Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grupa Lotos wyda 500 mln USD na PKRT, ale nie przejmie Glimaru

0
Podziel się:

Grupa Lotos zamierza wydać w 2008 roku około 500 mln USD na realizację Programu Kompleksowego Rozwoju Technicznego (PKRT) - poinformował wiceprezes spółki, Mariusz Machajewski.

Grupa Lotos zamierza wydać w 2008 roku około 500 mln USD na realizację Programu Kompleksowego Rozwoju Technicznego (PKRT) - poinformował wiceprezes spółki, Mariusz Machajewski.

"Liczymy, że w trzecim kwartale uda nam się wybrać wykonawcę PKRT, potem będziemy realizować finansowanie tej inwestycji i w 2008 roku moglibyśmy wydać na ten cel 20-35 proc. z ogólnej kwoty około 2 mld USD" - powiedział Machajewski na konferencji prasowej.

Dodał, że 70 proc. tej kwoty, czyli około 1,5 mld USD, Lotos będzie starać się pozyskać od instytucji finansowych, ale rozważa inne możliwości oprócz kredytu, takie jak obligacje.

Dzięki realizacji PKRT Grupa Lotos chce zwiększyć moce przerobowe o 4,5 mln ton ropy z obecnych 6 mln ton oraz pozyskać większą liczbę produktów o większej marży.

Z kolei prezes Lotosu, Paweł Olechnowicz poinformował że Grupa Lotos rezygnuje z przejęcia majątku po upadłej Rafinerii Glimar w Gorlicach."Nie będziemy uczestniczyć w procesie zakupu aktywów Glimaru. Nie możemy się angażować w nieefektywne projekty" - powiedział Olechnowicz.

"Szkoda tylko, że oddala się możliwość odzyskania ponad 90 mln zł włożonych w Glimar" - dodał. Kilka dni temu syndyk Glimaru poinformował, że 180 mln zł netto wynosi nowa minimalna cena, za którą chce sprzedać najważniejszą część majątku firmy, czyli niedokończoną instalację hydrokompleksu. Upadłość Rafinerii Glimar, obejmującą likwidację majątku, ogłosił w połowie stycznia 2005 roku Sąd Rejonowy w Nowym Sączu. W uzasadnieniu decyzji sąd stwierdził, że rafineria jest niewypłacalna i niewypłacalność ta ma charakter trwały. Wniosek o ogłoszenie upadłości spółki złożył zarząd Glimaru.

Na początku lutego 2005 roku akcje upadłej rafinerii w Gorlicach, a także pozostałych dwóch tzw. rafinerii południowych (Czechowice i Jasło) oraz Petrobaltiku, przejęła od Nafty Polskiej Grupa Lotos SA.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)