski rynek i nie wykluczamy, że ponowimy ofertę, jeśli będzie sprzyjająca koniunktura" - powiedział PAP Paweł Kosmala, dyrektor korporacyjny ITI.

Pytany, czy firma rozważa upublicznienie TVN powiedział: "Różne pomysły są analizowane. Na razie jest jednak za wcześnie, by o tym mówić".

We poniedziałek ITI ogłosił, że TVN wyemituje obligacje, a osiągnięte z ich sprzedaży środki zostaną przeznaczone na odkupienie udziałów w tej stacji telewizyjnej od SBS.

Kosmala poinformował, że obligacje będą uplasowane wyłącznie na rynkach zagranicznych.

Wcześniej firma rozważała różne możliwości sfinansowania tej transakcji, w tym pozyskanie środków na warszawskiej giełdzie.

ITI planował odkupić od SBS wszystkie posiadane przez niego udziały w TVN (33 proc.) już w 2002 roku i w tym celu zorganizował ofertę publiczną. Nie doszła ona jednak do skutku, ponieważ holding ją odłożył ze względu na złą koniunkturę.

W grudniu ubiegłego roku ITI odkupił jednak od SBS 2,6 proc. udziałów w TVN za 11 mln USD oraz zawarł umowę, na mocy której uzyskał opcję do zakupu pozostałych 30,4 proc. udziałów w TVN, do 31 grudnia 2003 roku.

W połowie września tego roku ITI podpisał umowę nabycia od SBS 30,4 proc. udziałów w TVN za 131,5 mln euro w gotówce. Dojdzie ona do skutku, jeśli do końca roku ITI pozyska środki na realizację transakcji.

Obecnie ITI bezpośrednio i pośrednio kontroluje 59,6 proc. udziałów w tej stacji telewizyjnej. "Po odkupieniu od SBS udziałów w cennym aktywie, jaki jest TVN, Grupa ITI będzie atrakcyjniejsza dla inwestorów" - powiedział Kosmala.

Według niego wizerunek firmy ma także poprawić uporządkowanie struktury długów. ITI zawarł bowiem umowę z BRE i ze Zbigniewem Jakubasem o refinansowaniu posiadanych przez nich obligacji o łącznej wartości nominalnej przekraczającej 109 mln USD. Termin zapadalności tych papierów pierwotnie przypadał na czerwiec 2004 roku. W ramach nowej umowy BRE przejął od ITI 10 proc. udziałów w TVN, w zamian za co zmniejszył o 42,5 mln USD zadłużenie ITI wobec BRE z tytułu tych obligacji.

Zgodnie z umową, ITI uzyskał czteroletnią opcję odkupu 10 proc. udziałów w TVN za kwotę 42,5 mln USD plus koszt kapitału w czasie.

Ponadto umowa zakłada konwersję obecnie istniejących obligacji o wartości nominalnej 67,05 mln USD na obligacje o innym terminie wykupu niż czerwiec 2004 roku.

Kosmala nie potwierdził, że wejście w życie od 1 maja 2004 roku nowego prawa medialnego może mieć znaczenie dla wyboru terminu ewentualnej oferty.

Nowe prawo medialne ma znieść całkowicie ograniczenia dla inwestorów z Unii Europejskiej oraz zwiększyć możliwości inwestycyjne z 33 proc. do 49 proc. dla inwestorów spoza Wspólnoty.

Zapisy te umożliwią uproszczenie struktury ITI, w tym struktury właścicielskiej TVN.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)