Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KGHM: Stop dla prywatyzacji i nowej emisji

0
Podziel się:

Zarząd KGHM Polska Miedź SA wycofał z porządku obrad kwietniowego walnego zgromadzenia akcjonariuszy punkt dotyczący możliwości dalszej prywatyzacji spółki oraz nowej emisji akcji spółki

- poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie.

"Zmiana polega na skreśleniu punktu 11 porządku obrad o następującej treści: Informacja zarządu o możliwych działaniach na rzecz dalszej prywatyzacji KGHM Polska Miedź SA oraz emisji nowych akcji spółki" - napisano w komunikacie.

W poniedziałek prezes spółki Stanisław Speczik poinformował, że zarząd KGHM przedstawi Ministerstwu Skarbu Państwa dwie koncepcje dalszej prywatyzacji spółki: jedna zakłada sprzedaż akcji plus nową emisję, a druga tylko sprzedaż części akcji będących w posiadaniu MSP.

Prezes powiedział jednak, że jego zdaniem obecnie plany prywatyzacyjne KGHM stoją pod znakiem zapytania z powodu "sprzeciwu społecznego", i że prawdopodobnie punkt programu obrad WZA dotyczący nowej emisji akcji zostanie wycofany z porządku obrad.

Wcześniej w poniedziałek działacze największego w KGHM Polska Miedź SA Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego (ZZPPM) zagrozili strajkiem sprzeciwiając się planom dalszej prywatyzacji spółki.

Speczik zastrzegł jednak w poniedziałek, że jeżeli MSP uzna za korzystne kontynuowanie prywatyzacji, to zarząd podejmie dialog ze związkami zawodowymi w tej sprawie.

Rzecznik prasowy resortu skarbu Janusz Kwiatkowski, zapytany w poniedziałek o stanowisko resortu skarbu odnośnie do planów zarządu spółki, powiedział, że obecnie w MSP nie rozważa się dalszej prywatyzacji KGHM.

We wtorek media poinformowały, że wiceminister skarbu Tadeusz Soroka powiedział, iż sprzedaż akcji Polskiej Miedzi w tym roku jest brana pod uwagę, ale może to nastąpić w sytuacji awaryjnej.

Jedna z wersji programu przygotowanego przez zarząd zakładała sprzedaż akcji i przeprowadzenie nowej emisji o wartości 0,8-1 mld zł. Druga wersja zakładała sprzedaż akcji KGHM, tak by Skarb Państwa zmniejszył swój udział do 35 proc. lub do 25 proc. plus jedna akcja, z obecnych 44 proc.

WZA KGHM ma się odbyć 16 kwietnia.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)