Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Instytucje i zagranica rządzą na GPW

0
Podziel się:

Udział krajowych inwestorów instytucjonalnych w obrotach akcjami w tym okresie wyniósł 41 proc. i był najwyższy w historii prowadzonych badań. Do 18 proc. spadł natomiast udział krajowych inwestorów indywidualnych.

Instytucje i zagranica rządzą na GPW
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Udział krajowych inwestorów instytucjonalnych w obrotach akcjami w tym okresie wyniósł 41 proc. i był najwyższy w historii prowadzonych badań. Do 18 proc. spadł natomiast udział krajowych inwestorów indywidualnych.* *

Rynek akcji

Dla rynku akcji w porównaniu z II półroczem 2007 roku z 39 do 41 proc. wzrósł udział krajowych inwestorów instytucjonalnych. Inwestorzy zagraniczni zwiększyli udział w obrotach z 36 proc. w II połowie 2007 roku do 41 proc. w I półroczu bieżącego roku. W kategorii inwestorów indywidualnych odnotowano spadek udziału tej grupy w obrotach na rynku akcji z 25 proc. w II półroczu 2007 do 18 proc. obecnie.

Rynek terminowy

W przypadku kontraktów terminowych dominującą grupą na tym rynku pozostają nadal inwestorzy indywidualni, odpowiedzialni za 52 proc. obrotów kontraktami terminowymi (spadek z 56 proc. w II półroczu 2007). Stabilny wzrost udziału w obrotach zaobserwowano w przypadku krajowych instytucji (38 proc. wobec 36 proc. w poprzednim półroczu). Inwestorzy zagraniczni wygenerowali 10 proc. obrotów na tym rynku.

Dla rynku opcji sytuacja w porównaniu z II półroczem 2007 roku praktycznie nie uległa zmianie. Największą grupą inwestorów w tej kategorii instrumentów pozostają inwestorzy indywidualni (56 proc.). Krajowe instytucje odpowiadają za 31 proc., a zagraniczni - za 13 proc. obrotów na rynku opcji.

NewConnect

Na rynku NewConnect 92 proc. obrotów w I półroczu 2008 roku wygenerowanych zostało przez inwestorów indywidualnych. 6 proc. obrotów skupiło się w rękach polskich instytucji finansowych, a za 2 proc. obrotów odpowiedzialni byli inwestorzy zagraniczni. Podobny rozkład poszczególnych grup inwestorów zaobserwowano także w II półroczu 2007 roku.

Zdalni członkowie giełdy

Systematycznie rośnie udział zdalnych członków giełdy w obrotach. Dwa lata temu ta grupa podmiotów odpowiedzialna była za niespełna 2 proc. obrotów akcjami na GPW; obecnie odsetek ten wzrósł do do blisko 9 proc. Podobnie jest w przypadku rynku terminowego - zdalni członkowie odpowiadają za ponad 4 proc. udziału w tym rynku (w 2006 roku było to ok. 0,1 proc.).

Aktywność Polaków na rynku kapitałowym

W porównaniu z końcem 2007 zwiększyła się liczba członków OFE (z 13,1 do 13,5 mln osób); spadła natomiast liczba klientów TFI (z 3,5 do 3,3 mln osób). Liczba rachunków maklerskich zwiększyła się o ponad 6 tys. i na koniec I półrocza tego roku przekroczyła 1 mln (z czego tylko ok. 19 proc. to rachunki aktywne, czyli takie, na których w minionym półroczu zawarto przynajmniej jedną transakcję).

O blisko 30 mld zł wzrosły natomiast depozyty gospodarstw domowych.

Znaczenie Internetu

Biura maklerskie na koniec I półrocza 2008 r. prowadziły 322,6 tys. rachunków internetowych, czyli 33 proc. wszystkich rachunków maklerskich.

Udział zleceń złożonych przez Internet w ogólnej liczbie zleceń osiągnął w tym okresie poziom 70 proc. dla akcji, 58 proc. dla kontraktów terminowych i 70 proc. dla opcji.

Udział Internetu w obrotach inwestorów indywidualnych kształtował się na poziomie 65 proc. dla akcji, 78 proc. dla kontraktów terminowych i 81 proc. dla opcji.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)