Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inwestorzy kupują mniej akcji po wprowadzeniu podatku

0
Podziel się:

Inwestorzy indywidualni krytycznie oceniają wprowadzenie podatku giełdowego. Jedna trzecia z nich zmniejszyła w związku z tym wysokość kapitałów inwestowanych w akcje - wynika z ankiety przeprowadzonej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII).

Z ankiety, którą przeprowadzono wiosną tego roku i w której wzięło udział 1288 inwestorów indywidualnych, wynika, że w związku z wprowadzeniem podatku od zysków kapitałowych 33 proc. inwestorów zmniejszyło wielkość środków zaangażowanych w akcje spółek giełdowych.

Zdaniem prezesa SII Jarosława Dominiaka wprowadzenie podatku giełdowego nie przyniesie budżetowi państwa dużych dochodów, natomiast koszty dla budżetu związane z rozliczeniami tego podatku będą wysokie.

"W 2003 roku średnia stopa zwrotu z inwestycji u ankietowanych inwestorów wyniosła 24 proc., a WIG wzrósł w tym czasie o 77 proc." - powiedział Dominiak podczas prezentacji wyników ankiety.

"Przy niższym wzroście rynku inwestorzy indywidualni odnotują znacznie niższe zyski lub nawet straty. Przy przewidzianej ustawą możliwości kompensacji strat zyskami z kolejnych lat bardzo ograniczy to wpływy do budżetu" - dodał.

Dominiak poinformował, że inwestorzy zrzeszeni w SII zwracają także uwagę na niejasność regulacji dotyczących podatku giełdowego, jak np. sposobu rozliczania podatku w wypadku posiadania kilku rachunków maklerskich czy sposobu rozliczania zysków z giełd zagranicznych.

Inwestorzy krytycznie odnoszą się również do polityki informacyjnej spółek.

"Tylko 6 proc. ankietowanych uważa, że spółki przekazują kompletne informacje, a aż 47 proc. uważa je za zbyt ogólne" - powiedział Dominiak.

Zdaniem SII być może dlatego dwie trzecie inwestorów wskazuje analizę techniczną, a nie fundamentalną jako najważniejsze źródło informacji przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

Z ankiety wynika, że inwestorzy jako największą słabość polskiego rynku kapitałowego postrzegają jego niską płynność. Tego zdania jest 44 proc. ankietowanych.

Inwestorzy pozytywnie natomiast oceniają wyniki spółek. Tylko 13 proc. ankietowanych było niezadowolonych z wyników finansowych spółek notowanych na GPW.

Badanie wskazuje, że wśród inwestorów indywidualnych przeważają ludzie młodzi, 58 proc. z nich to ludzie w wieku do 35 lat. Mężczyźni to 89 proc. inwestorów. Studentami lub uczniami jest 27 proc. inwestorów.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)