Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

HSBC/Oxford Economics: Wzrost eksportu polskich usług to 7% rocznie przez 15 lat

0
Podziel się:
HSBC/Oxford Economics: Wzrost eksportu polskich usług to 7% rocznie przez 15 lat

Eksport usług z Polski będzie rósł w tempie ok. 7% rocznie (w USD) w ciągu najbliższych 15 lat, wynika z raportu "Global Trade Forecast" przygotowanego przez ośrodek analityczny Oxford Economics na zlecenie banku HSBC. Prognoza dla eksportu towarów z Polski wynosi ok. 5% rocznie.

Zgodnie z prognozami Oxford Economics, dynamicznie na świecie rozwija się eksport usług biznesowych oraz usług teleinformatycznych i w latach 2000-2015 eksport tego typu usług na świecie rósł w średnim tempie odpowiednio 9% i 12% rocznie.

Udział eksportu usług z branż transportu i turystyki stopniowo w Polsce maleje (z 52% w 2010 roku do 49% w 2015 roku) na rzecz usług biznesowych i teleinformatycznych, jak zaznaczono w raporcie.

Autorzy raportu podkreślają, że znaczący udział w światowym eksporcie usług mają rynki rozwinięte w zakresie usług wymagających specjalistycznej wiedzy. Natomiast Polska (obok) Indii to wyjątek wśród rynków wschodzących, które zdołały zbudować silną pozycję w obszarze usług biznesowych.

Kraje Europy Zachodniej zostaną głównym miejscem docelowym w przypadku eksportu usług i towarów, jak wynika z raportu.

"Niemniej jednak z uwagi na pogłębiające się rozbieżności w dynamice wzrostu gospodarczego między rynkami rozwiniętymi a rynkami wschodzącymi, udział takich krajów jak Niemcy, Francja i Wielka Brytania w eksporcie towarów z Polski będzie malał na rzecz szybko rozwijających się rynków wschodzących, takich jak Wietnam, Chiny, Indie, Turcja czy Zjednoczone Emiraty Arabskie" - twierdzą autorzy raportu.

Spowolnienie tempa rozwoju chińskiej gospodarki w raporcie wymieniane jest jak największe zagrożenie dla polskiego handlu zagranicznego ponadto rozwój sytuacji politycznej w UE wskazywany jest na kolejny istotny czynnik zagrażający wymianie handlowej z Polski.

Autorzy raportu prognozują, że jeśli rządy powstrzymają się od wprowadzania rozwiązań utrudniających przepływy handlowe, w 2017 roku może dojść do ożywienia międzynarodowej wymiany handlowej. Według ich prognoz, wartość eksportu towarów może wzrosnąć o 3% w przyszłym roku, przyspieszając następnie do 6% rocznie do 2030 roku. Wartość eksportu usług może natomiast rosnąć w tempie 7% rocznie w 15-letniej perspektywie. W przypadku wprowadzenia nowych barier celnych i innego rodzaju utrudnień, całkowita wartość wymiany handlowej na świecie może skurczyć się o 3% do 2030.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)